Fertőfehéregyháza – a település, mely nevét egykori fehér falú templomáról kapta
Az 1880 lelkes Fertőfehéregyháza, német nevén Donnerskirchen a Lajta-hegység délkeleti lábánál, a Fertő tó nyugati partján fekszik,...
Az 1880 lelkes Fertőfehéregyháza, német nevén Donnerskirchen a Lajta-hegység délkeleti lábánál, a Fertő tó nyugati partján fekszik,...
Feketeváros (Purbach am Neusiedler See) a Fertő tó nyugati partján, a Lajta-hegység elsimuló lankáinál fekszik. A tótól mára elválasztja...
Nagymarton nevét Szent Márton tiszteletére szentelt templomáról kapta. Nevének előtagja a burgenlandi tartományi székhelytől, Kismartontól...
Kismartont, német nevén Eisenstadtot, a közel 16.000 lelkes várost ma az osztrák Burgenland tartomány székhelyeként ismerjük. Akkor...
Ha manapság a soproniak és környékbeliek egy meleg nyári napon Récény (ma Ritzing, Burgenland) nevét hallják, jó eséllyel először az...
Ha ma Sopronszentmárton nevét halljuk, valószínűleg el kell gondolkodnunk, merre is lehet ez a település? A napjainkban 1200 lelkes...
A nevezetes őrvidéki Mária-kegyhely első okleveles említése 1222-ből származik. A Lánzsér várához tartozó magyar település már a középkorban...
Kabold (Kobersdorf) egykori Sopron vármegyei vízivára, a Pauliberg vulkanikus eredetű bazaltoszlopainak árnyékában, a Fekete-patak...
Felsőkismartonhegyen (Eisenstadt Oberberg) található a háromszög alakú Kálváriahegy tér. Itt emelkedik a mesterséges Kálvária-hegy, a kegykápolna és a Hegyi vagy Haydn-templom. A festői elrendezésű barokk épületegyüttest Esterházy Pál herceg álmodta meg az 1700-as évek elején, aki ismert volt mély vallásosságáról és kiterjedt birtokain számos egyházi épület, szobor létesült és újult meg bőkezű adományainak köszönhetően. A Fertő-táj egyik legkülönlegesebb műemlékét hozta itt létre.
A magyar-osztrák határ mindkét oldalán, egymástól alig néhány kilométerre, de a trianoni döntés miatt elválasztva egy-egy kőfejtő található. A határ osztrák oldalán elterülő szentmargitbányai kőfejtő Európa legrégibb és egyik legnagyobb kőbányája, melyet már a rómaiak is használták, a XV. légió kőbe vésett nyomai máig felfedezhetők a sziklákon. Az itt kitermelt lajtamészkőből épült fel később Bécsben a Szt. István dóm, a Schönbrunn kastély, az Operaház és a Várszínház is. Az egykori római kőfejtő ma a Fertő kultúrtáj elemeként része a Világörökségnek és otthont ad az egyik legszebb és legimpozánsabb szabadtéri színpadnak Európában.
Németújvár, német nyelven Güssing az egykori Vas vármegyében, a szép nevű Östörmén- és Szék-patakok összefolyásánál fekszik. A település ma Dél-Burgenland 4000 lelket számláló kulturális és gazdasági központja. Halastavai fölött magasodik egy meredek vulkáni kúpon a környék egyik legősibb és legnagyobb kiterjedésű vára. 900 éves történelméből fél évezred összefonódik a Batthány családdal, akik 1524-től kezdve voltak a vár birtokosai, és leszármazottaik máig ott élnek a vár alatti, jóval kényelmesebb és komfortosabb kastélyukban.
Lakompak hangulatos kastélya valószínűleg az Esterházy család kényelmes lakhelyeként épülhetett a zord lánzséri vár mellett. A reneszánsz stílusú épület a család egyik legrégebbi székhelye, fekvése idilli: egykor Sopron vármegye, napjainkban Burgenland középső részének a Soproni-hegység déli lejtőinél elterülő lapályos vidékén áll. A kastély az 1620-as lakompaki csata kapcsán írta be nevét a történelembe, az ezt követő években magyar nádori székhelyként különleges kisugárzással bírt.
