Töretlen sikere van a Sopron félmaraton - Európa-futásnak
Több mint 400-an indultak az idei Sopron félmaraton - Európa-futáson, melyet október 6-án rendeztek meg. A futók a városi stadiontól...
Több mint 400-an indultak az idei Sopron félmaraton - Európa-futáson, melyet október 6-án rendeztek meg. A futók a városi stadiontól...
Sopron Fő terén 1497 óta áll városháza. Az ekkor kinevezett épület azonban nem azonos a maival, és nem is az első ilyen célú létesítmény...
Sopron Fő terének egyik leglátványosabb épülete a Gambrinus-ház (Fő tér 3.). Az épület sok szempontból egyedülálló: itt működött a...
Dr. Farkas Ciprián polgármester A város jelene és jövője című előadását hallgathatták meg a Soproni Lővéri Nyugdíjas Klub tagjai kedden....
A soproni Bezerédj-palota a történelmi belváros egyik legszebb rokokó palotája, ahol a reformkorban számos híresség megfordult. A Templom...
Ifj. Palkovits Tamás, a SMAFC parasportolója aranyérmet szerzett a belgiumi Triatlon Európa-bajnokságon, ahol abszolút kategóriában...
Az igazi családi hétvégén kicsik és nagyok egyaránt részt vehetnek. Az ingyenes könnyűzenei programok mellett a Várkerületen többek...
Településünk területén földi úton történő szúnyoggyérítés lesz. A védekezés időpontja: 2023. július 27. napján, a napnyugta utáni órákban....
Orbán Viktor miniszterelnök vezetésével csütörtök reggel összeült a kormány a sopronbánfalvi kolostorban. A tanácskozás péntekig tart - közölte Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke.
A forró nyári napok beköszöntével a soproniaknak és a város vendégeinek egyik legkedvesebb pihenőhelye a Lőver körút mellett elterülő Lőver fürdő. Az itteni felüdülést a fenyvesekkel övezett, békés, zöld környezet teszi még vonzóbbá. A soproniaknak már a 19. század derekán is volt lehetőségük a város határain belül fürdőzésbe menekülni nagy hőség idején. Az első uszodák azonban még egészen máshol helyezkedtek el Sopronban.
Az idézet id. Storno Ferenc naplójából származik, aki ugyan nem városunkban látta meg a napvilágot, de élete egy véletlen folytán örökre Sopronhoz kapcsolódott. Kéményseprőinasként érkezett, ám szorgalmának, tehetségének, kitartásának köszönhetően hamarosan iparművészeti tárgyak tervezőjeként, restaurátorként, művészként és műgyűjtőként ismerte őt meg ország-világ. Egykori, főtéri lakása és gyűjteménye évtizedek óta múzeumként vonzza a látogatók sokaságát, és éppen a napokban nyitotta meg újra kapuit a Múzeumnegyed részeként.
Fő terünk palotái közül nemesen egyszerű, elegáns fehér homlokzatával, két emeletet átfogó zárt erkélyével, hangsúlyos szemöldökpárkányaival hívja fel magára a figyelmet a 6. számú épület. A római alapokon nyugvó ház névadója a Felvidékről elszármazott Fabricius-család, melynek tagjai a 19. század folyamán beírták nevüket Sopron történelmébe és kultúrtörténetébe egyaránt. De maga a lakóház is gazdag múlttal büszkélkedhet.
A soproni Lőverek területe a 19. század végétől kezdve egyre népszerűbbé vált a városba látogatók és a turisták köreiben. Ezzel együtt növekedett az igény a csendes, jó levegőjű, erdős városrészben szállás, vendéglátás igénybevételére is. Elsősorban a város és a 20. század elején megalakult turistaegyesület, esetenként egy-egy magánszemély kezdeményezésére meg is kezdődött alkalmas kiszolgáló létesítmények, így szállók, panziók építése. Az elkészült intézmények között természetesen népszerű volt a rendkívül „soproniasan” hangzó Lőver, Löver, netán Fenyves elnevezés használata, amelyikből az elmúlt évszázad során több is volt, ám eltérő helyszíneken.
Városunk több, középkorból származó pihenőkereszttel büszkélkedhet. Régi idők különleges emlékei ezek, amikor a település fényei még nem jelezték messziről a sötétség időszakában érkezőknek Sopron elhelyezkedését és kapuit. A keresztek lámpással kivilágítva a kereskedők, vándorok, zarándokok számára adtak útbaigazítást; mécsvilágukkal már messziről észrevehetően jelezték az irányt a kereskedőváros kapui felé. Alattuk a megfáradt utazók akár meg is pihenhettek. Sopronban három lámpásos kőkereszt maradt fenn a város határaiból, továbbá egy zarándokkereszt. Ezekből kettő még ma is az eredeti helyén áll.
Sopron polgármestere a Mozaik című műsorunkban hangsúlyozta, hogy határozottan kiállnak a soproni családok és munkavállalók érdekeiért az osztrák intézkedések ügyében. A polgármester emellett beszámolt a csütörtöki közgyűlés legfontosabb döntéseiről, a többi között arról, hogy a háború és az energiaválság ellenére is díjmentes marad a bölcsődei ellátás a kisgyermekes családoknak, köszönhetően a város és a kormány hozzájárulásának.
Sopron kiemelkedő nevezetességei közé tartozik a Soproni Petőfi Színház. A 20. század elejéről származó épület látványával uralja a szintén neves költőnkről, Petőfiről elnevezett teret. Volt egy 19. század közepi elődje is ugyanezen a helyen, de Sopron színháztörténete ennél jóval hosszabb múlttal büszkélkedhet. A város első kőszínháza 1769-ben kezdte meg működését, az ország második ilyen létesítményeként.
Dr. Farkas Ciprián polgármester volt a vendége a Sopron TV, a Hét témája című műsorának. A városvezető az orosz-ukrán háború és az elhibázott brüsszeli szankciók okozta kihívásokról, az önkormányzat soproni családokat támogató döntéseiről, valamint a város infrastruktúráját javító fejlesztésekről is beszélt.
Az Európát sújtó energiaválság miatt a közgyűlés döntésének megfelelően - részletes szakmai, műszaki, hatósági és jogi környezet előkészítését követően - 2023. január 10-én Sopron városában is megkezdődött a közvilágítás racionalizálása, működtetésének fenntarthatóbbá tétele - jelent meg a Sopron like-on.
Igazi ünnepi hangulattal kezdődött a karácsonyi várakozás, hiszen rengetegen vettek részt a Soproni Adventen a város adventi koszorújánál az első gyertya meggyújtásán!
Második alkalommal tartották meg a Megyei Civil Napot, ezúttal Sopronban, a Liszt Ferenc Konferencia- és Kulturális Központban. A Konzervatív Műhely Alapítvány - együttműködésben a Kisalföldi Vállalkozásfejlesztési Alapítvánnyal, a Győr- Moson-Sopron Megyei Civil Közösségi Szolgáltató Központ címbirtokosával a megye civil szervezeteinek vezetőit, tagságát várta a jeles eseményre.
1571. november 19-én látta meg a napvilágot Lackner Kristóf, aki polgármesterként, városbíróként vagy tanácsosként összesen 32 évig szolgálta Sopront, számos területen rendkívül sokat téve a város fejlődéséért. Két soproni koronázás és két országgyűlés fémjelzi polgármestersége időszakát, ő vette körbe városfalakkal a külvárosokat, tudós társaságot alapított és iskoladrámákat írt a polgárok okulására. Egyben tehetséges ötvös és grafikus volt, rézkarcáról ismerjük a 17. század eleji Sopron hiteles ábrázolását. Érdemei felsorolását még hosszasan lehetne folytatni; korának nagy tehetségű, itáliai tanulmányainak és utazásainak köszönhetően rendkívül művelt és felvilágosult alakja volt. Sopronban egykori lakóháza a Fő tér 7. alatt, a róla elnevezett utca és ott felállított szobra, valamint Szakál Ernő nagyméretű domborműve őrzi emlékét.
Közeleg Szent Márton napja. Ehhez a dátumhoz országszerte különleges népszokások kötődnek, közülük az egyik legismertebb a libalakoma. Őseink úgy tartották, hogy aki Márton napján nem eszik libát, az egész évben éhezni fog. A különleges fogásokkal kecsegtető libanapok Sopronban is elstartoltak, Márton-nap alkalmából az éttermekben számos kiváló libás étel kerül az étlapra.
A soproni Kolostor utcában álló Zichy-Meskó palota a belváros egyik legtekintélyesebb, titkokkal teli műemléke. Itt működött Sopron első városháza, majd több nemesi család hozzájárulásával alakult ki mai külső-belső megjelenése. Érdekességei közé tartozik látványos hátsó épületszárnya, mely az Új utca 14-es számot viseli. Ha valaki nem is ismeri az épület történetét, elhelyezkedését, könnyedén önálló belvárosi háznak is vélheti. Oldalában keskeny sikátor vezet a két utca között. Az impozáns méretű, nemrégiben megújult külső izgalmas, építészet- és művészettörténetileg értékes látnivalókat rejt.
Lokálpatrióta összefogásnak köszönhetően újult meg az egykori válogatott labdarúgó soproni sírhelye. Névery Aladár összesen ötször ölthette magára a válogatott mezt, és több magyar csapatban is sikeresen szerepelt.
