A klímaváltozás negatív hatásai már ma is érződnek a Föld minden pontján, a Föld ásványianyag-tartalma és termőképessége csökken, a csapadékhiány csökkenti a növények fejlődéséhez szükséges élő flórát. A mezőgazdasággal foglalkozókon pedig kétségbeesés és tehetetlenség lesz úrrá, amit kémiai vegyszerekkel kívánnak megoldani, ami persze tovább roncsolja a földet.
Erre a kihívásra ad választ a BloomAir Zrt. által kifejlesztett gép. Ez az ígéretes magyar innováció a jövő klímabarát mezőgazdaságának egyik oszlopa lesz.
Ez a precíziós talajművelő gép tíz bár nyomással körülbelül egy méter mélyen a földbe hatolva két-háromszáz liter levegőt présel a talajba, fellazítva annak szerkezetét, helyreállítva az ideális levegő-nedvesség arányt.
A gép ezen felül nemcsak levegőt, de folyékony halmazállapotú anyagokat is képes célzottan a talajba juttatni. A gép így közvetlenül a gyökerekhez juttatja a tápanyagot, ezért lehetséges harmadannyi trágyát használva nagyobb hozamot elérni.
Míg a hagyományos módon kihelyezett sertés-hígtrágyától csak a gaz nő nagyobbra, a gép segítségével szőlő esetében ötven százalékos termésnövekedést sikerült elérni. A technológia jelen állás szerint gyümölcsösökben, szőlőben, bogyósgyümölcs-ültetvényeken alkalmazható, de a következő lépés a szántóföldi alkalmazás lesz.
A mezőgazdasági szakemberek előtt mára már elfogadott tény, hogy a mélyszántás „kiéhezteti”, így tönkre teszi a talajt. Ezért kell etetni a talajt műtrágyával, ellenkező esetben elmarad a nagy hozam, a földet azonban ezzel teljesen kilúgozzuk, kizsigereljük. A magyar szabadalom révén a műtrágya azonnal a felhasználóhoz vagyis közvetlenül a növény gyökérzetéhez kerül, fellazítja a gyökérzónát és eltelíti tápanyaggal. Felesleges műtrágya így sem a levegőbe, sem a vizekbe nem jut.
Afrikában a már hét éve elindított Great Green Wall nevű projekt lényege az, hogy a sivatag vándorlását egy erdősávval megállítsák. Azonban az elültetett fák nyolcvan százaléka kipusztul az első évben a talaj rossz minősége miatt. A magyar fejlesztés erre is megoldást tudna nyújtani, hiszen a növény életerőssége, fejlődése a gyökérzeten múlik.
A nagy nyomású levegő diffúz módon műveli a talajt, megnyitva a pórusjáratokat. A lenyelt levegő kiküszöböli az oxigénhiányos állapotot, javítja a gyökérlégzést, a mikrobiális aktivitást és oxidálja a káros, reduktív ionokat.
A növények legfontosabb tápanyaga a talaj. A technológiának köszönhetően a tápanyag közvetlenül eléri a gyökereket, így jelentősen segíti a tápanyagok felszívódását. Ezenkívül egyedülálló, talajspecifikus tápanyagkeveréket lehet lejuttatni a talajba, ami így jobban megfelel az adott talaj igényeinek.