Menzán innen – Menzán túl
Október 11-én, pénteken nyílt meg a „Menzán innen – Menzán túl: titkok, tények, távlatok az iskolai közétkeztetésben” című vándorkiállítás...
Október 11-én, pénteken nyílt meg a „Menzán innen – Menzán túl: titkok, tények, távlatok az iskolai közétkeztetésben” című vándorkiállítás...
A Múzeumok őszi fesztiváljának visszatérő programja a CSALÁDI LEGENDÁRIUM pályázat. A Soproni Múzeum gasztronómiai utazásra hívja az...
A tárlat szeptember 29-ig tekinthető meg a Lábasházban péntek, szombat, vasárnap 10.00 és 14.00 óra között. 1977 óta rendezik meg Sopronban...
Felhívást indított közösségi oldalán a Soproni Múzeum. Olyan statiszták jelentkezését várják, akik a Sopronban forgatott filmekben...
Az egyhetes programon a gyermeki kreativitást kihasználva időgépet építenek, mellyel képzeltben visszautaznak egyes korokba. Emellett...
Június 22-e - egy este, amikor a Soproni Múzeum, az Év Múzeuma 2024 kiállítóhelyei hosszított nyitvatartással várták a látogatókat....
Június 6-án tartották az Évárium játékgyűjtemény megnyitóját a múzeumnegyedben. Dr. Hartl Éva, a Soproni Egyetem Benedek Elek Pedagógiai...
Május 27-én megnyílt a Soproni Múzeum új kiállítása. A kiállítás címét a jól ismert szállóige - "Róma örök!" - ihlette, hiszen az ódon...
Sopronban található, és városunk főterének egyik látványossága az az épület, amely fennmaradását Magyarország első olyan rendelkezésének köszönheti, amelyet napjainkban műemlékvédelminek nevezünk. Ezt az intézkedést pedig nem kevesebb, mint 499 éve, 1525-ben foganatosította az akkori uralkodó, II. Lajos király. A soproniak pedig nemcsak a ma Patika-házként ismert, Fő tér 2-es számú épületet őrzik azóta is hűségesen, hanem maga a királyi leirat is a városi levéltár egyik legérdekesebb és értékesebb dokumentuma. A ház jó szolgálatot tett és tesz azóta is a soproniaknak: patikának adott otthont, orvoscsaládok laktak benne és itt nyílt meg hazánk első gyógyszerésztörténeti kiállítása is.
A soproni történelmi belváros természeténél fogva némileg rejtett, ám annál különlegesebb kincse az Új utcában található középkori Ó-Zsinagóga. Európai szinten is jelentős értéknek számít, hiszen itt változatlan formában maradt fenn a zsinagógák hagyományos tagolása, megfigyelhetőek a korabeli építészeti sajátosságok. A zsidók soproni letelepedésének pontos időpontja nem ismert, az bizonyos, hogy az akkor Zsidó, ma Új utcában a 13. század végén 10-16 család telepedett le. A kereskedelemmel és pénzügyekkel foglalkozó zsidók nem voltak igazán gazdag emberek, mégis 1300 körül felépítettek egy Közép-Európában szinte egyedülálló gótikus zsinagógát, mely Ó-Zsinagóga néven híresült el. A késő román és gótikus stílusjegyeket magán viselő épület volt a zsidó közösség zsinagógája, emellett imaház, gyűlésterem és iskola is volt egyben.
Január 19-én, pénteken tartották „Gróf Bánffy Miklós, a polihisztor külügyminiszter” című kiállítás megnyitóját a Központi Bányászati Múzeumban. Gróf Bánffy Miklós 1921 áprilisától 1922 decemberéig állt a Magyar Királyi Külügyminisztérium élén. A Soproni Múzeum NKA és a Magyar Géniusz Program által támogatott molinókiállítás a polihisztor külügyminiszter életébe enged bepillantást.
Folytatódik a Soproni Múzeum adventi sorozata, ezúttal a 18. századba kalauzoljuk az olvasókat. Nézzék meg, hogy akkor hogyan ünnepelték a karácsonyt, milyen szimbólumok jelentek meg.
Csütörtökön zárult le az a nemzetközi kutatási program Berlinben, melyet az ottani Freie Universitat koordinált, és célja a vasfüggöny melletti halálesetek feldolgozása volt. Magyarország részéről Slachta Kriszta pécsi történész és Tóth Imre történész, a Soproni Múzeum igazgatója vett részt a feltáró munkában és az eredményeket értékelő zárókonferencián. Noha a kutatás főként az NDK állampolgárokkal megesett drámai történésekre fókuszált, a tragikus esetek feltárása során számos különös, néha szerencsésen végződő történet is napvilágra került.