Az 1921-ig Sopron vármegyéhez tartozó Loretto (Lorettom) temploma híres búcsújáróhely. A ma 480 lakosú település Kismartontól (Eisenstadt) 15 kilométerre északra, a Lajta-hegység előterében helyezkedik el. A kegytemplom és a régi szervita kolostor építésében komoly szerepet vállalt a Nádasdy és az Esterházy család több tagja, orgonáját pedig soproni mester készítette. A templom külső és belső díszítésében egyaránt fontos szerepet kapnak magyar szentek ábrázolásai.
A 900 lakosú, egykor Sopron vármegyéhez tartozó Sopronkertes - ma Baumgarten im Burgenland - változatos történelmi múlttal büszkélkedhet. Ennek már több mint fél évezrede tanúja a misztikus kertesi kolostor. 1475-ben a korábban soproni ispánként is működő Grafenegg Ulrik és fia adományozta a pálos rendnek. Miután 1493-ban a tűz martalékává vált, 250 évig elhagyottan és siváran állt, így kapta a „Sivár kolostor" vagy „Öreg kolostor” nevet. 1743-ban aztán a remeték visszatelepültek, azóta zarándoktemplommá és Mária-búcsújáróhellyé vált. Az 1986-ban történt felújítás óta Burgenland egyik legértékesebb egyházi műemléke. A pálos rend védőjeként, szellemi atyjaként tisztelt Remete Szent Pál ünnepe január 15. A szent Nagy Lajos király rendelkezése óta egyben Magyarország második védőszentje is.
Sopronkövesdtől 6 kilométerre nyugatra, de már a határ túloldalán, az osztrák Burgenland tartományban fekszik a soproni vonatkozásokban is gazdag Füles (német nevén: Nikitsch) község. Az egykor Sopron vármegyéhez tartozó Füles Gálosháza nevű településrészének fontos műemléke a Zichy-Meskó kastély, melynek díszítésén soproni mesterek: Schaller István és Dorfmeister István dolgoztak. A neogótikus Zichy sírkápolna Storno Ferenc tervei alapján és közreműködésével készült. Füles szülötte volt 1895-ben az a vitéz Somogyváry Gyula író, aki Gyula deák álnéven írta történelmi vonatkozású regényeit, melyekben sorsfordító soproni eseményeket is hitelesen mutat be.
Boldogasszony - más néven Fertőboldogasszony, németül Frauenkirchen - a Fertő tó keleti oldalán, a történelmi Moson vármegyében, hazánk egykori területén található, a nezsideri járásban. Nevét a Nagyboldogasszonynak szentelt plébániatemplomáról kapta, mely évszázadok óta jelentős búcsújáróhely. A bazilika és a mellette található ferences kolostor számos viszontagság után Esterházy Pál hercegnek köszönhetően nyerte el mai nagyszabású méreteit, pompás berendezését. Ő adományozta a kegytemplom messze földön híres Mária-szobrát, mely eredetileg a fraknói vár kápolnájában állt. De oldalkápolnáinak alapítói között soproni polgárt is találunk Löwenburg Jakab személyében, aki fiatalon elhunyt felesége, Thököly Katalin emlékének szentelte adományát. Sopron a Szentháromság-oszlopot köszönheti a házaspárnak.
A ma az osztrák Közép-Burgenlandban elhelyezkedő csodás fekvésű település, Borostyánkő (Bernstein) ékköve a már távolról látható középkori eredetű vár. Egy 619 méteres magaslaton fekszik, így a tartomány legmagasabban fekvő erődítménye. Magyarok építették, történelme folyamán is leginkább magyar kézen volt, napjainkban pedig annak az Almásy családnak a tulajdonában van, akik soraiból a neves Afrika-kutató, Almásy László is származik. Az épület ma régi vágású kastélyszállóként működik, ahol az Almásy család tagjai igazi vendéglátókként fogadják a szállóvendégeket, velük étkeznek, kalauzolják őket a csodás kastélykertben.
