Történelmi konferencia a Városházán
A VERITAS Történetkutató Intézet és Levéltár a Magyar Felsőoktatási Levéltári Szövetséggel együttműködve 2017 decemberétől szervez...
A VERITAS Történetkutató Intézet és Levéltár a Magyar Felsőoktatási Levéltári Szövetséggel együttműködve 2017 decemberétől szervez...
Két líceumi csapat is bekerült a Kreatív Történelem elnevezésű tanulmányi verseny középdöntőjébe, a Berzsenyis betyárok csapata pedig...
Több mint 400 kérdés-felelet formájában kifejtett, ma is modernnek tűnő gondolat olvasható az egészségnevelés, a gyermek- és betegápolás,...
A magyar határ közelében izgalmas leletekre bukkant Dorothea Talaa, aki Lutzmannsburg Önkormányzatának megbízásából kutat ott, ahol...
Tudtad, hogy ki volt valójában Toldi Miklós? Arany János Toldi című elbeszélő költeményében, valamint az Ilosvai Selymes Péter regényes...
130 éves lóvontatású tűzoltó szekeret újítottak fel önerejükből és szabadidejükben a Fertőrákosi Tűzoltó Egyesület tagjai, az eszköz...
Sopron is szerepelni fog a Nemzeti összetartozás napja alkalmából készülő videóban, amelyben Kárpát-medencei táncegyüttesek táncolják...
Tudtad, hogy Violant d’Hongria vagy Árpád-házi Jolán, II. András lánya az alapítója Castellón de la Plana városának? Férje I. Jakab...
Tudtad, hogy 1729-ben Bécsben megjelent német nyelven a Magyar nyelvmester című kézikönyv, amely a magyar nyelvet és az ősi magyar rovásírást népszerűsítette német nyelvterületen?
Trianon emlékparkot alakít ki a TAEG Zrt. a Károly-kilátó parkolójánál, a 2001 óta ott álló Rongyos Gárda szobor közelében. A parkot a tervek szerint a trianoni békediktátum aláírásának 100. évfordulóján, június 4-én adják át.
Tudtad, hogy a 14. században a Duna partján terült el a magyar királyok lakhelye a visegrádi palota, amelyben a meleget padlófűtés biztosította, fürdőszobáiban volt hideg-meleg vezetékes víz, és vízöblítéses latrinák szolgáltak mellékhelyiségül?
Tudtad, hogy milyen nyelven szidták a római császárt Pannoniában kr.u. 359-ben? Egyetlen szó, mely Ammianus Marcellinus római tábornok és történetíró, Rerum Gestarum című művének egyik fejezetében olvasható, mégis sokat elárul a Kárpát-medence lakóiról, azok nyelvéről.
Ez sör! A sernevelőtől a sörgyárig címmel nyílt kiállítás pénteken a Lábasházban. A tárlat sok olyan kérdésre ad választ, amelyet gyakorta feltesznek magukban a habos ital kedvelői. Például, hogy mióta iszik sört a soproni és miért teszi ezt? Sör- vagy borkedvelő inkább a kékfrankos fővárosának polgára?
Szeptember végén zárul le a Vaskor a Duna mentén projekt, amely a kora vaskor kulturális örökségének megismerését és bemutatását célozta öt ország kilenc régiójában. Ennek jegyében Magyarországon egyebek mellett felavatták a Sopron–Várhely régészeti tanösvényt, több népszerűsítő kiadvány, múzeumpedagógiai program készült el, és megjelent egy olyan okostelefon-alkalmazás is, amely a kora vaskori lelőhelyeket mutatja be közérthető módon.
Már évszázadokkal a rómaiak és a kelták előtt élt egy nép a Várhelyen – ők voltak azok, akik először feltették a térképre a mai Sopron területét, ráadásul menten az élmezőnybe! A kutatások segítségével ismerje meg, hogy miért is egyedülálló ez a rendkívül régen „múltba veszett” nép – tulajdonképpen világszinten is!
