Skultéty, a legvénebb huszár
Tudta-e, hogy a világ máig legvénebb huszárja Skultéty László, aki 81 évet töltött nyeregben, katonai szolgálatban?
Tudta-e, hogy a világ máig legvénebb huszárja Skultéty László, aki 81 évet töltött nyeregben, katonai szolgálatban?
Tudta-e, hogy Viktória királynő közbenjárására menekült meg a halálos ítélettől Türr István az 1848-as forradalmak, majd az olasz egyesítési...
Tudta, hogy a világon az egyik legrégebbi hegyi vasút a Magyar Királyságban, Erdélyben épült? 33 és fél kilométer hosszan kígyózik,...
Tudta, hogy Jókai Mór (Ásvai Jókay Móric) unokaöccse, Jókay-Ihász Lajos a világűrben fogyasztható élelmiszerek megalkotója?
Tudta, hogy a Krisztus utáni 1-2-3 századokban az eredeti ókereszténységet, Jézus szeretetvallását a szkíták, hunok terjesztették el...
Tudta-e, hogy 1887. november 28-án délután fél háromkor indult útjára Budapesten, Európában az első városon belüli, közúti villamos...
Tudta, hogy az első gyakorlatban is alkalmazott, működőképes, vezető nélküli, félautomata traktor Albert István találmánya?
Tudta, hogy Vadász László (Leslie L. Vadász), aki Gróf Andrással (Andy Grove) együtt szintén alapító tagja volt az INTEL-nek (INTelligens...
Tudtad-e, hogy Lajter Péter olyan teljesen új kompozitanyagot talált fel és fejlesztett ki kutató csapatával, ami teljesen természetes, szerves alkotóelemekből áll ezért a szemétbe kerülve lebomlik, komposztálódik? Az új anyag nagy szilárdságú, ugyanakkor rugalmas, hőálló és a ma használt műanyagokat szinte teljeskörűen helyettesítheti, lebomlását követően pedig talajjavító hatású.
Tudtad, hogy a saválló beton és a mozaikparketta-ragasztó eljárás feltalálása a Szombathelyen született Náray-Szabó István akadémikus, egyetemi tanár nevéhez fűződik? A zseniális tudós életében magyar gyökerei meghatározók voltak, így bár a világ több neves tudományos központjában is tárt karokkal várták, ő lemondott a felkínált anyagi előnyökről, a sokkal jobb kutatási lehetőségekről, és hazatért. Itthon összeesküvés hamis vádjával letartóztatták, 4 évre elítélték, és további két évre internálták.
Tudtad, hogy Zubovics Fedor (Felsőtúr, 1848. október 29. – Budapest, 1920. október 15.) huszárkapitány, a szárazföldi torpedó és az úszónyereg feltalálója az első távlovagló világrekorder?
Tudtad, hogy a tárogatót magyar hangszerként tartják nyilván az egész világon, melyet egyedi hangzása miatt a magyar lélek hangjaként is emlegetnek, melynek egyedi, különleges hangszíne unikum minden más hangszerhez képest?
A rovarok szagló receptorait használja fel egy új, magyar fejlesztésű mesterséges szaglórendszer, mely az E-orr elnevezést kapta.
Tudtad, hogy az ekhós, ernyős vagy sátoros szekér a szkíták, hunok és magyarok multifunkciós „népautója”, „lakókocsija” és áruszállító „teherautója” volt egyben?
Tudtad, hogy az autókban használt automata sebességváltó megszületésében két magyar is jelentős szerepet játszott?
Tudtad, hogy a Festetics György gróf által alapított Georgikon a világ első felsőfokú mezőgazdasági tanintézete?
Tudtad, hogy Szebehely Győző (Budapest, 1921. augusztus 10. – Austin, Texas, 1997. szeptember 13.) csillagász, gépészmérnök, egyetemi tanár, a háromtestprobléma kutatója, az Apollo űrhajók pályatervezője, munkásságával hozzájárult a holdra szálláshoz?
Tudtad-e, hogy Csuhaj Tünde tojáshímző iparművészt Magyarország és a világ legjobbjai között tartják számon ebben a mesterségben? Szépség, finomság, jó ízlés, aprólékosság, kreativitás és biztos kéz jellemzi művészi mestermunkáit.
Tudtad, hogy egy világon egyedülálló magyar fejlesztés oldhatja meg újszerű és természetes módon a baromfi és sertéstartás és takarmányozás gondjait?
Tudtad, hogy a holografikus, három dimenziós hangzásteret biztosító hangfal Bay Zoltán magyar mérnök találmánya, amely paradigmaváltást hozhat az audiotechnikában?
Tudtad, hogy az első vérbeli fotóriporter vagyis a fényképtudósítás megteremtője Kertész Andor világhírű magyar fényképész?