A csütörtöki közgyűlésen számos fontos kérdésben hozott döntést a soproni képviselőtestület. A háború és a brüsszeli szankciók miatt a takarékosság és a költségvetés egyensúlyának megőrzése a cél Sopron városában is.
Sopron 19. század végén beépült utcáin nyitott szemmel járva jó néhány helyen rácsodálkozhatunk a ma is tetszetős, gondozott kerttel és díszes vaskerítéssel körülvett villákra. Ezeket a század utolsó harmadában a leggazdagabb soproni nagykereskedők szinte egy időben építették, nagy költséggel és a városban mindaddig ismeretlen pompával. A villák közül jó pár a mai Kossuth Lajos – a 19. században még: Indóház – utcában található.
17 csapat részvételével jó hangulatban telt az idei XXXV. Soproni Férfi Kispályás Labdarúgó Torna.
Sopron Megyei Jogú város vezetése tartott közgyűlést csütörtökön a városházán. A tanácskozáson több mint 20 napirendi pontot érintettek a városvezetők, egyebek mellett az SC Sopron Kft.–ben történő üzletrészvásárlásról is. A befektető célja a minőségi soproni labdarúgás megteremtése mind utánpótlás, mind felnőtt szinten.
Egy fiatal, mindössze 32 éves szakember, Farkas Dávid veszi át a SMAFC NB I B zöld csoportos férfi kosárlabdacsapatának irányítását.
Magyarné Derszib Eti kétszeres Cziffra-ösztöndíjas festőművész Senlis-hez és Chapelle Royale-hez köthető festményeiből nyílik kiállítás vasárnap délelőtt a Várkerület Galériában.
A második világháború után, 1946-47-ben, Pentelényi János megszerkesztette és rövidesen fel is építették a „Pente 500” típusú autót. Egy évvel később ezt továbbfejlesztve megjelent a „Pente 600” próbakocsija is. Ezekkel gyermekkori álmát, a magyar négyszemélyes kisautót valósította meg az akkori időszak korszerű követelményeinek megfelelően. Egy ideig úgy festett, hogy ígéretes jövője lehet a magyar konstrukciónak, annak idején a konkurens modellek olcsóbb alternatívájaként beszéltek róla, de a soproni mérnök kisautója végül sajnos a politika áldozata lett.
Elkezdődött a final countdown, hiszen hét nap múlva startol a VOLT Fesztivál, melynek alkalmából a szokásokhoz hűen Sopron „őre”, a Tűztorony is karszalagot kapott.
Sopron ismert és elismert jelképéről, a Tűztoronyról számos megközelítésben lehet szólni: építéstörténete, szerepe a 1676-os nagy tűzvész idején, a leghűségesebb város szimbóluma. Fennállását nagy részében elkísérte a toronyőrök jelenléte, akik rendkívül sokrétű szerepet töltöttek be, és a róluk megőrzött írásos anyagok mellett itt tartózkodásuknak ma is látható nyomai vannak a torony felső helyiségeiben. Sok érdekes tény és történet maradt fenn az ő több évszázados szolgálatukról. Álljon itt néhány ezek közül.
Ha szükség lenne orvosi ellátásra vagy gyógyszerre a hosszú hétvégén. Az ügyelet a kórház területén található, este 8 óráig gyermekorvossal megerősített formában.
E hét végén több magyar városban, így Sopronban is, különleges városnézésekkel várják az idegenvezetők az érdeklődő vendégeket. Több éves hagyomány ez már, hiszen 1985 óta minden év február 21-én ünneplik az idegenvezetők világnapját. Az ezután következő hétvégén szerveznek az idegenvezetők és szervezeteik a városlakók számára programokat, melyek célja, hogy ráirányítsák a figyelmet az idegenvezetők fontos és érdekes munkájára, lakóhelyük nevezetességeire és magára a turizmusra.
A január 15-re meghirdetett, garantáltan tematikus idegenvezetés arra vállalkozik, hogy bemutassa azokat a belvárosi „legeket”, amelyek városi, országos vagy akár európai viszonylatban is nagy jelentőséggel bírnak.
Sopron külterületén egy sofőr először betonhídnak, majd kerítésnek ütközött, végül egy tujasor állította meg a járművet.
Csendes főhajtással emlékeztek meg Sopronban a 75 évvel ezelőtt, 1944. december 6-án történt bombázás tragikus következményeiről a Deák téri emlékműnél. A Mikulás napján kezdődő apokalipszisben több százan lelték halálukat, és a város épített öröksége is óriási kárt szenvedett.
Kerékpárút épül Sopron és Harka között. A munkálatok már javában zajlanak. Az út megépítésével komfortosabb és biztonságosabb lesz a közlekedés mindenki számára - tájékoztatott közösségi oldalán dr. Farkas Ciprián, Sopron polgármestere.