A világ számos országában az alma a legtöbbet fogyasztott gyümölcs. Többféle színű és ízű fajta létezik, a kulináris élmény mellett azonban számos egészségi előnnyel is járhat a fogyasztása.
A népi hagyomány a gyógynövények közé sorolta az almát a vérhas és a bélfertőzések gyógyszereként. Jótékony hatása tapasztalható ételmérgezés, bélhurut, vérhas, koli baktérium okozta bélfertőzés esetén is. Úgy tartották, hogy gyógyítja a reumát, a köszvényt, mivel sói oldják a húgyköveket. Az alma mint gyümölcs savas ugyan, de szerves ásványianyag-összetétele semlegesíti a fehérjék bomlástermékeiből származó savakat. Tapasztalatok igazolják, hogy ritkább a köszvény előforulása azok között, akik sok almát fogyasztanak. Tisztítja a húgyutakat. Rendszeres fogyasztása előnyös akkor is, ha vesekőképződésre vagyunk hajlamosak.
Kiváló rostforrás
Már egy alma megmosott héja biztosítja számunkra az élelmi rost ajánlott napi bevitelének 17 százalékát. A rost jót tesz az emésztésnek, segíti a bélmozgások rendszerességét, és aktiválja az emésztési és gyomornedveket, amik segítik lebontani az ételt, hogy aztán a tápanyag azokból felszívódhasson. Emellett tisztítja a vastagbeleket, segít eltüntetni a felgyülemlett zsírt, koleszterint és a lerakódott maradványokat.
Az almapektin élettani hatásai tapasztalatok és kutatások szerint:
Székrekedés és hasmenés esetén egyaránt ajánlott az alma. Tanulmányok igazolják, hogy hasmenés esetén a bélben olyan baktériumok működnek, amelyek az almapektint védőréteggé alakítják a hurutos bélnyálkahártyák felszínén. A székrekedés enyhülését salakképző anyagai révén segíti a pektin.
Védi a fogakat
Mind az alma húsa, mind a héja nagyon jót tesz a fogaknak, megtisztítja a baktériumoktól, a plakkoktól és a savas lerakódásoktól. Egy almaszelet elrágcsálása stimulálja a nyál kiválasztását, ami lúgosítja a szájat, és nem hagy tamadási felületet a baktériumoknak. Vagyis egy nap egy alma, a fogorvost is távol tartja!
Támogatja a szív- és érrendszert
Az alma tele van a rostok mellett antioxidánsokkal, flavonoidokkal, vitaminokkal és ásványi anyagokkal, amelyek mind a szívünk egészségét szolgálják. Gazdag forrása egy könnyen felszívódó rostnak, a pektinnek, ami bizonyítottan segít lejjebb vinni a rossz koleszterin (LDL) szintjét a szervezetben, artériáinkat tisztán és erősen hagyva maga után, hozzájárulva ezzel az érelmeszesedés megelőzéséhez. Az alma húsa tartalmaz olyan erőteljes antioxidánsokat, amik csökkentik a zsírok oxidációját, és semlegesítik a nyomást a vérerekben. A gyümölcs héja pedig egy quercetin nevű flavonoidot tartalmaz, ami enyhíti a gyulladást a szív- és érrendszerben.
Segít a fogyásban
Az alma magas víz- és rosttartalommal, emellett viszont alacsony kalóriatartalommal rendelkezik. Kutatások feltárták, hogy az alma remek anyagcserebeindító, ami azt jelenti, hogy bármit is fogyasszunk, azt a szervezetünk sokkal gyorsabban fogja elégetni, és nem raktározza el az ételt. Egy alma kevesebb, mint 100 kalóriát tartalmaz, de rengeteg rostot és természetes cukrot, ami azt jelenti, hogy tovább érezzük magunkat jóllakottnak. Egy kutatás résztvevőinél megfigyelték, hogy a gyakori almafogyasztás jelentősen csökkentette a testtömegindexet (BMI), egy másik tanulmány pedig a gyorsabb fogyással is összefüggésbe hozta a gyümölcsöt.
Javítja a tüdőfunkciót, és csökkenti az asztmát
Kiválóan gyógyítja a hörghurutot és a felső légúti betegségeket. A népi gyógyászat alma fogyasztását javasolta a tüdő egészségének megőrzése érdekében.
Növeli a koncentrációs időtartamot
Az alma ugyanis nemcsak eltávolítja a veszélyes szabadgyököket a szervezetből, ami által fiatalabbnak és erősebbnek érezhetjük magunkat, de emellett erős antioxidánsokat és fitotápanyagokat is biztosít, amik hatalmas löketet adnak az agynak. Az alma még gyakoribb fogyasztása szintén összefüggésbe hozható az Alzheimer- és Parkinson-kór kialakulása kockázatának csökkentésével.
Cukorbetegség megelőzése
Az alma hozzájárulhat a cukorbetegség megelőzéséhez is. Napi két alma fogyasztása egyes kutatások szerint akár 36 százalékkal is csökkentheti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát a napi fél adagnál is kevesebbet fogyasztókhoz viszonyítva. Ennek oka vélhetően a gyümölcsben található flavonoidok magas koncentrációja, ami hozzájárulhat a vércukorszint mérsékléséhez és az inzulinérzékenység fokozásához.
Szépíti a bőrt
Érdemes kipróbálni egy házi készítésű zöldalmás maszkot, mert táplálja a bőrt, a gyümölcsben lévő savak pedig segíthetnek kisimítani az apróbb ráncokat. Turmixoljunk össze egy felaprított zöldalmát fél csésze fehér szőlővel és 1/4 csésze aloe verával addig, míg sűrű pasztát nem kapunk. Kenjük fel az arcra, a nyakra és a dekoltázsra, és negyed óra múlva öblítsük le meleg vízzel!
Megújítja a fejbőrt
A korpásodás és a fejbőr hámlása ellen nagyon jól használható az almaecet, amely segíthet elpusztítani a korpásodást okozó baktériumokat. Hajmosás után masszírozzunk néhány evőkanál almaecetet a nedves fejbőrbe, hagyjuk hatni egy percig, majd mossuk le. Ezután szárítsunk hajat a szokásos módon: nemcsak a fejbőr viszketése fog megszűnni, de a hajunk is szebb és fényesebb lesz.
Források: drtihanyi.com, hazipatika.com, karpatalja.ma, wellvital.hu
Képek forrása: pixabay