A házilag készített arcpakolások azok a csodaszerek, melyekkel nagy mennyiségű vitaminhoz és ásványi anyagokhoz juttathatjuk a bőrünket, és még el sem kell mennünk a kozmetikushoz.
Seborrhoeás, vagyis száraz érzetű, mégis zsíros, időnként korpás bőr esetén a magas savtartalmú gyümölcsöket alkalmazzunk! Ilyen a meggy, a citrom vagy a ribizli. Vízhiányos bőr kezelésére kitűnőek a magas szénhidráttartalmú gyümölcsök, mint például a szőlő, a görögdinnye, az őszibarack vagy a sárgabarack. Ha pedig öregedő, ráncos arcbőrrel kell megbirkóznunk a tükör előtt nap mint nap, kisebb varázslatot tud tenni a banán- és a narancspakolás.
Legyünk elővigyázatosak!
Ha valamelyik gyümölcsre érzékeny a szervezetünk, arra akkor is rosszul reagálhatunk, ha külsőleg alkalmazzuk. A piros gyümölcsök, mint az eper, a meggy, a cseresznye és a ribizli magas savtartalmuk miatt kicsíphetik a bőrünket. Ha bőrirritációt észlelünk, azonnal öblítsük le az arcpakolást a kezelt felületről, majd használjuk a bevált nyugtató krémünket! Az érettebb mangóval és sárgabarackkal is óvatosan kell bánnunk, mivel ezeknek a gyümölcsöknek magas a béta-karotin-tartalmuk, így besárgíthatják a bőrt, és akár barna foltokat is okozhatnak, ha előtte nem megfelelően peelingeztük le a kezelendő területet. Az sem mindegy, milyen sűrítő vagy hígító anyagot használunk a pakolás elkészítése során. Zsíros bőr esetén használhatunk kaolint, talkumot, tejport, kukorica-, szója-, illetve búzalisztet. Ha gyulladt vagy rosaceás a bőrünk, akkor gyógynövényteák levével, tejszínnel keverjük ki a gyümölcsöt! Ha pedig seborrhoeás az arcunk, esetleg napégett, vagy egyszerűen csak hidratálni szeretnénk, akkor lehet joghurttal, tejföllel, túróval dolgozni. A mézet minden bőrtípusra alkalmazhatjuk, de csak megfelelő mértékben, mivel bőrirritációt okozhat.
A pakolás előtt és után
Mikor elkezdjük szépíteni otthon az arcunkat, első lépésként mindig tisztítsuk le a bőrt a megszokott és jól bevált arctejjel és tonikkal! Utána ajánlott hetente egyszer peelingezni is a kezelendő felületet legalább 3 percen át, majd alaposan öblítsük le, töröljük szárazra. Ezt követően a pakolást úgy vigyük fel az arcunkra, hogy a szemünk körüli részt hagyjuk ki, mivel ott vékonyabb, érzékenyebb a bőr. A pakolást bő vízzel mossuk le, majd használjunk hidratáló krémet! A kezeléseket lehetőleg este végezzük, mert éjszaka pihen, regenerálódik a bőr, ekkor tudnak igazán felszívódni a gyümölcspakolásokból a vitaminok és ásványi anyagok. Jobb eredményt érünk el akkor is, ha pakolás után már otthon maradunk, így nem tesszük ki a kezelt bőrfelületet a szmog káros hatásainak.
Milyen gyümölcsöket használjunk?
Fontos, hogy mindig friss, érett gyümölcsöket használjunk, melyeket mindig alaposan mossunk meg! Csak olyan alapanyagokat tegyünk a pakolásba, amelyeket szívesen el is fogyasztanánk. Lehetőleg használjunk bio alapanyagokat, mert ezek nem tartalmaznak semmilyen növényvédő szert, így a permetezőszerek nem károsíthatják a bőrünket. Rothadó gyümölcsöt semmiképp se használjunk, mert az erjedési folyamatok ártalmasak lehetnek a bőrünknek! A megmaradt pakolást ne tartogassuk a következő alkalomra, mert elveszíti jótékony hatását, és bőrpírt is okozhat.
