A birsalma története
A birsalma története egészen az ókorig nyúlik vissza, hiszen már az ókori görög mondákban is említést tesznek róla. A legtöbb történetben, ahol almáról van szó, nagy valószínűséggel birsalmárát értettek alatta. A birs a termékenység szimbóluma, a trójai háború kirobbantója (ez volt az az aranyalma, amit Párisz herceg Aphroditénak ajándékozott). Az oszmán korban a szultánok asztalán kompótként vagy húsok köreteként előforduló finomság a magyar konyhában is már régóta fontos szerepet játszik, de rohanó világunkban ez is lassan feledésbe merül. Kora újkori szakácskönyveink tele vannak birsalmás receptekkel, legyen szó birsalmasajtról, likőrről, lekvárról vagy befőttről, mégis manapság éttermekben sem nagyon találkozunk vele, és mi sem vesszük meg, mert többnyire nem tudjuk, hogy mit kezdjünk vele, nyersen pedig nem fogyasztható (vagy legalábbis nem élvezetes).
A birsalma, mely napjainkra Ausztrálián kívül a világ minden országában megtalálható, a Kaukázusban, Anatóliában és Észak-Iránban őshonos. Törökország jelenleg is a világ legnagyobb birsalmatermelője, így nem csoda, hogy szeretett gyümölcsüket ezer és egyféleképpen el tudják készíteni, mi több, előnyös élettani hatásait sem csak a konyhában, hanem a szépségiparban és a gyógyászatban is kiaknázzák.
A diétázók remek társa
Mivel magába szívja a vizet, a gyomorba kerülve megnövekszik a térfogata, így teltségérzetet okoz, ráadásul még az energiatartalma is alacsony. Fokozza az emésztést, elősegíti a hasznos tápanyagok felszívódását. Mivel pektintartalma közvetlenül a héj alatt található, felhasználáskor nem érdemes meghámozni a birsalmát.
Méregtelenít
A bélbe kerülve védőréteget képez a nyálkahártyán, ennek köszönhetően a méreganyagok nem tudnak megtapadni. A bekerülő káros anyagokat megköti, és elősegíti azok kiürülését, gyakorlatilag alaposan kitisztítja a beleket. Gyomorfekély esetén érdemes kúraszerűen fogyasztani, mivel nagyon hatékony gyógymód. Mézzel fogyasztva csökkentheti a vastagbélgyulladást és bélfertőzést. A birsszirupot aranyér kezelésére is lehet használni. Méregtelenítő hatása révén csökkentheti az ízületi fájdalmakat és enyhítheti a reumát.
Óvja a szív egészségét
Magas magnézium- és káliumtartalma miatt segíthet vérnyomásproblémák esetén, mint ahogy a szívműködés szabályozásában is. Rendszeres fogyasztásával csökkenthető a vércukor- és a koleszterinszint. Jelentős mennyiségű antioxidánsainak nyugtató hatása van a szervezetünkre, segít leküzdeni a stresszt és annak hatását, enyhíti a szorongást, nyugtatja az idegrendszert, emellett lassítja az öregedési folyamatokat.
Kiváló vasforrás
A legtöbb estben a vashiány áll az állandó fáradtság, levertség hátterében, melynek jelei lehetnek a sápadt bőr, a kirepedezett száj, a töredezett köröm és haj is. A birsalma vastartalma rendkívül magas, mint ahogy C-vitamin-tartalma is, ami elősegíti a vas hasznosulását, így természetes úton juthatunk hozzá ehhez a fontos ásványi anyaghoz. Ez főként nők esetében nagyon fontos, hiszen a menstruáció alatt sok vasat veszít a szervezet, amit érdemes pótolni. Görcsoldó hatása révén akár a menstruációs fájdalmakat is enyhítheti.
Legyőzi a vírusokat
Erős vírus- és baktériumölő hatása van, ráadásul nagyon magas C-vitamin-tartalma erősíti az immunrendszert, javítja az általános egészségi állapotot. Kutatások bizonyították, hogy a birsalma elősegíti a vírusos betegségekből való felgyógyulást, enyhíti a lázat, a megfázás tüneteit, mint ahogy hatékony gyógymód a különböző baktériumok okozta betegségek leküzdésében is. Bár a legtöbb C-vitamin a nyers gyümölcsökben van, de ebben a finomságban még feldolgozott formában is jelentős mennyiség marad. Allergiaellenes tulajdonságokkal is rendelkezik, a gyümölcsből vagy a magból készült kivonat segítségével jól kezelhető a bőrgyulladás.
Birsalmalekvár készítése
Eléggé munkaigényes, de megéri. Vágódeszkán, nagy késsel megtisztítjuk a gyümölcsöt. Felkockázzuk, és kevés vizet öntünk alá. Mézeskalács fűszerkeveréket, citromhéjat és -levet adunk hozzá. Kb. 20-30 percig főzzük, aztán turmixoljuk. Ezután megrottyantjuk, és már mehet is a befőzőautomatába (80 fokon 20 perc). Akinek nincs ilyen gépe, az egyszerűen csak csinálja úgy, ahogy a nagymamáink: nedves dunsztban tegye el! Cukorral nem érdemes elrontanunk, viszont a sok citromlevet tehetünk bele. Mivel a birsnek magas a pektintartalma, a citrom pedig elősegíti a zselésedést, ennél fogva a kanál is megáll majd a lekvárunkban!
Források: balkonada.cafeblog.hu, mindmegette.hu
Képek forrása: pixabay