| 2024. október. 20. | 4 perc olvasás

Győzzük le természetes módszerekkel!

A hűvösebb napok beköszöntével a megfázásos tünetek is együtt járnak. Ha szeretnénk megelőzni a panaszokat, vagy nem szívesen veszünk be gyógyszereket, a gyógynövények is nagy segítségünkre lehetnek. Nézzük meg, mely természetes gyógymódokkal érdemes próbálkoznunk!

Borsmenta

A levél illóolajat (benne mentolt, mentont, mentofuránt), valamint cseranyagokat, flavonoidokat tartalmaz. A benne lévő mentol hűsítő és fájdalomcsillapító hatású. Az egyik legkedveltebb gyógynövény, ha megfázásról van szó. Bizonyítottan jó fejfájás-csillapító, fertőtlenítő, vértisztító, és hatásos a légúti megbetegedések kezelésében.

Alkalmazása

Forrázzunk le 1 csésze forrásban lévő vízzel 2 púpozott teáskanál szárított borsmentát , majd 5-7 perc után szűrjük le.

Csipkebogyó

A csipkebogyó a C-vitaminon kívül számos olyan anyagot tartalmaz, amely az emberi szervezet számára fontos: pektin, flavonoidok, cukor, alma- és citromsav, cseranyag, A-vitamin. A C-vitamin fokozza a szervezet ellenálló-képességét, a flavonoidok pedig gyulladáscsökkentő és antibiotikus hatásúak. A bogyóból készített gyógyteát influenzás időszakban, meghűléses megbetegedések idején érdemes rendszeresen fogyasztani.

Alkalmazása

A benne lévő C-vitamint úgy tudjuk leginkább megtartani, ha forrázás nélkül beáztatjuk éjszakára a szárított bogyókat. Szirupot is készíthetünk belőle, ehhez mossunk meg 500 gramm csipkebogyót, hasítsuk fel a szemeket, majd áztassuk be ¼ liter almalébe egy éjszakára. Forraljuk fel, passzírozzuk át egy szűrőn, akár mézet is tehetünk bele. Napi 1 evőkanálnyit fogyasszunk belőle.

Fontos! Poros utak mellett ne gyűjtsünk csipkebogyót!

Hársfavirág

A hársfavirág tartalmaz flavonoidot, illóolajat (geraniolt, linaloolt, eugenolt), cseranyagot és nyálkaanyagot. Antibiotikus hatású, továbbá befolyásolja az agy hőszabályzó központját, így aktiválja az izzadságmirigyeket és az immunrendszert, ami megfázás esetén nagyon fontos. Meghűléses betegségekre, köhögéscsillapításra kiválóan alkalmas. Enyhíti a hörghurutos panaszokat, köptető, nyákoldó hatású. Nyálkaanyagai serkentik az immunrendszer működését.

Alkalmazása

1 csésze forrásban lévő vizet öntsünk 2 teáskanál szárított hársfavirágra, majd hagyjuk állni 10 percig! Izzasztás céljából igyunk meg 2 csésze forró teát, majd takarózzunk be jó melegen!

Fontos! Napi fogyasztásra nem ajánlott, mivel megzavarhatja a szervezet hőháztartását!

Fokhagyma

Hatóanyagai, az allicin és a szaponin antibakteriális és antimikotikus (gombaellenes) hatásúak, így a fokhagyma remekül alkalmazható légúti megbetegedésekre. A népi gyógyászatban meghűléses betegségeket is gyógyítanak vele. A fokhagyma baktériumölő hatásának köszönhetően tisztítja a szervezetet.

Alkalmazása

Készítsünk belőle fokhagymalevet! Hámozzunk meg 5 gerezd fokhagymát, és vágjuk össze apróra, majd mozsárban dörzsöljük szét egy nagy kanál mézzel! Adjunk hozzá 1 csésze vizet, forraljuk fel az egészet, majd hagyjuk állni kb. 5 percig, és szűrjük le! Napi 1 kanálnyit szedjünk belőle.

