Egyszerűsége mellett az aszalás rendkívül egészséges is, hisz vegyi anyagok használata nélkül csak a nedvességet vonjuk ki az élelmiszerből, az értékes tápanyagok és a cukortartalom megmarad. Az aszalás során a gyümölcsök, zöldségek nedvességtartalma jelentősen lecsökken, ami megakadályozza a káros baktériumok és a penész elszaporodását. A nyáron eltett finomságok kiváló vitamin-, ásványianyag- és rostforrást jelenthetnek a téli időszakban. További előnyük, hogy hónapokig vagy akár évekig is elállnak; helyigényük, súlyuk pedig akár tizede is lehet a friss élelmiszerének.
Mit aszalhatunk?
Szinte bármilyen gyümölcsöt: alma, barack, eper, körte, meggy, szilva – ezek a legnépszerűbbek. Aszalhatunk továbbá cukkinit, gombát, krumplit, paprikát, paradicsomot, sárgarépát, sőt még fűszernövények is alkalmasak szárításra.
Héjastul és hámozva is aszalhatjuk legtöbbjüket, viszont a barackot érdemes előtte megpucolni. A nagyobb, húsos gyümölcsöket és zöldségeket vágjuk fel, figyelve arra, hogy egyforma szeletek legyenek.
Hogyan is kell aszalni?
A legkézenfekvőbb és a legolcsóbb a napon történő aszalás. Sikere viszont nagyban függ a napsütéses órák számától, mindemellett biztosítani kell az optimális szellőzést és a rovarok elleni védelmet is. Gyorsabb, de drága és energiaigényes megoldás a sütőben történő aszalás. Itt is kulcsfontosságú a szellőzés, ez legkönnyebben nyitott sütőajtóval biztosítható.
Közepes energiafogyasztású és praktikus lehetőség az elektromos aszalógép. Nem igényel különösebb szakértelmet és odafigyelést, csak a használati útmutatóban foglaltakat kell követni.
Nagyobb mennyiség aszalásánál célszerű a környezetbarát és megújuló energiák használata. Ez történhet fatüzelésű aszalókkal, a kemencék „hulladék” hőjének felhasználásával vagy akár saját építésű napkollektoros aszaló építésével is. Ha kicsit körülnézünk a házunk táján, számos aszalási lehetőséget találhatunk. Megfelel erre a célra a kazán teteje vagy a szobai radiátor, de még egy jól szellőző üvegház is.
Tippek az otthoni aszaláshoz:
- A cseresznyét és a meggyet aszalás előtt ajánlott leforrázni, hogy ne repedjen meg.
- A körtét és barackot szokták cukros vízben áztatni aszalás előtt, hogy édesebbek legyen. Mások citromos vagy citromsavas vízbe teszik a szeleteket, mert jobban megtartják a színüket. Ha így járunk el, akkor áztatás után mindenképpen itassuk le róluk a folyadékot, és várjuk meg, amíg teljesen megszáradnak.
- Rágcsálnivalót is készíthetünk például almából vagy cukkiniből. Ha kellően vékonyra szeleteljük őket, akkor ugyanis roppanósra száradnak.
- Aszalhatunk a szabadban, szellős, szélvédett, árnyékos helyen, asztalon vagy aszalókereten (fa keret, amire apró lyukú drótháló vagy szitaszövet van kifeszítve) vagy aszalógéppel, vagy sütőben, nyitott sütőajtó mellett, 60–65°C-on, a meleg levegő keverésével.
- A szabadban aszaláskor a gyümölcsöket többször át kell forgatni és körülbelül 4-10 nap alatt készülnek el.
Források: balintgazda.hu, mindmegette.hu, tudatosvasarlok.hu
Képek forrása: pixabay