Ruszt (németül Rust) középkori eredetű település a mai osztrák Burgenland tartományban, a Fertő-tó nyugati partján, a magyar határ közelében. Csupán 2000 lakosával ma Ausztria legkisebb törvényes városa, mivel 1681-ben a soproni országgyűlésen I. Lipót szabad királyi város jogaival ruházta fel. Így lett akkor a történelmi Magyarország legkisebb szabad királyi városa és napjainkban is a magyar múlt számtalan emlékét őrzi. A legrégibb és egyik leglátványosabb ezek közül a Halásztemplom. További szembeötlő ruszti jellegzetesség, hogy a hagyomány szerint minden kéményén gólya fészkel.
Léka nagyszerű középkori vára ma a keleti osztrák tartomány, Burgenland középső részén fekszik -, ám a történelem folyamán többször is Sopron vármegye része volt. A Gyöngyös pataktól körülvett sziklára épült a 13. század elején és mint királyi vár, az osztrák betörések ellen védte Magyarország nyugati határát. Különös hírűvé abban az időben vált, amikor a Nádasdy grófi család kiterjedt birtokaihoz tartozott és a 16. század végén többször is itt tartózkodott férje, Nádasdy Ferenc háborús távollétében Báthory Erzsébet. A nemeshölgy mint női Drakula híresült el, állítólag Lékán is több fiatal szolgálólányt végeztetett ki a „vasszűz” segítségével, hogy vérükben megfürödve őrizze meg ifjúságát. A kínzóeszköz ma is látható a várbörtönben, de vajon valóban vérgrófnő volt-e a vár egykori úrnője?
Sopron, Doborján (Raiding), Sopronnyék (Neckenmarkt) és Sopronkereszttúr (Deutschkreutz) polgármesterei egyeztettek a közös célokról a városházán csütörtökön.
A szomszédos osztrák tartomány, Burgenland legszebb gótikus templomával egy a Kőszegi-hegység nyugati lankáin fekvő kicsiny település, Máriafalva (Mariasdorf) büszkélkedhet. A község mai nevét is a Mária Mennybevitele (Nagyboldogasszony) tiszteletére szentelt római katolikus templomáról kapta, mely a falu szélén emelkedő dombon nyúlik kecsesen a magasba. A késő gótikus templom mai csodás formáját a magyar Országház épületének alkotója, Steindl Imre művészeti vezetése alatt kapta a 19. század végén. Az ablakokat Róth Miksa készítette; főoltára, szószékének oldalsó borítása és a keresztelő medencéje majolikából készült a pécsi Zsolnay-gyárban.
Magyarország szoros együttműködésre törekszik Ausztriával és azon belül Burgenlanddal, ugyanis számos kihívás megoldása csakis közösen képzelhető el – közölte a tárca tájékoztatása szerint pénteken Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
Az ausztriai viszonylatban legalacsonyabb napi szinten számolt új fertőzöttek számával rendelkező Burgenland tartomány is felkészült a május 19-i nyitásra: szerdától megszűnik a maszkviselési kötelezettség szabadtéren, enyhülnek a kórházi betegek látogatásának feltételei, Kismarton városa pedig készül a nyári kulturális rendezvényekre.
Április 19-én véget ér a regionális zárlat, Burgenland nem követi Bécs és Alsó-Ausztria példáját, ahol május 2-ig meghosszabbították a lockdown-t, jelentette be Hans Peter Doskozil tartományfőnök. A lakosságot azonban gyakrabban teszteltetnék.
Bécshez és Alsó-Ausztriához hasonlóan Burgenland tartomány is meghosszabbítja a húsvéti lezárásokat egészen április 11-ig. Ezt Hans Peter Doskozil (SPÖ) tartományfőnök jelentette be szerda este. Csak az alapvető szolgáltatók maradhatnak nyitva.
