Dr. Farkas Ciprián, Sopron polgármestere elmondta:
Az a régészeti tárlat, amely most megnyitja kapuit egyenlőség jelet tesz Sopron és Róma közé, illetve kapcsokat mutat be, hogy mi a közös a két város történelmében. Mindkét város örök és megismételhetetlen. Nagy büszkeségünk, hogy a Soproni Múzeum szombaton átvehette „Az év múzeuma” díjat. A Modern városok program keretében kormányzati támogatásból az elmúlt években számos régi, ikonikus épületet újítottunk fel. Nem csupán megőrzendő értékeket tartalmaznak ezek az épületek, hanem lehetőséget, amely által meg tudjuk mutatni a kincseinket, nemcsak a soproniak, hanem a turisták számára is.
A tárlat első terme közel 6000 évet ölel fel, az átmeneti kőkor vadászainak pattintott kőeszközeitől az újkőkor idoljain át a bronzkor és vaskor átmeneti időszakában készült hasfalvi kultikus tárgyig. Külön terem foglalkozik a vas évszázadaival, ahol a Várhely figurális díszítésű urnái a kora vaskor mítoszait villantják fel előttünk, és ahol a késő vaskorból a kelták anyagi kultúráját és a helyi pénzverés kezdeteit ismerhetjük meg. A kiállítás Scarbantia jómódú polgárainak életébe is betekintést ad a város első századaiból, mielőtt a város még a falak közé szorult volna.
A tárlat a kezdetektől a késő római korig mutatja be Sopron régészeti történetét. Ezt a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetsége hirdette meg Magyar Géniusz Program néven, mindazon értékeknek a megmutatására, amelyek a múzeumokban rejlenek országszerte. Egy évvel a Múzeumnegyed megnyitás után sikerült ezzel bővíteni a látnivalókat – mondta Tóth Imre, a Soproni Múzeum igazgatója.
– emelte ki beszédében Vincze Máté közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkár.