A birsalma valódi kincs!
A birs fanyar íze miatt nem tartozik a kedvenc gyümölcseink közé, pedig jól elkészítve nemcsak finom, hanem rendkívül egészséges is....
A birs fanyar íze miatt nem tartozik a kedvenc gyümölcseink közé, pedig jól elkészítve nemcsak finom, hanem rendkívül egészséges is....
A hűvösebb napok beköszöntével a megfázásos tünetek is együtt járnak. Ha szeretnénk megelőzni a panaszokat, vagy nem szívesen veszünk...
Ha ősz, akkor diószezon: a népszerű maghéjas gyümölcs kiváló fehérjeforrás, továbbá tele van egészséges zsírokkal, vitaminokkal és...
Tízből egy ember számára az ősz igazi kínszenvedés. Őket nem teszi boldoggá a színkavalkáddá alakuló növényzet, a színes falevéleső,...
Évezredek óta ott van az emberek tányérján a szelídgesztenye, melynek egészségvédő és betegségmegszüntető tulajdonságaival a népgyógyászat...
Mindennap egy alma az egészség oltalma – tartja a mondás, és nem véletlenül: a gyümölcs tele van vitaminokkal, ásványi anyagokkal,...
Az életmódváltásra hajlamosak vagyunk úgy gondolni, mint egy olyan dologra, amibe csak az új év kezdetén, januárban vághatnánk bele....
Ha a szőlőre gondolunk, szinte mindenkinek a bor, a must és a szüret jut eszébe. Pedig a szőlőben sokkal több lehetőség rejlik ennél....
A paradicsomot előszeretettel használja a mediterrán konyha, de hazánkban is óriási népszerűségnek örvend. Kedvező élettani hatásai miatt érdemes lenne minél gyakrabban fogyasztanunk.
Javában tart a sárgabarack szezonja, melyet egyre inkább nemcsak az egészség, de a szépség megóvására, fenntartására is előszeretettel használnak.
A strandok és a különféle fürdők sokszor lehetnek a betegségek és gombás fertőzések melegágyai, több ember emiatt nem is szívesen látogatja őket, főleg nem kisgyermekkel. Mit tehetünk, hogy anélkül hódolhassunk a fürdőzés szenvedélyének, hogy utána napokig-hetekig szenvednünk kellene?
A nyárral együtt elérkezett az édes és ropogós cseresznye szezonja is. A finom gyümölcsből érdemes minél többet fogyasztanunk, illetve fagyasztva télire is eltennünk belőle, mert nagyon egészséges.
Míg korábban csak a gazdagok kiváltsága volt, manapság könnyen beszerezhető, és talán a legnépszerűbb bogyós gyümölcs a világon az eper. Nem véletlenül, hiszen felhasználási köre sokrétű: fogyaszthatjuk nasiként, frissítő gyümölcssaláta részeként, de akár a reggeli müzlihez is.
A fűszerek nemcsak az ételeket és az italokat teszik ízletessé, hanem igazoltan jótékony hatást gyakorolnak az egészségünkre is. Összeállításunkban a boldog békeidők karácsonyait felidéző fűszerekről olvashatnak.
Az őszi-téli hónapokban sokan küzdenek megfázással. Ilyenkor minél korábban szeretnénk újra talpra állni, ennek érdekében pedig természetes gyógymódokkal is kiegészíthetjük a pihenést.
Október 20-a a csontritkulás elleni küzdelem világnapja, melyet néma betegségnek is neveznek: a csontok szilárdságát biztosító ásványi anyagok mennyisége csökken, a csonttömeg megfogyatkozik. Ennek következtében a csontok még a legkisebb erőfeszítés esetén is nagyon könnyen eltörhetnek, ez akár halálos következményekkel is járhat egy idősebb beteg számára.
Amikor eltesszük a nyári szandált, és előkerülnek a zárt lábbelik, azt hisszük, most már kevesebbet kell foglalkoznunk a lábunkkal, hiszen úgysem látja senki. Az igazság azonban az, hogy a láb alaposabb gondozásra szorul télen, mint nyáron.
A tökfélék családja rendkívül színes és változatos. Különleges "egyéniség" valamennyi fajta. Közéjük tartozik az étkezési tök is, amely igen fontos szerepet tölt be a magyar konyhaművészetben.
A füge az egyik legegészségesebb gyümölcs. A meleg, napos, védett helyeken, ahol elegendő tápanyaghoz és vízhez jut, az ország egész területén megél, ezért érdemes a szaporításával is foglalkoznunk.
A szőlő mint szupergyümölcs egészségünkre gyakorolt pozitív hatásairól rengeteget hallani, ám az kevésbé ismert, hogy a magjából készült olaj is kívül-belül csodákat képes tenni a szervezetünkkel.
A paprika egész évben kapható, azonban a legtöbb belőle és a legfinomabbak nyáron szerezhetőek be. Ráadásul a C-vitamin- és a karotinoid-tartalma is növekszik, amikor a paprika megérik.
A múlt héten már részleteztük, hogy a sárgabarack fogyasztása milyen előnyökkel jár. Az őszibarack sem kevésbé egészséges, szinte nincs olyan szervünk, amelynek ne tenne jót.