Tudtad, hogy a földrengés biztos épületek építési technológiáját, Tarics Sándor (Budapest, 1913. szeptember 23. – Belvedere, Kalifornia, 2016. május 21.) olimpiai bajnok magyar vízilabdázó, építőmérnök dolgozta ki, és az ő nevéhez fűződik az első földrengésbiztos rugós acélszerkezetű épület tervezése?
Tudtad, hogy Teller Ede atomfizikus egyike volt az „öt Marslakónak” (Kármán Tódor, Szilárd Leó, Neumann János, Wigner Jenő), akik világraszóló tudományos sikereket értek el, és meghatározták a 20. század technikai civilizációjának fejlődési irányát?
Tudtad, hogy a térlátást, a háromdimenziós logikát segítő és fejlesztő játék, a Bűvös kocka ifj. Rubik Ernő (Budapest, 1944. július 13. –) Kossuth-díjas magyar szobrász, építész, formatervező, belsőépítész, játéktervező, feltaláló, egyetemi tanár találmánya?
Tudtad, hogy egy magyar fejlesztésű, szabadalommal védett találmány, a BloomAir talajművelő gép forradalmasíthatja a 21. század földművelését?
Tudtad, hogy az Angliát meghódító rómaiak híres és verhetetlen 6. légióját a Pannóniából származó szarmata (méd-mada) és jazig (jász) lovasíjászok alkották?
Tudtad, hogy a gyógyíthatatlan epilepszia egy magyar találmánynak és fejlesztésnek, az agyi defibrillátornak köszönhetően elektroterápiával hatékonyan kezelhető?
Tudtad, hogy a világhírű halasi csipke Dékáni Árpád (Alsójára, 1861. április 11. – Borbánd, 1931. március 23.) iparművész, rajztanár és Markovits Mária (Kiskunhalas, 1875. szeptember 22. – Kiskunhalas, 1954. október 21.) csipkevarró, iparművész közös munkájának és fejlesztésének az eredménye?
Tudtad, hogy Vizi E. Szilveszter magyar orvos, farmakológus, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia és a Szent István Tudományos Akadémia rendes tagja, a központi és perifériális idegrendszer ingerület-átvitelének neves kutatója, az agy „nemszinaptikus” (analóg) kommunikációs rendszerének felfedezője?
Tudtad, hogy a Kaukázus, a Kaszpi-tenger és az Aral-tó környékén még ma is élnek magyarok?
Tudtad, hogy Györffy István orvos, szemész nevéhez fűződik a törhetetlen műanyagból (akrilát) készült kontaktüveg feltalálása (1939), illetve az ezzel összefüggő speciális kontaktlencse-préselési eljárás kidolgozása 1954-ben, amellyel Európában az elsők között kezdte el kontaktlencsék készítését?
Tudtad, hogy a repülésben az új típusú kompozit anyagok Springer György magyar származású amerikai hordozórakéta-konstruktőr tervező mérnöknek köszönhetően terjedtek el?
Tudtad, hogy a szeghalmi születésű Szisz Ferenc volt az első autóversenyző, aki a Renault gyár tesztelési osztályvezetőjeként az 1906. június 26-án megrendezett első Grand Prix győztese lett? Továbbá ő a szabályozott öngyulladású motor és a kurblit felváltó sűrített levegős indítószerkezet feltalálója.
Tudtad, hogy Magyarország első matematikai és csillagászati méréseken alapuló nagy léptékű és nagy pontosságú térképeit Lipszky János magyar térképész huszártiszt készítette? Térképeinek részletgazdag pontosságát a 20. századi műholdas mérések igazolták.
Őszi évnegyedelő nap szeptember 29., Szent Mihály napja, s egyben a gazdasági év nevezetes őszi fordulója. Európa-szerte ismert pásztorünnep, hiszen számos területen még napjainkban is ekkor hajtják be a Szent Györgykor kieresztett jószágot a legelőkről. A régi szokás szerint ilyenkor kezdődött a szüret, országszerte híresek voltak a Mihály-napi vásárok és a lakodalmak őszi évadját Borszűrő Szent Mihály nyitotta. Hagyományosan e nappal veszi kezdetét az ősz, amikor a füvet már „harapófogóval sem lehet kihúzni a földből”. Időjósló napként is ismerik a régiek, számos hasznos népi megfigyelés kapcsolódik Mihály arkangyal neve ünnepéhez.
Tudtad, hogy a Jagorta egy fényáteresztő fa és magyar találmány?
Tudtad, hogy a morfin vagy morfium gyógyászati célú, ipari méretű előállítását Kabay János gyógyszerésznek köszönhetjük?
Tudtad, hogy 1991-ben egy Armageddon szerű pusztulástól a Közel-Keletet magyar mérnökök zseniális leleménye a Big Wind (Nagy Szél) mentette meg?
Tudtad, hogy Vágó Pál gépészmérnök, feltaláló találmánya a repülést forradalmasító giroszkópos műhorizont, ami lehetővé teszi a biztonságos éjszakai vagy vakrepülést?