A Burgenlandi Tartományi Kormány kibővíti a tartományban meglévő korona-tesztközpontok számát a magyar ingázók által létrejött növekvő kereslet miatt- tudósít az ORF Magyarok.
A 200 embert érintő linzi után Bécsújhelyen is járványgóc alakulhatott ki az „Isten Gyülekezete“ szabadegyház közösségében. A hatóságok 9 beteget azonosítottak. 270-en vannak karanténban, és burgenlandiak is érintettek.
45 éves adósságát törleesztette az osztrák állam a burgenlandi őshonos népcsoportokkal 2000. július 13-án, amikor Szabadbáránd/Großwarasdorf határába kihelyezték az első kétnyelvű helységnévtáblát. Alsóőr, Felsőőr, Felsőpulya és Őrisziget neve azóta magyarul is olvasható.
Nem fertőzött új koronavírussal az a két diák, akinél szerdán végeztek tesztet a felsőpulyai Liszt Ferenc Gimnáziumban, közölte a tartományi járványügyi koordinációs stáb.
Hazaküldték ma a Felsőpulyai Gimnázium tanulóit, mivel két diák édesapjánál egy koronavírus teszt során kiderült, hogy fertőzött. Első körben a két diáknál végeznek el vírustesztet.
Felmondja a Kismartoni Főiskolával kötött támogatási szerződését Kismarton/Eisenstadt önkormányzata. A szerződésbontás indokaként a koronavírus járvány hatására kialakult krízishelyzetet nevezte meg a városvezetés.
A magyar határ közelében izgalmas leletekre bukkant Dorothea Talaa, aki Lutzmannsburg Önkormányzatának megbízásából kutat ott, ahol nemsokára árvízi gátat létesítenek - olvasható a Bundesdenkmalamt Österreich Facebook-bejegyzésében.
Ausztriában a fővárosban a legmagasabb a koronavírus-járvány terjedésének mértéke, az országban a hétvégén 66 új fertőzöttet diagnosztizáltak, közülük 61-et Bécsben - közölték hétfőn a helyi hatóságok.
Sopron hűségét is méltatták a Magyarságkutató Intézet online konferenciáján. Az elismert kutatók sorát gyarapította dr. Tóth Imre történész is, aki az 1921-es soproni népszavazás mellett már, a városunkat és környékét érintő, a trianoni békediktátummal kapcsolatos eseményekről is beszélt. Ezeket a fejleményeket a kutatók mindig nagy érdeklődéssel követik.
Május 15-én újranyitnak az éttermek, a kocsmák, a kávéházak és a fagyizók is. A vendéglátóhelyeknek azonban számos biztonsági intézkedést kell betartaniuk, mint például a szájmaszk viselése, a távolságtartás és a vendégek számának korlátozása.
Kismarton/Eisenstadt enged a koronavírus járvány miatt bevezetett kijárási korlátozásokból. Május 1.-től ismét látogathatók lesznek a játszóterek, a tanösvények, a kutyafuttatók és a bolhapiac is megrendezésre kerül.
Nagyszabású tanulmányt végeznek jelenleg Felsőőrött, melynek célja annak felderítése, hogy hányan estek már át a koronavírus fertőzésen. A tesztelés 800 felsőőri lakos és az Innsbrucki Egyetem együttműködésével zajlik.
A koronavírus járvány körül kialakult helyzet miatt sokáig bizonytalan volt, hogy megtartják-e Ausztriában az idei központi érettségi vizsgákat. A kormány döntése alapján azonban jövő héttől mintegy 1.600 érettségiző látogathatja oktatási intézményét Burgenlandban.
Ismét kitiltja az átmenő teherforgalmat három határátkelő térségéből Burgenland tartomány. A Klingenbach, Deutschkreutz és Bonisdorf határállomásokhoz vezető osztrák utakat május 1-től újra csak a határrégióba tartó vagy onnan induló kamionok használhatják.