| 2024. július. 21. | 4 perc olvasás

Hogyan tegyük el a paradicsomot télire?

A nyár egyik nagy kedvence a paradicsom, amiből minél többet érdemes eltennünk télire. Összegyűjtöttük a legjobb paradicsom-tartósítási módszereket a fagyasztástól a szárításig, a lekvártól a savanyításig, az ivólétől a befőzésig.

 Szemben a gyümölcsök nagy részével, amelyek a magasabb C-vitamin-tartalom miatt nyersen egészségesebbek, a paradicsomnak főzve nagyobb a tápértéke, ugyanis a likopin így könnyebben ki tud szabadulni a növényi rostok közül. 

A likopin pedig egészségmegőrző hatású, csökkenti bizonyos daganatos betegségek kialakulásának esélyét (prosztata, gyomor, emlő), védelmet nyújt a degeneratív idegrendszeri megbetegedésekkel szemben, jelenléte a bőrben véd a káros UV-sugaraktól.

Az élelmiszerek tartósítása olyan fortély, praktika, amelyet a szupermarketek korában már egyre kevesebben ismernek. Nem is csoda, hiszen évszaktól, idénytől függetlenül mindig kaphatóak friss gyümölcsök és zöldségek. A kiskerti termés betakarítása mindazonáltal egyszerű, ráadásul szórakoztató családi programnak, kikapcsolódásnak is kiváló. Az extra jutalom pedig, hogy egész évben élvezhetjük a friss, házi termesztésű paradicsom pompás ízét.

Hányféleképpen tehetjük el a paradicsomot?

A paradicsom elrakásának sokféle módja van, és minden egyes technikának megvannak a maga előnyei és hátrányai. Íme, a legnépszerűbbek:

Befőzés

A konzerválás (befőzés) hosszú ideje bevált módja a legkülönbözőbb élelmiszerek évekre szóló tartósításának. A legfontosabb, hogy a paradicsomot akkor kell feldolgozni, amikor a szemek frissek és érettek (a zöld paradicsomból pedig savanyúságot készíthetünk). Adjunk hozzá citromlevet (kb. 2 evőkanállal egy liter paradicsomhoz) azért, hogy a pH-szintje elég alacsony legyen ahhoz, hogy megelőzzük a baktériumok megjelenését. A konzerváláshoz mindössze pár alapvető eszközre és forró vízre van szükségünk.

Előre elkészíthetjük a kedvenc paradicsomos receptjeinket is, például különböző tésztaszószokat, szeletelt vagy felkockázott paradicsomot, paradicsomlevest, illetve a paradicsomszemeket akár egészben is eltehetjük.

Fagyasztás

A lefagyasztás manapság talán a legnépszerűbb módszer, aminek az elsődleges oka az egyszerűsége, valamint az, hogy ma már a legtöbb háztartásban található fagyasztó. A lefagyasztott paradicsom azonban elveszíti az állagát, így csak akkor lesz alkalmas a főzésre, ha már felengedett. A paradicsomot lefagyaszthatjuk egészben, párolva, pürésítve, illetve a félkész /előre elkészített paradicsomos ételek is könnyen lefagyaszthatók.

Szárítás, aszalás

A paradicsom megszárítása olcsó és egyszerű. Csak szeleteljük fel a paradicsomszemeket vékonyra, és tegyük ki a napra (vagy szárító-/aszalógépbe), hogy jól megszáradjanak! Finom ropogóssá válnak a szeletek, állagban a burgonyachipshez hasonlóak lesznek, viszont vízbe téve könnyen rehidrálhatjuk azokat. Felhasználhatjuk morzsolva vagy egész szeletekben például szendvicsekhez, levesekhez, salátákhoz. A takarékos kertészek számára, akiknek nem áll rendelkezésükre sok felszerelés, ez az egyszerű módszer válhat be a leginkább.

Savanyítás

A savanyítás szintén népszerű módszer, különösen az éretlen, zöld paradicsomszemek esetén. A feldolgozás során használhatunk ecetet (lehetőleg almaecetet), bár vannak, akik jobb szeretik a citromlevet. Az ecetes paradicsom megőrzi az állagát, viszont némileg veszít az aromájából, illetve felváltja azt egy savasabb, erősebb íz. Az ecetes paradicsom közkedvelt hozzávalója a különböző salátáknak, illetve számos chilis és egyéb ételnek. A legtöbb esetben az ecetes paradicsomot egész szemekben teszik el, mivel a paradicsom héja némileg akadályozza az ecetes íz kialakulását. Minél tovább áll a paradicsom az ecetes lében, annál puhább lesz, illetve annál többet veszít eredeti ízéből is. A legtöbben épp ezért igyekeznek egy éven belül elfogyasztani az ecetes paradicsomot, ettől függetlenül évekig eltartható.

Paradicsompüré és -lekvár készítése

A paradicsompüré vagy -lekvár sokak kedvence. Számtalan különböző recept alapján elkészíthetőek, és a többi tartósítási eljáráshoz hasonlóan eltarthatóságuk nagyban függ a savasságuktól.

Bazsalikomos paradicsomlekvár receptje

Az édes, finom sűrű paradicsomdzsem jól illik a lágy kecskesajthoz, sajtos szendvicsekhez, pecsenyékhez, hideg sültekhez, de akár a rántotta mellé is kanalazhatjuk.

Hozzávalók:

2 kg érett paradicsom (a legjobb a Lucullus fajta – kevés maggal, kevés lével, húsosabb)

1 teáskanál só

10-15 dkg cukor

fél citrom leve

3 teáskanál pektin

3-4 szál bazsalikom

Elkészítés:

A paradicsomokat forrásban lévő vízbe mártjuk egy percre, kivesszük, hideg vízzel telt edénybe tesszük, majd a héját lehúzzuk. A paradicsomot összevágjuk, majd feltesszük a tűzre főni egy kis cukorral. Amíg a paradicsom fő, addig egy kis edényben összekeverjük a pektint a cukorral, és a megmosott bazsalikomot metéltre vágjuk. A pektinnel elkevert cukrot hozzáadjuk a paradicsomhoz, kevergetve besűrítjük, megsózzuk. Hozzáadjuk a bazsalikomot is (még akár chilit is tehetünk bele, vagy zellerlevelet). Öntsük hozzá a citromlevet is, és kóstoljuk meg, ha szükséges, utána ízesítjük. Savanyíthatjuk fehér vagy vörös borecettel vagy fehér balzsamecettel is. Ezután már tölthetjük is a tisztára mosott üvegekbe. A betöltött üvegeket állítsuk öt percre fejre, így csírátlaníthatjuk az üvegeket. Ha pedig bazsalikom helyett egy kupica vodkával és zellerrel ízesítjük, akkor Bloody Mary lekvárt főzünk.

Hasznos tanácsok

Bármelyik tartósítási eljárást is válasszuk, mindenképpen címkézzük fel az üvegeket, hogy tudjuk, mikor raktuk el azokat a későbbi felhasználásra. Ez lehetővé teszi, hogy a legrégibb üvegeket használjuk fel előbb, és számon tudjuk tartani, mit mikor tettünk el. Nem árt, ha a paradicsom fajtáját is feltüntetjük a címkén.

Források: agraroldal.hu, hobbikert.hu, sobors.hu

Képek forrása: pixabay

Legnépszerűbb cikkek