A cseresznye az egyik legromantikusabb gyümölcs. Nem véletlenül szerepel illusztrációként üdvözlőkártyákon, versekben és szerelmi történetekben. Sok országban hagyomány a cseresznyevirágzás ünneplése is, hiszen az újjászületést jelképezi. Mindezek mellett a gyümölcs fogyasztásának rengeteg egészségügyi előnye is van.
Kalóriaszegény finomság
Egy csésze, azaz körülbelül 21 szem cseresznyében körülbelül 100 kalória található. Sok benne a C-vitamin, ezenkívül az antioxidáns is, és tele van egyéb gyulladásgátló összetevőkkel. Segít lelassítani a sejtszintű öregedést, és csökkenti olyan krónikus betegségek kialakulásának esélyét, mint a cukorbetegség, a rák vagy az Alzheimer-kór.
Cukorbetegeknek is ajánlott
A cseresznye a benne található gyulladásgátló összetevőknek köszönhetően az egész szervezetnek jót tesz, és mivel a gyümölcsökhöz képest viszonylag alacsony a glikémiás indexe, fogyasztása nem okoz nagy ingadozást a vércukorszintben sem. Éppen ezért nemcsak akadályozza a cukorbetegség kialakulását, de mértékkel a már meglévő cukorbetegséggel küzdők is fogyaszthatják.
Egyéb jótékony hatásai
A szabadgyökök elleni védelem mellett az antioxidánsok (C-vitamin, karotinoidok és flavonoidok) erősítik az immunrendszert, és védenek a bakteriális, vírusos megbetegedésekkel szemben.
Vértisztító és gyulladáscsökkentő
A szem egészségének megőrzésében a benne lévő A- vitamin és béta-karotin nyújt segítséget. Ezek védik a szemet a szabadgyökök és az öregedés által okozott károktól, például látásvesztéstől, makuladegenerációtól és szárazságtól, valamint megnyugtatja a szemet, és segít a megfelelő szemnyomás megőrzésében.
A flavonoidok és a karotinoidok segítenek az agy hatékonyságának javításában is így jó hatással van a memóriára. Azok, akik attól tartanak, hogy ellustul az agyuk, azok fogyasszanak minél több cseresznyét, hiszen segíti a szellemi munkát.
Idegrendszeri betegségek, például Alzheimer-kór, Parkinson-kór, depresszió, indokolatlan szorongás és krónikus stressz kezelésében is pozitív hatása van.
A cseresznye fogyasztása természetes módon növelni az energiaszintet. Alacsony a zsír- és a fehérjetartalma, viszont sok természetes cukrot és növényi rostot tartalmaz, ezáltal rövid idő alatt képes emelni a testünk energiaszintjét.
A cseresznye magas rosttartalma segít a székrekedés leküzdésében.
Cseresznye kiváló forrása az antocianinnak, amely segít csökkenteni a fájdalmat és a duzzanatot a különböző krónikus betegségek, beleértve a köszvény és az ízületi gyulladás esetén.
Megakadályozza a szájüregi fertőzéseket és semlegesíti a rossz leheletet.
Segíti a jobb alvást
A cseresznyéről viszonylag ismert tény, hogy segíti az alvást, mivel természetes melatoninforrás. Alvászavarokkal küzdőknek nem véletlenül szokták javasolni, hogy lefekvés előtt igyanak cseresznyelevet. Az ital egyébként az ízületi bántalmakban szenvedőknek is ajánlott, mert enyhítheti a fájdalmaikat. Köszvényeseknek is érdemes sok cseresznyét, cseresznyelevet fogyasztaniuk, mert több kutatás szerint is enyhíthet kínjaikon.
A cseresznyelé fogyasztása ezen felül a koleszterinszintet is képes csökkenteni, ezért jót tesz a szívnek, és csökkenti a szívroham kialakulásának esélyét. A rendszeresen és sokat sportolóknak pedig remek roboráló ital lehet. Serkenti, gyorsítja az izmok regenerálódását. A cseresznye nemcsak frissen, hanem fagyasztva is nagyon egészséges, éppen ezért ha tehetjük, tegyünk el belőle a mélyhűtőbe is.
Érdekességek a cseresznyéről
A cseresznye nagy víztartalmú gyümölcs, kb. 80 százaléka víz.
Már az ókorban is termesztették, mára már több mint 1000 nemesített fajtája van.
Szárából tisztító, vízhajtó, méregtelenítő hatású teát készíthetünk.
Minél sötétebb a cseresznye, annál egészségesebb és kedvezőbb hatásai vannak, mert antioxidánsokban gazdagabb.
Források: hazipatika.com, sokszinuvidek24.hu
Képek forrása: pixabay