Gróf Bánffy Miklós, a polihisztor külügyminiszter - kiállítás nyílt Sopronban
Január 19-én, pénteken tartották „Gróf Bánffy Miklós, a polihisztor külügyminiszter” című kiállítás megnyitóját a Központi Bányászati Múzeumban. Gróf Bánffy Miklós 1921 áprilisától 1922 decemberéig állt a Magyar Királyi Külügyminisztérium élén. A Soproni Múzeum NKA és a Magyar Géniusz Program által támogatott molinókiállítás a polihisztor külügyminiszter életébe enged bepillantást.
A megnyitón köszöntőt mondott dr. Farkas Ciprián, Sopron polgármestere. Kiemelte gróf Bánffy Miklós külügyminiszter fontosságát, hiszen, ha ő nincs, akkor az 1921-es soproni népszavazás nem adatik meg a soproniak számára.
Dr. Tóth Imre, a Soproni Múzeum igazgatója elmondta, hogy a kiállítást a magyar kultúra napja és Bánffy Miklós születésének évfordulója alkalmából szervezték. Politikusi pályája mellett a képzőművészetek terén is nagyon tehetséges volt.
Gróf Bánffy Miklós azért fontos a soproniak számára, mivel az ő külügyminisztersége alatt valósulhatott meg az 1921-es népszavazás, amely során Sopron Magyarország területén maradhatott - mondta el a SopronMédia kérésére Török Balázs a Soproni Múzeum kurátora.
A tárlat 2024. február 29-ig ingyenesen tekinthető meg a Központi Bányászati Múzeumban.
Gróf Bánffy Miklós életéről:
Minisztersége idején került sor az első és hosszú ideig egyetlen, ráadásul nagyhatalmi konszenzussal kialkudott magyar területi revízióra Sopronban és környékén: ő volt az ehhez kapcsolódó népszavazás előkészítő tárgyalásainak egyik résztvevője. A sokoldalú arisztokrata Bánffy Miklós Kisbán Miklós néven szépíró, grafikus és illusztrátor is volt, de a tollforgatás és a képzőművészetek mellett a társművészetek terén, a színház világában is otthon volt. Az Operaház és a Nemzeti Színház intendánsaként, díszlettervezőként és rendezőként is dolgozott. Bánffy Miklósnak néhány éve köztéri szobrot állítottak Sopronban, ám személyét, a trianoni Magyarország első revíziós sikerének érdekében kifejtett munkáját, a diplomáciai tárgyalások során szerzett érdemeit, és a magyar művelődésben betöltött szerepét alig ismeri a közvélemény.