Sopron egykori neves polgármesterére, Lackner Kristófra emlékezünk ma
Sopron közel másfél évtizede tart megemlékezést Lackner Kristóf tiszteletére az egykori polgármester születési évfordulója alkalmából,...
Sopron közel másfél évtizede tart megemlékezést Lackner Kristóf tiszteletére az egykori polgármester születési évfordulója alkalmából,...
Az 1956-os forradalom és szabadságharc mártírjaira emlékeztek a sopronkőhidai rabtemetőben november negyedikén, a nemzeti gyász emléknapján....
Városi megemlékezést tartottak az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulóján a Széchenyi téri ’56-os emlékműnél. A megemlékezés...
Az 1956-os forradalomról és szabadságharcról emlékeztek meg a Hunyadi János Evangélikus Óvoda, Általános Iskola és AMI nyolcadik osztályos...
A hagyományoknak megfelelően idén is az evangélikus temető előtti emlékparkban tisztelegtek a tizenhárom aradi vértanú emléke előtt....
Koszorúzással és ünnepi műsorral emlékeztek meg az ágfalvi csata hőseiről a Baracsi-emlékműnél pénteken. Az ünnepélyes megemlékezést...
Az ágfalvi csata hőseiról emlékeztek meg pénteken a Szent Mihály temetőben, Sopronban. A megemlékezésen Machatsek Gyula erdőmérnök-hallgató...
"SOÁ fájdalma -nemzetünk traumája" címmel nyílt kiállítás a holokauszt 80. évfordulóján. Fotógrafikai és fotómontázs alkotásokból nyílt...
A hagyományokhoz hűen Sopron március 15-én az 1848-1849-es forradalom és szabadságharc évfordulójáról a Petőfi téren emlékezett meg. Az ünnep szónoka dr. Farkas Ciprián polgármester volt, aki beszédében kiemelte: „a mi nagy példaképeink közé a Lackner Kristófok, a Széchenyi Istvánok és a Thurner Mihályok tartoznak. Azok az elődök, akik a hazának és a városnak jó gazdái, nem pedig más gazda jószágai kívántak lenni. Mi úgy gondoljuk, hogy ez a testtartás, ez a szemlélet a helyénvaló akkor is, amikor napjainkban mások akarják nekünk megmondani, hogy hogyan és kivel éljünk együtt. A szuverenitásunkért pedig ma is városról városra kell megküzdenünk, ahogyan azt tették a márciusi ifjak is.”
Megemlékezéssel és emléktúrával tisztelegtek a doni katasztrófa 81. évfordulóján Sopron Megyei Jogú Város, valamint a MATASZ szervezésében.
Városi megemlékezést tartottak az 1956-os forradalom és szabadságharc 67. évfordulóján a Széchenyi téri ’56-os emlékműnél.
Sopron önkormányzata az evangélikus temető előtti emlékparkban tisztelgett a tizenhárom aradi vértanú emléke előtt. A Széchenyi István Gimnázium tanulói megindító műsorral emlékeztek a mártírokra a nemzeti gyásznapon.
Sopron méltó módon emlékezett meg a kommunista diktatúrák áldozatairól pénteken.
Csendes főhajtással és koszorúzással emlékeztek meg a hűség napján dr. Sopronyi-Thurner Mihály sírjánál, aki az 1921-es soproni népszavazáskor Sopron polgármestere volt. Sopron és a környező települések 101 évvel ezelőtt népszavazáson döntötték el, hogy Magyarországhoz kívánnak tartozni.
A 76 évvel ezelőtti sopronbánfalvi és ágfalvi németek kitelepítéséről emlékeztek meg vasárnap.
Az ötvenegy esztendős korában, hétfőn elhunyt Csollány Szilveszterre emlékeztek gyertyagyújtással kedd délután a Soproni Torna Club tagjai az önkormányzattal közösen.
A doni áttörés 79. évfordulója alkalmából Fertőrákos Község Önkormányzata és a Soproni Történelmi és a Hadijátszó Baráti Kör megemlékezést tart január 15-én, szombaton, a fertőrákosi II. világháborús emlékműnél.
Megemlékezést tartottak a doni katasztrófa 79. évfordulóján Sopronban szerda délután. A tragikus történelmi esemény a magyar honvédség leggyászosabb napja lett a második világháborúban.
Emléktáblát helyeztek el a német nemzetiségű Zeltner Ferenc (Franz Zeltner – 1911-1992) brennbergbányai költő születésének 110. évfordulója alkalmából vasárnap délután Brennbergbányán, a Szent Borbála téren.
A hagyományokhoz hűen az evangélikus temető előtti emlékparkban emlékeztek meg a 172 évvel ezelőtt Aradon kivégzett honvédtisztekről, illetve Batthyány Lajosról, az első felelős magyar kormány mártír miniszterelnökéről.
Sopron német ajkú polgárait hetvenöt évvel ezelőtt üldözték el otthonaikból. Az évforduló alkalmából a Templom utcai emlékműnél rótták le tiszteletüket az egykori soproniak előtt a megemlékezők.