„Sopron és a Nagy Háború” címmel tartottak projektzáró rendezvényt, könyv- és kiállításbemutatót kedden a Magyar Nemzeti Levéltár Győr-Moson-Sopron Megye Soproni Levéltárában. A rendezvényen meghökkentő és megrendítő életutakon keresztül ismerkedhettek az érdeklődők az első világháború és az azt követő időszak soproni történéseivel.
Ha színházról van szó, Sopron előkelő helyet foglal el a történelem mezején - vallják a szakértők. Ismerje meg, hogy miért is különleges a világot jelentő deszkák és városunk kapcsolata!
A középszintű történelem érettségi feladatsor esszétémáinak közzététele miatt indult nyomozásban a rendőrök azonosították, majd gyanúsítottként hallgatták ki a bűncselekmény elkövetőjét.
A magyar honvédek nem adták meg magukat - az utolsó csepp vérükig harcoltak a Don-folyó mentén 1943. januárjának közepén. Máig számos közhiedelem él a 76 évvel ezelőtt történt felfoghatatlan eseményekkel kapcsolatban – vajon tényleg rosszul szerelték fel magyar vezetőik a saját katonáikat? Valóban bűnös szándékkal harcoltak orosz földön hazánk legényei? Oszlassuk el a történész segítségével a máig élő hiedelmeket, hogy megtudjuk, miért küzdöttek olyan hősiesen a magyar közkatonák és tábornokok egyaránt, mintegy 2000 kilométerre hazájuktól!
- 1458 - ebben a neves évben koronázták királlyá I. Mátyás királyt, akinek életében bizony Sopron is szerepet játszott. A Magyar Királyságot legendás fekete seregével óriásira növelő uralkodóról Sopronban kiállítással emlékeznek meg.
1944. december 6-án, szerdán a meghitt karácsonyi készülődés pokolba csapott át Sopronban. A háborúban megfáradt szíveket bombák robbanása rázta meg. Dr. Ifj. Sarkady Sándor helytörténész segítségével kísérjük végig a folyamatokat, amelyek Sopron legszomorúbb mikulásáig vezettek!
Máig nem találják Sopron jelentős ereklyéjét, amelyet Sopron a Széchenyi dinasztiától kapott, a Hűség kapu felavatását követő ünnepségen. Az arannyal kivert serleg sokáig gróf Széchenyi István tulajdonában volt, és egyik oldalán a Legnagyobb Magyar fontos gondolatait őrizte magán. Ez a rejtély is alátámasztja a történészek álláspontját: az 1921-es soproni népszavazással kapcsolatban még rengeteg érdekességre lehetne fényt deríteni.
Újabb érdekes leleteket hoztak felszínre soproni a lövői halastavat övező munkálatok során. Az új leletek a régészek szerint szenzációnak számítanak. Van köztük olyan kincs, amellyel még nem találkoztak a Soproni Múzeum munkatársai, de három ritka kelta érme is sok kérdést felvet a szakemberek számára.
Rendkívüli leletet talált egy amatőr műkincsvadász fémkeresővel a soproni Várhelyen – legalábbis, erről számol be több internetes forrás. A helyi múzeum szerint a környéken sokan kutatnak hasonló módon. A szakemberek azonban figyelmeztetnek: ez a tevékenység nem csak illegális, de óriási károkat tud okozni múltunk érdekességének kiderítésében!
Kettő rendkívül régi, környékünk múltjában jelentős szerepet betöltő épületet rejtenek magukban az ágfalvai Szent György plébánia falai – de a templom felújítása során nem csupán ezekre az érdekességekre derült fény, hanem megdőlt egy régi teória is. Az épület példátlan összefogás során megfogant összegekből nyerheti vissza régi pompáját!
A forradalom hatvanadik évfordulója alkalmából 1956 történelmét bemutató oktatási CD kiadvány készült osztrák iskolásoknak, így a 17-18 éves korosztály interaktív módon, számos fotó és korabeli filmfelvétel segítségével ismerheti meg az akkor Magyarországon történteket.