Birtokba vehették az érdeklődők a közösségi fűszerkertet a Lenck-villában pénteken egy igazán „illatos” rendezvény keretében, ahol a kötetlen együttlét alatt gasztroszakemberek meséltek a szörpfőzésről és a pesztokészítés alapjairól. A jelenlévők hasznos tanácsokkal gazdagodhattak a fűszerek ültetésétől a szárításáig. Fűszersót, illatos levendulacukrot készíthettek dörzsmozsárral.
A Kulturális Örökség Napjainak keretén belül szeptember 16-17-én ingyenes, vezetett sétával várják az érdeklődőket a Múzeumnegyedben.
2020-as újranyitása óta Sopron egyik ékköve, a város kulturális életének jelentős helyszíne lett a Lenck-villa és kertje. A Deák tér és a Csatkai Endre utca sarkán lévő telken emelkedő nyári lakot 1890–92 között építtette Lenck Emil soproni nagykereskedő. Fennállásának 130 esztendeje során a villa változatos események helyszínéül szolgált: gyertyafényes családi együttlétek, születés és halál, trónörökösi látogatás, múzeummá alakítás, csodáló látogatók, dicsőséges és viszontagságos évek egyaránt jellemezték fennállását.
A frissen átadott soproni Múzeumnegyedről készített beszélgetést a helyszínen a Sopron TV. Vendégeink dr. Farkas Ciprián polgármester és dr. Tóth Imre, a Soproni Múzeum igazgatója volt.
A Tűztorony közvetlen szomszédságában emelkedik a Storno-ház, elismerten Sopron egyik legszebb műemléke. A Fő tér arculatát meghatározó, számos szépen kidolgozott részletével szemet gyönyörködtető kétemeletes barokk saroképületet az utolsó tulajdonosok után szokás Storno-háznak nevezni. Stornoékat megelőzően is számos birtokosa volt már az épületnek – így például Festetics Pál, akinek köszönhetően a mai külsejét és méreteit kapta; emellett több ismert személy fordult meg falai között: vendégeskedett itt Mátyás király és Liszt Ferenc, utóbbi nem is egyszer.
A Soproni Múzeum és a Magyar Történelmi Társulat Nyugat-Dunántúli Csoportja konferenciát szervez Bánffy Miklós életútjáról és pályájáról 2023. május 17-én Bánffy születésének 150. évfordulója alkalmából. Külügyminiszterként szerepet játszott a soproni és Sopron környéki népszavazás diplomáciai előkészítésében, ezáltal a Soproni Múzeumra is jelentős szerep hárul abban a tekintetben, hogy Bánffy Miklós politikai örökségét ápolja és közkinccsé tegye.
Rendhagyó módon a XXII. és a XXIII. Országos Érembiennále díjazott művészeit idén együtt köszöntik a Festőteremben június 19-én. A hagyományokon nem változtatott a rendező Soproni Múzeum, csak a járvány írta felül a megszokott gyakorlatot. Nagy örömükre viszont beigazolódott, hogy nemcsak nekik, a díjazott művészek számára is fontos ez a megjelenés, fontos a díjakban kifejezett elismerés. A folyamatosság ugyan megbicsaklott, de nem szűnt meg, és a vasárnapi seregszemlén idén 7 kiállító helyett 12-vel találkozhat a nagyérdemű.
Rendhagyó, szabadtéri múzeumpedagógiai órákra várják az ovis csoportokat, iskolai osztályokat a Lenck-villában! A programokra a pedagógusok figyelmét hívják fel.
A február 13-án kezdődő Házasság hete idén is több programmal hívja fel a figyelmet a házasság és a család fontosságára. Sopronban is számtalan programmal készülnek a pároknak.
A Petőfi Irodalmi Múzeumban október 25-én került sor AZ ÉV KIÁLLÍTÁSA 2021 (AÉK) díjak átadására. A Soproni Múzeum Mestermű. Polgári életvilág és kézművesség a 19. század végi Sopronban című állandó kiállítását dicsérő oklevélben részesítette a szakmai zsűri.
Október 16. szombattól indult a Soproni Múzeum kiállítóhelyein az őszi nyitvatartás.
„FAGGASD A NAGYIT!” A Soproni Múzeum videó- vagy hangfájlban vár pályaműveket.
Hagyományos múzeumpedagógiai évnyitó helyett évek óta nagy népszerűségnek örvendő börzét szervez a pedagógusoknak a Soproni Múzeum. A Macskakő Gyermekmúzeum és az Evangélikus Múzeum után idén a Lenck-villába várják az óvodapedagógusokat, az általános iskolai és középiskolai tanárokat, hogy egy helyen tájékozódhassanak Sopron és környéke kulturális és turisztikai intézményeinek programkínálatáról.