Meggypakolás
Magas A-, B-, C-, E- és P-vitamin-tartalma miatt kiváló regeneráló, gyulladáscsökkentő, nyugtató, fertőtlenítő, összehúzó hatású.
Pakolás elkészítése: A gyümölcshúst turmixoljuk össze túróval! A pakolás állaga ne legyen folyós, mert akkor nem tudjuk felkenni a kezelt bőrfelületre! Hagyjuk hatni legalább 25-30 percig, majd miután lemostuk, hihetetlenül selymes és finom bőrt kapunk eredményül.
Cseresznyepakolás
Magas A-, B-, C-, E- és P-vitamin-tartalma miatt kiváló regeneráló, gyulladáscsökkentő, nyugtató, fertőtlenítő, összehúzó hatású.
Pakolás elkészítése: A cseresznye levét keverjük ki 1 tojássárgájával és egy kis tejföllel vagy szójaliszttel – bőrtípustól függően – úgy, hogy a pakolásunk krém állagú legyen. Hagyjuk hatni 25-30 percig, majd leöblítés után élvezzük üdévé varázsolt arcbőrünket.
Eperpakolás
Az eper magas A-vitamin-tartalmú, kiválóan hidratál, ránctalanít.
Pakolás elkészítése: Törjük össze péppé az epret, tejszínnel, tejporral vagy szójaliszttel – bőrtípustól függően – keverjük ki a pakolást! Ha zsíros a bőrünk vagy halványítandó foltok vannak rajta, akkor adhatunk hozzá pár csepp citromlevet. Tegyük fel a kezelendő bőrfelületre, majd hagyjuk hatni legalább 25 percig! Langyos vízzel öblítsük le, majd hidratáljuk a bőrünket a krémünkkel! Ha érzékenységet tapasztalunk, ne használjuk!
Sárgabarack-pakolás
A baracknak magas az A-, B- és C-vitamin-tartalma. Öregedő, vízhiányos bőrre ajánlott.
A barack húsát törjük össze, adjunk hozzá egy kevés szójalisztet és némi joghurtot! Krém állagúvá keverjük ki, majd felkenés után hagyjuk hatni 15-20 percig. Ezt rövidebb ideig alkalmazzuk, nehogy a gyümölcs karotintartalma miatt sárga foltokat okozzon az arcunkon.
Sárgadinnye-pakolás
A sárgadinnyéből készült pakolást leginkább kipirosodott bőrre használjuk, mivel bőrnyugtató hatású, emellett frissít és tonizál is.
Pakolás elkészítése: Egy pár szelet dinnyét összetörünk villával, és már kész is a pakolás. Tíz percig hagyjuk fent, hogy kifejtse hatását.
Szilvapakolás
Ez a gyümölcs az egyik legjobb ránctalanító.
Pakolás elkészítése: Néhány érett szilvát kimagozva, felvert tojásfehérjével összedolgozva már fel is kenhetjük. A pakolást egészen addig hagyjuk a bőrünkön, ameddig húzódni nem kezd. Ezután langyos vízzel el is távolíthatjuk.
Citrompakolás
A citrom gyümölcssavtartalma nagyon magas, ezért kiváló halványító és ránctalanító. Magas a C- és P-vitamin-tartalma. Nagyszerűen frissíti és fertőtleníti bőrünket.
Pakolás elkészítése: Egy kis tálba öntsünk jó minőségű szénsavmentes ásványvizet, adjunk hozzá friss citromlevet, és ezzel tonizáljuk házilag bőrünket!
Banánpakolás
Ápolja, nyugtatja a dehidratált bőrt. Napégett, érzékeny bőrre alkalmazzuk!
Pakolás elkészítése: 1 érett banánt keverjünk össze fél doboz natúr biojoghurttal, és adjunk hozzá egy kanál mézet! Keverjük jól össze, helyezzük fel a bőrünkre, 30 percig hagyjuk hatni, majd alaposan, bő vízzel mossuk le!
Források: dietaesfitnesz.hu, femcafé.hu
Képek forrása: pixabay