| 2022. október. 24. | 3 perc olvasás

A tökmag és a belőle nyert olaj pozitív hatásai

A tökmag kedvelt ropogtatnivaló, pozitív élettani hatásait pedig felsorolni is nehéz. Többek között gazdag szabadgyökfogó antioxidánsokban, amelyek a daganatos sejtek kialakulását gátolják. A sütőtök magjából nyert olaj salátákhoz, szószokhoz remekül illik. Mivel gazdag telítetlen zsírsavakban, szívünk és érrendszerünk egészsége érdekében ajánlott minél többször fogyasztanunk.

A tökmag sokféleképpen beilleszthető az étrendbe: szórhatjuk salátára, keverhetjük natúr joghurthoz, fogyaszthatjuk önmagában, hogy ezzel is lassítsuk szénhidráttartalának a felszívódását. Sós süteményekben, kenyérfélékben is jól használható. A szív védelmét figyelembe véve érdemes sótlan változatot választani. A tökmagolaj salátákban, krémlevesekben kifejezetten ízletes.

A tökmag gazdag K-vitaminban és vasban, van benne cink, kálium, B2-vitamin és folát is. 28 gramm 151 kalóriát, 1,7 gramm fehérjét, 5 gramm szénhidrátot, 7 gramm fehérjét és 13 gramm zsírt tartalmaz, illetve antioxidáns hatású vegyületeket és többszörösen telítetlen zsírsavakat.

Jót tesz az idegeknek és az agyműködésnek

28 gramm tökmaggal az ajánlott napi magnéziumszükségletünk közel fele fedezhető. Ez az ásványi anyag többek között a vérnyomás és a vércukorszint szabályozásában, a szívbetegségek megelőzésében és a csontok épségének megóvásában, izmaink, idegeink egészségének fenntartásában játszik fontos szerepet. Jelentős mennyiségű mangán is van benne, amivel agyműködésünknek, csontjainknak és a sebgyógyulásunknak teszünk jót. Kalciumot is találunk benne, ami egyebek mellett elengedhetetlen szintén az idegeink, az izmaink és a csontjaink megfelelő működéséhez.

Csökkentheti a vércukorszintet

Állatokon végzett vizsgálatok szerint a tökmag, a tökmagolaj és a tökmagliszt csökkentheti a vércukorszintet. Bár további kutatások szükségesek a témában, a szakemberek feltételezik, hogy ez a diabéteszes személyek esetében is fontos lehet. A pozitív hatás valószínűleg a magas magnéziumtartalomnak köszönhető, a magnéziumban gazdag táplálkozás a megfigyelések alapján jócskán csökkentheti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát.

Csökkentheti a koleszterinszintet

Több kutatás is rávilágított arra, hogy a tökmag csökkentheti az LDL-koleszterin szintjét és a vérnyomást, ezeknek az értékeknek az emelkedése pedig a szív- és érrendszeri betegségek egyik legfőbb rizikófaktora.

Védi a húgyhólyagot és a prosztatát

A tökmagolajat a népi gyógyászat már régóta használja, de számos tudományos kutatás is bizonyítja, hogy jótékony hatással van a vizelési problémákat okozó jóindulatú prosztatamegnagyobbodásként emlegetett betegségre. A prosztata növekedésével együtt nő a húgycső falára nehezedő nyomás, ami kellemetlen tünetekben nyilvánul meg. Ezeket már jól ismerhetjük a reklámokból is: sűrű vizelési inger, nehézkes vizelés és egyebek. A betegség súlyos szövődménye lehet az azonnali beavatkozást igénylő teljes vizelési képtelenség, a húgyhólyag vagy akár a vese károsodása is. Egy egyéves kutatás ilyen problémával élő résztvevőinél az életminőség javulását figyelték meg. A tökmagolaj mellett a fűrészpálma olaja is ígéretesnek bizonyult.

Segíthet az alvásban

Napjainkban nagyon sokan küzdenek alvásproblémákkal, nehezen alszanak el, éjszakánként pedig sokszor felébrednek. A tökmagban található aminosav, a triptofán, valamint a cink és a magnézium is segíthet a pihenésben. Az alacsony magnéziumszint rossz alvásminőséghez és krónikus álmatlansághoz vezethet, továbbá fáradtságot, izomgyengeséget és a hangulatzavarokat eredményezhet.

Tökmagolaj

A hidegen sajtolt tökmagolaj áldásos hatásait vitamin-, ásványianyag- és telítetlen zsírsavtartalmának köszönheti. Amikor ez az olaj kerül szóba, akkor a legtöbben arra gondolnak, hogy csak a férfiak évezhetik pozitívumait, hiszen köztudott, hogy a tökmagolaj hatékonyan képes orvosolni a prosztataproblémákat. Természetesen nemcsak az erősebbik nem élvezheti jótékony hatásait, hanem bárki, hiszen a tökmagolaj ezernyi problémát és betegséget képes megelőzni, gyógyítani, kezelni.

Források: csillagpatikak.hu, gyogyszernelkul.hu, femina.hu

Képek forrása: pixabay

Legnépszerűbb cikkek