A szeptember végén startoló és egészen november közepéig tartó Múzeumok Őszi Fesztiválja című országos rendezvénysorozathoz idén is csatlakozott a Soproni Múzeum. A Múzeumi harmónia mottó jegyében zajló fesztiválon számos programot kínálnak Sopronban a feltöltődésre, de - kapcsolódva a Hűség Évéhez - utazó múzeumi órát és előadássorozatot is kínál a múzeum a népszavazás százéves évfordulóján.
Szemfüles soproni szakemberek fedezték fel, hogy különleges nagyméretű díszes kövek kerültek egy építkezési konténerbe a Csengery utcában. Mikor értesítették a múzeumot Nemes András művészettörténész első gondolata az volt, hogy a töredékek az egykori Széchenyi Szabadkőműves Páholy székházából származhatnak.
Harmadik alkalommal lehettek részesei a Jereván lakótelepen élők a RETRO-Sopron előadássorozatnak péntek este, amelyen ezúttal Sopron 20. századi ipartörténetéről láthattak fotókat, hallhattak történeteket a Soproni Múzeum jóvoltából az érdeklődők. A szolgáltatóház udvarán valamennyi szék megtelt, de voltak, akik pokrócokra kucorodva hallgatták végig az előadást.
Büszke vagyok arra, hogy Sopron polgára vagyok! – köszönte meg könnyekig meghatódva 1929-ben Lehár Ferenc a fogadtatást, amikor legújabb operettjének, Friderikének a soproni bemutatóját személyesen dirigálta. Kevesen tudják, hogy a világhírű zeneszerző gyermekkorának legboldogabb éveit Sopronban töltötte, 1940-től pedig a város díszpolgára is. A Muzsikáló Múzeum augusztus 11-ei szerdai estjén különleges könyvbemutatóval emlékeznek Lehár Ferencre a Lenck-villa kertjében.
„Főúrnak éreztem magam! – ezekkel a szavakkal köszönte meg id. Orbán Aladár a Lenck-villa kertjében felcsendülő muzsikát a Múzeumok Éjszakáján. Dárdai Árpád karnagy zongorajátéka olyan természetességgel lengte be a múzeumkertet, mintha világ életében a Deák téri villa része lett volna. A múzeum folytatja a sorozatot, szeptember végéig havonta két alkalommal szerda esténként hosszított nyitva tartással és zongoraszóval várja a vendégeket.
Május utolsó vasárnapján, a gyereknap alkalmából ingyenes múzeumlátogatásra invitálja a 14 éven aluli gyermekeket a Soproni Múzeum három kiállítótere.
A Soproni Múzeum kiállítóhelyei mától újra látogathatóak, így meghirdették a múzeumi nyári táborok időpontjait is.
Május 4-től a Soproni Múzeum számos kiállítása ismét várja a látogatóit. A Tűztorony, a Lenck-villa, a Macskakő Gyermekmúzeum, a Központi Bányászati Múzeum, a Pékház illetve a Patika-ház a hatályos járványügyi intézkedéseknek megfelelően látogatható. A Múzeumnegyed építési munkálatai miatt a Storno-ház és a Fabricius-ház nem látogatható.
A Soproni Múzeum is csatlakozott a Beporzók Napja országos felhíváshoz. A Lenck-villa kertjében egy kényelmes, ötcsillagos rovarhotelt állítottak fel önzetlen soproniak felajánlása révén. A rovarhotel az első lépés a kert élőlényeinek védelme érdekében, hiszen a Lenck-villa kertje 1999-től védendő természeti érték, és az itt élő növény- és állatvilágot szeretnék továbbra is óvni.
200 évvel ezelőtt, 1821. februárjában született id. Storno Ferenc, a Soproni Múzeum egyik legkülönlegesebb gyűjteményének alapítója, kéményseprő, festőművész, restaurátor, műgyűjtő és mai szemmel nézve az egyik első műemlékvédelmi szakember Magyarországon.
Idén sem hagyja adventi programok nélkül a múzeum szerelmeseit a Soproni Múzeum, de a személyes találkozás helyett most online ünnepvárásra csábítják a látogatókat. Az intézmény munkatársai Édes ADVENT a Pékmúzeumban címmel videó-sorozatot készítenek.
A Múzeumnegyed munkálatai miatt nem látogathatóak a Fabricius-ház kiállításai és a Storno-ház első emeletén található Határtalan történet helytörténeti kiállítás.
Hiánypótló új kiállítás várja a látogatók a Tűztoronyban. Az Időkapu című tárlaton olyan középkori és római kőfaragványokat rendeztek össze egy látványos installációba, melyeket idáig nem láthatott a közönség.