A birsalma valódi kincs!
A birs fanyar íze miatt nem tartozik a kedvenc gyümölcseink közé, pedig jól elkészítve nemcsak finom, hanem rendkívül egészséges is....
A birs fanyar íze miatt nem tartozik a kedvenc gyümölcseink közé, pedig jól elkészítve nemcsak finom, hanem rendkívül egészséges is....
Mindennap egy alma az egészség oltalma – tartja a mondás, és nem véletlenül: a gyümölcs tele van vitaminokkal, ásványi anyagokkal,...
Ha a szőlőre gondolunk, szinte mindenkinek a bor, a must és a szüret jut eszébe. Pedig a szőlőben sokkal több lehetőség rejlik ennél....
A nyár finom ízeit rövid ideig élvezhetjük, ezért érdemes eltenni belőlük a hidegebb napokra is. A fagyasztó feltalálása előtt a háziasszonyoknak...
Nehéz elképzelni a nyár végét és a kora őszt szilva nélkül: ehetjük magában, süthetjük süteménybe, készíthetünk belőle levest, és a...
A nyár egyik nagy kedvence a paradicsom, amiből minél többet érdemes eltennünk télire. Összegyűjtöttük a legjobb paradicsom-tartósítási...
A paradicsomot előszeretettel használja a mediterrán konyha, de hazánkban is óriási népszerűségnek örvend. Kedvező élettani hatásai...
Javában tart a sárgabarack szezonja, melyet egyre inkább nemcsak az egészség, de a szépség megóvására, fenntartására is előszeretettel...
Arról rendszeresen írunk, hogy a különféle szezonális gyümölcsöknek milyen pozitív hatásai lehetnek a szervezetünkre, az azonban kevésbé ismert, hogy a nyári gyümölcsök a bőrünkkel is csodát tehetnek.
A nyárral együtt elérkezett az édes és ropogós cseresznye szezonja is. A finom gyümölcsből érdemes minél többet fogyasztanunk, illetve fagyasztva télire is eltennünk belőle, mert nagyon egészséges.
Naponta egy alma az orvost távol tartja – szokták mondani. Azt tudja is szinte mindenki, hogy az alma rendkívül egészséges, ám az, hogy konkrétan mik a pozitív hatásai, kevésbé ismert.
Míg korábban csak a gazdagok kiváltsága volt, manapság könnyen beszerezhető, és talán a legnépszerűbb bogyós gyümölcs a világon az eper. Nem véletlenül, hiszen felhasználási köre sokrétű: fogyaszthatjuk nasiként, frissítő gyümölcssaláta részeként, de akár a reggeli müzlihez is.
A népszerű maghéjas gyümölcs kiváló fehérjeforrás, emellett tele van egészséges zsírokkal, vitaminokkal és ásványi anyagokkal. Nemcsak a dió termését, hanem a levelét is felhasználhatjuk külsőleg és belsőleg egyaránt.
A birsalma kevesek kedvence, pedig ízletes desszert készíthető belőle, isteni megsütve, lekvárként, és ráadásul még számos jótékony hatással is rendelkezik. Nézzük meg, miért érdemes fogyasztanunk!
A legősibb tartósítási eljárással, az aszalással az élelmiszerek értékes tápanyagtartalma megőrizhető. Bár kevésbé közismert, a gyümölcsökön kívül a zöldségek, a zöldfűszerek, a húsok, valamint a gomba is kitűnően aszalhatóak.
A nyár és a hőség sokáig váratott magára, majd teljes intenzitással tört be, és alaposan megizzasztott bennünket. Felmerül a kérdés, hogy – ha egyáltalán van étvágyunk – mit együnk a forróságban.
A legrégebbi gyümölcsként számon tartott birsalma fanyar íze miatt nem tartozik a kedvenc téli eledeleink közé, pedig jól elkészítve nemcsak finom, hanem rendkívül egészséges is.
Bár sokan csak egy újabb „étkezési hóbortnak” tartják, egyre nagyobb azoknak a tábora, akik arra biztatnak, lehetőleg olyan zöldségeket és gyümölcsöket fogyasszunk, amelyeknek éppen szezonjuk van. Cikkünkből kiderül, miért érdemes ezt a szempontot is mérlegelnünk a heti menüsor összeállításakor.
A szőlő pozitív hatásait a múlt héten már részleteztük. Ez az ősi gyümölcs azonban nemcsak önmagában fogyasztva gyógyszer, hanem a belőle készült csemegék is rengeteg pozitív hatással rendelkeznek.
A szőlőt kezdettől fogva szent és isteni növénynek, életfának tekintették. Számtalan színű, ízű, bogyónagyságú fajtája ismert, egy azonban mindegyikben közös: tele van a szervezetünk számára hasznos anyagokkal.
A szilva ízében, színében, formájában és elkészítési lehetőségeit tekintve is sokszínű gyümölcs, amelynek áldásos hatásait érdemes kihasználnunk.
A tartósítás egy olyan módszer, amellyel megőrizzük az élelmiszerek egészségre előnyös tulajdonságait és megakadályozzuk azok romlását. Egy kis odaadással a hideg hónapokban is részesülhetünk a nyár ízeiből.
A körte egész évben beszerezhető, tele van vitaminnal és ásványi anyagokkal, mégis méltánytalanul háttérbe szorul az alma mellett: bár rengeteg pozitív hatása van, évente csak hat kilót eszünk meg belőle fejenként.