A szünidő, a szabadság a nagy kirándulásokról, a családi nyaralásról és persze sok-sok strandolásról szól. Ám még a legszebb élményt is beárnyékolhatja a napszúrás, a leégés, a fülgyulladás, a gombás fertőzések és egyéb strandbetegségek. Hogy ezeket megelőzzük, érdemes megtennünk néhány óvintézkedést.
Az ecet nemcsak az ételek ízesítésénél vagy a takarításnál tehet jó szolgálatot, hanem egyre több bizonyíték támasztja alá egészségünkre gyakorolt pozitív hatásait is, továbbá hogy hatékony kiegészítő kezelés része lehet különböző betegségek esetében.
A szegfűszeg – a fahéjhoz hasonlóan – azok közé a tipikusan téli fűszerek közé tartozik, amelyeket érdemes az év más időszakaiban is használnunk, hiszen nemcsak az illatuk varázsaltos, de a gyógyhatásaik is szinte felsorolhatatlanok.
A fahéj az egyik olyan a jellegzetes karácsonyi fűszerek közül, amelyet az ünnepek elmúltával is érdemes beillesztenünk az étrendünkbe. Nemcsak utánozhatatlan illata, hanem egészségünkre gyakorolt pozitív hatásai miatt is érdemes foglalkoznunk vele.
Télen a szervezetet igénybe veszi a hideg, a napfény hiánya, a bezártság, a különböző közösségekben pedig fokozottan ki van téve különféle kórokozók támadásainak. Ilyenkor létfontosságú az immunrendszert erősítő vitaminok, elsősorban az A-, B-C-, E- és D-vitamin fokozott bevitele.
A figyelőszolgálatban részt vevő orvosok jelentései szerint 19 600-an fordultak influenzaszerű tünetekkel orvoshoz a múlt héten - közölte a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) csütörtökön a honlapján.
A karácsony meghitt hangulatához hozzátartoznak a jellegzetes ünnepi illatok: a fahéj, a szegfűszeg, az ánizs. A hagyományos adventi fűszernövények ráadásul az egészségünkre is pozitív hatást gyakorolnak, és az aromaterápiában is felhasználhatjuk ezeket.
A tökmag kedvelt ropogtatnivaló, pozitív élettani hatásait pedig felsorolni is nehéz. Többek között gazdag szabadgyökfogó antioxidánsokban, amelyek a daganatos sejtek kialakulását gátolják. A sütőtök magjából nyert olaj salátákhoz, szószokhoz remekül illik. Mivel gazdag telítetlen zsírsavakban, szívünk és érrendszerünk egészsége érdekében ajánlott minél többször fogyasztanunk.
Javában tart a sütőtök szezonja, amit a nevével ellentétben nem csak sütni lehet. A vitaminokban gazdag zöldség fogyasztását érdemes beépítenünk az étrendünkbe, hiszen tele van fontos tápanyagokkal.
A méltán híres soproni táj kiemelten fontos fafaja a szelídgesztenye. Fiatal és több száz éves példányai egyaránt csodálatos látványt nyújtanak. Ám vannak olyan betegségek és kártevők, amelyek megtizedelhetik az állományt.
A csipkebogyó (Rosa canina) a téli időszak egyik legnépszerűbb gyógynövénye, hiszen rendkívül gazdag az immunrendszert erősítő vitaminokban. Külsőleg és belsőleg alkalmazva is csodákat tesz a szervezetünkkel.
A napsütéses órák számának csökkenésével a hangulatunk is a mélybe zuhanhat, ám az általános fáradtság és enerváltság eluralkodását megelőzhetjük, ha kellően tudatosak vagyunk.
Javában tart a barackszezon, az üzletek polcai roskadoznak a sárguló gyümölcsöktől. Érdemes minél több sárgabarackot fogyasztanunk, amivel nemcsak betegségeket előzhetünk meg, hanem a bőrünket is széppé varázsolhatjuk.
A mindennapokban rengeteg olyan hatás ér minket, amelyek miatt feszültek, idegesek vagyunk. Ki könnyebben, ki nehezebben viseli a stresszt, ám néhány egyszerű technika bevezetésével rengeteget tehetünk a nyugodtabb hétköznapokért.
Az időskori kóros feledékenység váratlan helyzet elé állítja a hozzátartozókat, ebben segít már 5 éve a Soproni Alzheimer Café, melynek működése a COVID járvány miatt jelenleg szünetel. Az alzheimeres beteget ápoló hozzátartozók támogatását szolgálja a demencia hátizsák, melyben a betegek ápolásával kapcsolatos kiadványokat és ismertetőket is találnak az érdeklődők.
A LázBarát nevű új okostelefon alkalmazás segítségével egyszerűbben dönthetik el a szülők, mit tegyenek, ha gyermekük lázas, ami azért is fontos, mert a ma elfogadott orvosszakmai protokoll szerint csak kivételes helyzetekben kell lázat csillapítani.
Az elhízás világnapja alkalmából (március 4.) – a világ vezető elhízástudományi szervezeteivel együttműködésben – a Magyar Elhízástudományi Társaság közös cselekvésre szólít fel az elhízás megfékezésében.