Csendes főhajtással emlékeztek meg a holokauszt magyarországi áldozatairól Sopronban. Az Országgyűlés 2000-ben meghozott döntése értelmében 2001 óta minden évben április 16-án tartják a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapját, hiszen 1944-ben ezen a napon kezdődött a hazai zsidóság gettóba zárása.
A második világháború zsidó áldozatairól emlékeztek meg az ország 12 városában, köztük Sopronban is a Tübingen-i alapítású Menetelés az Életért Keresztény Közösség kezdeményezésére. A csütörtökön tartott online közvetítésen Barcza Attila arról beszélt, hogy a Sopronból 1944-ben deportáltaknak csak a felekezeti hovatartozásuk és a származásuk volt a bűnük.
A járványhelyzetre tekintettel szűk körben, csendes főhajtással rótta le tiszteletét a városvezetés az 1848-49-es forradalom és szabadságharc hősei előtt március 15-én délelőtt, a Petőfi téren.
Sopron önkormányzata szűk körben mégis méltó módon emlékezett meg a kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapjáról csütörtökön. A tiszteletadás alkalmával Farkas Ciprián polgármester elmondta: világszerte mintegy 100 millióan vesztették életüket a korszak eszméi miatt, áldozatuk nem merülhet feledésbe.
A magyar kultúra napját 1989 óta ünnepeljük meg január 22-én, annak emlékére, hogy – a kézirat tanúsága szerint – Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon tisztázta le Csekén a Himnusz kéziratát. Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzata a járványhelyzet miatt idén szűk körben emlékezett meg az évfordulóról.
Megemlékezést tartottak a doni katasztrófa 78. évfordulóján Sopronban. A tragikus történelmi esemény a magyar honvédség leggyászosabb napja lett a második világháborúban.
Hagyományosan a botanikus kertben, az 1956-os emlékműnél tartották meg a Soproni Egyetem megemlékezését a forradalom és szabadságharc 64. évfordulóján.
Az 1956-os forradalom és szabadságharc 64. évfordulóján október 23-án délelőtt, a koronavírus járványra tekintettel, csendes főhajtást tartott Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzata a Széchenyi téren.
Csendes főhajtással és koszorúzással emlékezett meg a soproni városvezetés kedd délután az aradi vértanúk kivégzésének 171. évfordulóján az Evangélikus temető előkertjében.
Szeptember első vasárnapja a bányásznap, ennek tiszteletére tartottak megemlékezéseket.
Megremegett a föld, és szinte egy szempillantás alatt a semmibe veszett a brennbergi Sopron-akna 1920. június 4-én. Csak a bányászok lelkiismeretes munkájának és körültekintésének köszönhető, hogy nem követelt emberéletet a katasztrófa.
Juhos Gábor lelkes hazafiként számtalanszor bizonyította rátermettségét. Most nekivágott egy körülbelül 2020 kilométer hosszú maratonnak, hogy a trianoni békediktátum aláírásának 100. évfordulóján tolmácsolja Európának a magyarok üzenetét. A nem mindennapi teljesítményt kívánó attrakció Sopronból rajtolt el, június 4-én, csütörtökön.
A Soproni Parkerdőben dr. Farkas Ciprián polgármester és Zambó Péter államtitkár jelenlétében délelőtt felavatták a kormányzati forrásból magvalósult Trianoni Emlékparkot. 16 óra 30 perckor városszerte megszólaltak a templomi harangok, az este folyamán pedig a Tűztorony is elsötétült a trianoni békediktátum századik évfordulójára emlékezve. A délután folyamán Sopron MJV Önkormányzatának vezetése koszorút helyezett el a Hűségzászlónál, majd a helyszínről indult útnak a Soproni Huszár Hagyományőrző Egyesület emlékmenete a nemzeti összetartozás jegyében. A soproni polgárok mécsesekkel és gyertyákkal emlékeztek meg az emlékműnél.
Sopron egét is szántották a repülőgépek csütörtökön Szakács Gábor és Talabos Gábor kezdeményezése során, amelyet a trianoni békediktátum aláírásának századik évfordulója kapcsán szervezett a hazai repülőtársadalom két neves képviselője.
A magyar hősök emlékünnepe alkalmából megkoszorúzták a 18. gyalogezred emlékművét Sopronban. A keddi főhajtáson azok előtt a mindenkori katonák és civilek előtt tisztelegtek, akik életüket áldozták a hazáért.
A második világháború 75 évvel ezelőtti befejezéséről emlékezett meg a Soproni Huszár Hagyományőrző Egyesület a Deák téri II. világháborús emlékműnél szombat kora este.
A veszélyhelyzeti rendelkezések értelmében és a koronavírus terjedési lehetőségeinek csökkentése miatt elmaradtak az 1848-49-es forradalom és szabadságharccal kapcsolatos megemlékezések március 15-én. Ennek ellenére több helyi szervezet és magánember is lerótta tiszteletét a Petőfi téren vasárnap.
Március 15-e az 1848-49-es forradalom és szabadságharc megemlékezésének napja. A rendkívüli rendelkezések értelmében idén elmarad minden nagyszabású ünnepség, a Soproni Petőfi Színház művészei úgy döntöttek, sajátos módon emlékeznek a hősökre.