Most érik az egyik legédesebb gyümölcsünk, a füge. Sokan csak aszalt változatát ismerik az üzletekből, pedig megterem a kiskertekben is, és nyersen fogyasztva számos pozitív hatást gyakorol a szervezetünkre.
Javában tart a szeder szezonja. Nézzük meg, miért is érdemes ebből a bogyós gyümölcsből minél többet fogyasztanunk!
Most van a szezonja az egyik vitaminokban és ásványi anyagokban leggazdagabb nyári gyümölcsünknek, a fekete ribizlinek. Íze megosztó: valaki imádja, mások rá sem bírnak nézni, jellegzetes illata azonban vitathatatlanul ellenállhatatlan.
Bár sok érv szól a napozás mellőzése mellett, ha megfelelő időben és mértékkel végezzünk, nem veszélyeztetjük vele az egészségünket. Lehet, hogy meglepő, de bizonyos ételek fogyasztásával is hozzájárulhatunk a szép barna bőr eléréséhez és megőrzéséhez.
A szilvát nemcsak finom íze, hanem kedvező élettani hatásai miatt is érdemes rendszeresen fogyasztani. Mélyhűtve, lekvár vagy befőtt, illetve aszalt gyümölcs formájában a hidegebb évszakokra is eltehetjük.
Ha a szürke téli estéken egy kis nasira vágyunk, a csokinál sokkal egészségesebb és kevésbé hízlaló, ha az éléskamrából elővesszük a nyáron eltett aszalványainkat.
Ha el akarjuk kerülni, hogy lekvárjaink megromoljanak, fontos, hogy ép, egészséges gyümölcsöket válogassunk össze, és az üvegeket, valamint a főzéshez használt eszközöket megfelelően fertőtlenítsük, a készítés alatt pedig végig tisztán tartsuk.
A cukornak számos egészségkárosító hatása van, ezért sokan –, ha nem is száműzik teljesen a háztartásukból – igyekeznek csökkenteni az elfogyasztott mennyiséget. Ízletes befőttek készíthetők cukor és tartósítószer hozzáadása nélkül is.
Összességében kevésbé jó termésre számítanak a gyümölcsösökben a Sopron környéki gazdák. A tavasszal is több hullámban jelentkező fagy következtében gyakorlatilag a zöme elfagyott a csonthéjasoknak. Szintén nagy problémát jelent az aszály a gyümölcsösökben - ugyan megérkezett a csapadék, de a gyümölcsfáknak így is több vízre lenne szüksége ahhoz, hogy kibírják a melegebb nyári hónapokat.
Több Sopron környéki községben is régi hagyományai vannak annak, hogy a gazdák a településük szélén gondoznak gyümölcsösöket, például zártkertes gazdálkodásban. Ennek a helyiek és az önkormányzatok egyaránt örülnek, hiszen az ilyen kertekből kiváló minőségű termények és termékek kerülnek ki. A tapasztalat azonban az, hogy ez a gazdálkodási forma egyre népszerűtlenebb – ezért indítja újra támogatási programját az Agrárminisztérium. Az ilyen kerteket gondozó gazdákat Lövőn kiemelten támogatják.
Már leérett a cseresznye és a meggy. A kedvezőtlen időjárás miatt a népszerű gyümölcsöknek sem a mennyisége, sem a minősége nem volt kedvező. Az összképen viszont változtathat a jelenleg érő sárgabarack és az utána következő szilva – ezekből ugyanis jó termést jósolnak a szakértők.
Egy hatalmas körtefa áll a fertőszéplaki templomdombon, az egykori Széchényi kastély tövében - méltóságát kifejezi, hogy még a település legidősebb lakói is öreg faként emlékeznek rá. Az Év Fája Magyarország verseny egyik jelöltjéhez érdekes legenda és diákszokás is fűződik.
Tavaly korábban érett a szőlő a nagy meleg miatt, idén egy kicsit lemaradt a szokásoshoz képest. A szakemberek szerint azonban a természet megoldja ezt a problémát is, a gazdáknak csak a permetezésre és a szokásos munkálatokra kell egy kicsit jobban odafigyelni a körülmények miatt.
A szokatlanul száraz kora tavaszi időjárás nem kedvezett a mezőgazdaságnak. Mostanra azonban a májusban szokásos csapadékmennyiség többszöröse áztatja a földeket, ami viszont növényvédelmi problémákat is felvet. A sok eső miatt elszaporodott kártevők miatt a gazdálkodóknak újra kell gondolni a növényvédelmi eljárások ütemezését.
Rendkívül rossz hatással van a tavaszi tél a Sopron környéki méhcsaládokra. A méheknek ilyenkor kellene felkészülniük a természet tavaszi robbanására, például a gyümölcsfák virágzására, azonban a zord időjárás miatt komoly nehézségeket okoz nekik az egyedutánpótlás. Ennek nem csupán a mézfelhozatalra lesznek negatív hatásai, de az Anyatermészet szorgos katonáinak hiányát szinte valamennyi növény megsínyli majd.
A januári enyhe időjárásban a természet elkezdett magához térni – a február azonban sajnos nem várt fordulatot hozott. Hideg levegő zúdult be hazánkba, a hőmérő higanyszála sokszor -10 C° alá szökött. Sokakban felmerül a kérdés: milyen hatással volt ez a gyümölcsökre és a zöldségekre? A szakértő szerint a helyzet bizonyos növényeknél sajnos meglehetősen drámai.