A karácsonyhoz a legtöbb embernek jellegzetes illatok is társulnak, melyek még hangulatosabbá teszik az ünnepet. Ilyenkor még többen párologtatnak, mint máskor. A fogyasztóvédelmi tanácsok között első helyen szerepel azonban, hogy csak kiváló minőségű, 100 százalékos illóolajokat használjunk. A jó minőségű illóolajokért fiolánként akár több ezer forintot is elkérhetnek. Az olcsóbb utánzatok, a hamisítványok és a hígított változatok rendszerint olyan anyagokat – általában kőolajszármazékokból előállított szintetikus illatkomponenseket – tartalmaznak, amelyek akár ártalmasak is lehetnek. Ezek ahelyett, hogy a jó közérzetet és az egészséget szolgálnák, asztmát, allergiás tüneteket, légúti problémákat is okozhatnak.
Nincs karácsony fahéj nélkül
A fahéjnak számos jótékony hatása van, nem véletlenül használják évezredek óta. A téli időszak egyik legkedveltebb fűszerének édes aromája a békebeli karácsonyokat juttathatja eszünkbe. A fahéjat évezredek óta használják ételek ízesítésére, de fontos gyógyító szernek is számít.
A jellegzetes, finom fahéjillat nemcsak megnyugtatóan hat az idegeinkre, és nosztalgiával tölthet el minket, de a szellemi képességekre is nagyszerű hatással van: növeli a koncentrációt, a memóriát, az információfeldolgozás képességét is. Azoknak is érdemes fahéjat fogyasztaniuk, akiknek vizsgalázuk van, mert nemcsak az agyi képességeinkre van jó hatással, hanem meg is nyugtat. A fahéj javítja a szervezet inzulinválaszát, vagyis képes kiegyensúlyozóan hatni a vércukorszintre. Hatására a sejtek glükózfelhasználási képességei is javulnak. A cukorbetegeknek nagyjából egy mokkáskanálnyit érdemes elfogyasztaniuk belőle naponta. Külsőleg, alapolajba keverve a fahéj relaxáló, görcsoldó hatású, segít ellazítani a merev, fájdalmas izmokat, de a hasunkat is megmasszírozhatjuk vele, ha úgy érezzük, túl sokat ettünk. A menstruációs fájdalmakat is enyhíti.
A fahéjolaj segít a légúti betegségek leküzdésében is. Felszakítja a lerakódott váladékot, így hatékony megfázás, influenza és torokfájás esetén is. A fahéjolajban lévő vegyületek segítik az erekciós diszfunkciók leküzdését azáltal, hogy javítják a véráramlást, hasonlóan a Viagrához. A fahéjolaj belégzése csökkenti az éhségérzetet és telítettségérzést okoz.
Szerecsendió
A szerecsendió nagyon kellemesen ízesíti a krémleveseket, a burgonyapürét, de a süteményeknek, mézeskalácsnak is elengedhetetlen hozzávalója. Illóolaja nagyszerű fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő, érzéstelenítő, alapolajba keverve és az érintett területbe masszírozva jót tesz az ízületi gyulladásos, reumás, lumbágós betegeknek. Az ízületek duzzanatát is csökkenti, a mozgékonyságukat pedig javítja. A hasi területbe masszírozva enyhíti a puffadást és a menstruációs görcsöket is.
Érdemes gőzöléshez is használni, különösen a téli megfázások idején, mert segít az orrban felgyülemlett, letapadt váladék feloldásában. Párologtatva javítja a hangulatunkat, csökkenti a stresszt, segít a mentális kimerültség elleni küzdelemben. A szorongás remek ellenszere, és – állítólag –, ha lefekvés előtt párologtatunk szerecsendió olajat, akkor az álmaink élénkebbek, intenzívebbek lesznek.
Szegfűszeg
Kellemes, édeskés, meleg aromája kompótok, sütemények, de különleges húsételek ízesítője is lehet. A legtöbben a fogfájás egyik különlegesen hatékony ellenszereként ismerik. Illóolaja antimikrobális, gombaellenes, érzéstelenítő, fájdalomcsökkentő hatású. Külsőleg, vivőolajba keverve a bőr gyógyulását segíti például kisebb sérülések, vágások, csípések esetén (legyünk azonban óvatosak vele, mert magas koncentrációban irritáló hatású). A szegfűszeg enyhíti a szájüregi problémák okozta fájdalmakat is, érdemes felhasználni például fogfájás, afta, ínygyulladás esetén. Párologtatva a szegfűszeg illóolaja csökkenti a stresszt és a mentális fáradtságot, segíti a koncentrációt, javítja a memóriát, és álmatlanság ellen is alkalmazható.
Ánizs illóolaj:
Kellemes illata, továbbá baktériumölő és légzéskönnyítő hatása miatt ideális párologtatásra, szaunába; inhalálószerek, szájvíz készítéséhez. Remek választás bőrápoló olajokban keverve; pattanásos, kivörösödésre hajlamos bőr ápolására, gyulladás megelőzésére, rovarcsípés okozta viszketésre. Az ánizsolaj illata felfrissíti a levegőt, javíthatja a közérzetet. Az ánizs illóolajat tartalmazó szájöblítő frissíti a leheletet és ápolja a szájüreg nyálkahártyáját. Gátolja a baktériumok szaporodását, ezzel megakadályozhatja a kellemetlen szájszagot és az ínygyulladást. Az ánizs illóolaj görcsoldó és fájdalomcsillapító hatása révén enyhíti a fejfájást és a migrént. Szükség esetén masszírozzunk a homlokunkba és a nyakszirtünkbe egy-egy csepp ánizs illóolaj és bőrápoló olaj keverékét, majd feküdjünk le néhány percre piheni.
Fenyő illóolaj
Jellemző felhasználási területe a légúti betegségek megelőzése, gyógyítása. A fenyőolajnak köptető, nyálkaoldó, hurutoldó, köhögéscsillapító, gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő hatása is van.
Narancs illóolaj:
Kiváló bőrápoló és pattanás elleni szer, enyhíti a légúti megbetegedések, a pollenallergia, valamint az emésztési zavarok tüneteit. Ráadásul még a lelket is gyógyítja, hiszen az egyik legjobb természetes stresszoldó.
Vanília illóolaj
A vanília az egyik legnépszerűbb fűszer illatának és aromájának köszönhetően. Felhasználási lehetőségei szinte korlátlanok, ápolja a testünket és a lelkünket, nem utolsó sorban pedig olyan illatot biztosít az egész lakásban, mintha épp elkészült volna egy nagy adag sütemény. Segít a menstruációs ciklus szabályozásában, elsősorban aromás fürdőbe ajánlják muskotályzsálya olajjal együtt. Nyugtat, oldja a feszültséget. Azt tartják, hogy nemivágy-növelő hatása van. Ideális lehet, ha kisebb alvászavarokkal küzdünk.
Források: animart.blog.hu, hazipatika.com, hellovidek.hu
Képek forrása: istockphoto.com