| 2024. október. 12. | 3 perc olvasás

Hogyan előzzük meg az őszi lehangoltságot?

Tízből egy ember számára az ősz igazi kínszenvedés. Őket nem teszi boldoggá a színkavalkáddá alakuló növényzet, a színes falevéleső, a sütőtökillat, a kandalló előtti bekuckózás. Nekik ez az időszak a szürkeségről, a szűnni nem akaró levertségről, a komorságról és a magukba zárkózásról szól. Ám a szezonális depresszió kialakulását megelőzhetjük.

Mit jelent a szezonális depresszió?

Annak ellenére, hogy testi-lelki tünetekkel járhat, a hagyományos depresszióval ellentétben erre nem tekinthetünk betegségként. Az őszi depresszió inkább egy tünetegyüttes, amely a fiatalokat és időseket sem kíméli. Tanulmányok különbözőképpen magyarázzák ezt a jelenséget.

 A kutatók egy része úgy gondolja, kialakulásának egyik oka a fény hiánya. A szervezetnek van egy természetes biológiai órája. A szürke ég, a fény hiánya, az éjszakák meghosszabbodása ennek felborulásához vezet. Az egyensúly felborulásától pedig egyenes az út a kedvetlenségig.  

Más kutatók a hormonokban keresik a szezonális depresszió okát. Agyunkban többek között melatonin és szerotonin hormonok termelődnek. A melatonin az alvásunkért felelős hormon, amelynek a szintje az őszi-téli időszakban erősen ingadozik. A másik hormon, a szerotonin pedig a hangulatunkat szabályozza. Ha ebből a két hormonból kevés van szervezetünkben, az nem tesz jót. Ilyenkor fennáll a lehetősége annak, hogy egyik napról a másikra rosszkedvűvé válunk. Viszont ezt nem kell hagynunk.

Honnan ismerjük fel a tüneteket?

A szezonális depresszió a nőket gyakrabban érinti. De ez nem azt jelenti, hogy a férfiak biztonságban lennének. Náluk is előfordulhat, hogy szembe kell nézniük például kedvetlenséggel, latergiával, befelé fordulással, társaságkerüléssel. Ezek a kellemetlen tünetek nehézségeket okoznak a döntéshozatalban, a koncentrációs képességet pedig csökkentik.

 Az őszi depresszióval küzdő ember gyakran aluszékony, energiahiánnyal küzd, fokozott alvásigény jellemzi. Gyakran a táplálkozási szokásai is megváltoznak, hirtelen súlygyarapodás vagy súlyvesztés léphet fel nála.  

Nem ritka, hogy ingerlékenység, szorongás vagy depresszív gondolatok jelentkeznek. Hozzá kell tennünk, hogy bizonyos fokig teljesen normálisak ezek az érzések. Hiszen egy esős, szürke vasárnap ki lenne motivált és vidám? Ki ne lenne álmos egy fagyos hétfő reggelen? A probléma ott kezdődik, ha ez állandósul, és hosszú hetekig elkísér minket.

Hogyan szabaduljunk meg tőle?

Sajnos az időjárás-irányító gépezetet az emberiség még nem találta fel. Sokunk pedig azt sem teheti meg, hogy ilyenkor melegebb tájakra költözzön. De akkor mi az, ami használhat?

Minőségi alvás:  Ugyan, ezzel aztán nincs probléma! – gondolhatjuk magunkban. Mégis, a hétköznapi teendők mellett nem biztos, hogy elegendő időnk jut a pihenésre. Épp ezért gondoskodjunk arról, hogy minden nap aludjunk 7-8 órát!

Helyes táplálkozás: Táplálkozási szokásaink a hangulatunkra is hatással vannak. Az őszi időszakban érdemes omega3-zsírsavban gazdag ételeket enni, amely a depresszió egyik természetes ellenszere. Ezen kívül a friss gyümölcsök, zöldségek is segíthetnek.

Tegyük naposabbá és világosabbá a környezetünket! Minél több fény áramlik be az otthonunkba, annál kevésbé valószínű, hogy a SAD “áldozatává” válunk. Otthoni irodánkat világos helyen alakítsuk ki, az ablakhoz közel!

Gyakran menjünk ki a szabadba! Naponta tegyünk egy hosszabb sétát, hogy minél több napfény érjen minket. Ez különösen fontos, ha az egész napot otthon töltjük home office-ban, és ritkán hagyjuk el a lakást.

Mozogjunk rendszeresen! Az edzés és más típusú fizikai tevékenységek segítenek enyhíteni a stresszt. A fitt ember jellemzően jobban érzi magát a bőrében, és ennek köszönhetően a hangulata is kedvezőbb.

Stresszkezelés:  Sajátítsunk el különböző stresszkezelési technikákat, ugyanis a kezeletlen stressz depresszióhoz, túlevéshez vagy más egészségtelen szokáshoz vezethet. Szükség esetén forduljunk szakemberhez, aki segíthet.

Relaxáció: Az év minden napján megérdemeljük a kényeztetést, de ilyenkor különösen! Teljesen mindegy, hogy egy forró fürdő, egy őszi illatgyertya, egy kellemes vacsora, vagy egy jó könyv tesz minket boldoggá. A lényeg, hogy szakítsunk időt a kikapcsolódásra mindennap!

Szocializálódjunk! Törekedjünk arra, hogy még a nehezebb időszakokban se szakítsuk meg a kapcsolatot barátainkkal, ugyanis ők azok az emberek, akik támogatni fognak minket akkor is, ha szükségünk van rájuk, vagy velünk együtt nevetnek. Online szocializálódás mellett offline módon is gyakoroljuk ezt!

Források: mannacseppek.hu, mushi.hu

Képek forrása: pixabay

Legnépszerűbb cikkek