Gyömbér

A gyömbér fokozza a szervezet ellenálló-képességét, ezért ideális megfázásos panaszokra. Rosszullét esetén is hatásos.

Alkalmazása

Hámozzunk meg egy hüvelykujjnyi darabot, vágjuk apróra, majd főzzük meg fél liter vízben 10-30 perc alatt! Szűrjük le, ízesítsük mézzel.

Készíthetünk belőle szirupot is: 30 percig főzzünk 2 teáskanál apróra vágott gyömbért és 200 ml vizet, adjunk hozzá 100 gramm mézet, és sűrítsük be. Teába keverve, de magában is fogyaszthatjuk.

Homoktövis

A homoktövis igazi C-vitamin-bomba, a termés tartalmaz még flavonoidokat, amelyek segítik a C-vitamin felszívódását, valamint ásványi anyagokat és zsírosolajokat is. Remekül erősíti az immunrendszert, emellett gyulladáscsökkentő hatású is.

Alkalmazása

Több módon is alkalmazható, a legegyszerűbb, ha a termések préselt gyümölcslevét fogyasztjuk. Naponta több evőkanálnyit együnk belőle, gyerekeknek is adjuk. Szirupot is készíthetünk belőle: 500 gramm termést vágjunk félbe, áztassuk egy éjszakára 250 ml vízbe, másnap pedig forraljuk fel és passzírozzuk át egy szűrőn! Mézzel is ízesíthetjük, hűtőben is tárolható. Napi 1 evőkanálnyi ajánlott belőle.

Fontos! Ne kézzel szedjük a bogyókat, hanem metszőollóval vágjuk le!

Kakukkfű

A kakukkfű virágos, leveles hajtásait használjuk, hatóanyagai az illóolajok, cseranyagok, triterpének és flavonoidok. A kakukkfű illóolajai erőteljesen baktériumölő, fertőtlenítő hatásúak. Légzőszervi panaszokra is kiválóan alkalmazható. A gyógytea fogyasztása vagy az azzal történő gargarizálás jó gyógyír köhögés, torokfájás esetén. A cseranyagok elvonják a nyálkahártyán megtelepedett baktériumok táplálékforrását.

Alkalmazása

1 csésze vízzel forrázzuk le a 2 teáskanál szárított kakukkfüvet, fedjük le 10-15 percre, majd szűrjük le!

Fontos! Ha gargalizálni akarunk, hagyjuk kihűlni a teát, köhögés ellen pedig tegyünk bele mézet! Állapotos nők ne használjanak kakukkfűolajat!

Levendula

A levendulát elsősorban a nyugtató hatása miatt kedvelik, azonban megfázásra is remek gyógyír. Fő hatóanyaga a nagyon kellemes illatú illóolaj (linalool, linalil-acetát), de tartalmaz még flavonoidokat, cseranyagokat, kumarinokat is. Teája idegnyugtató, görcsoldó hatású, de ismert fejfájás-csillapító, fertőtlenítő hatása is.

Alkalmazása

Forrázzunk le 1 csésze forrásban lévő vízzel 2 nagy teáskanál levendulavirágot! Hagyjuk állni 5-10 percig, szűrjük le, ízesítsük mézzel!

Gyógynövényes fürdők

A meleg fürdőbe érdemes gyógynövényes illóolajakat tenni a nátha és megfázás megelőzésére és kezelésére. Használjuk ezeket a gyógynövényeket magukban vagy egymással kombinálva: bazsalikom, eukaliptusz, levendula, rozmaring, erdeifenyő vagy gyömbér. Csak 5 cseppet adjunk a fürdővízhez ezekből az illóolajokból, hogy ne okozzanak bőrirritációt. Fontos, hogy kizárólag 100% tisztaságú, ellenőrzött forrásból származó illóolajokat alkalmazzunk kezelésre!

Források: gyogynovenyek.eu, hazipatika.com,

Képek forrása: pixabay

Legnépszerűbb cikkek