A trianoni békediktátummal Romániához csatolt Székelyhídon született Juhos Gábor (55) három évtizeddel ezelőtt vált ismertté, amikor 1989-ben, amikor még Tőkés László ceausescui diktatúra elleni megszólalása előtt másodmagával elgyalogolt Budapestről Párizsba, a romániai falurombolás ellen tiltakozva.
A későbbiekben többnyire egyedül vállalt többszörös maratoni futásokat egy-egy jeles magyar nemzeti, illetve egyetemes ügy felkarolására. Futott így már ötszáz kilométeres maraton Székelyföld körül a székely autonómiáért, futott ezer kilométert a reformáció ötszázadik évfordulójának tiszteletére, majd 2018-ban, a Magyarok Világszövetsége alapításának 80. évfordulójának tiszteletére elfutott a Vereckei-hágóról Ópusztaszerig.
Más nemes ügyre is kapható volt Juhos Gábor. Amikor pár évvel ezelőtt körbejárta a világot annak a híre, hogy Bereckben eladó vált az ágyúöntő Gábor Áron szülőháza, akkor ugyancsak ő volt, aki mentő szándékkal, önerőből megvásárolta azt azért, hogy az az egyetemes magyarság birtokában maradhasson.
Trianon századik évfordulójára azt tervezte, hogy a tavaly Budapestről Versailles-ig gyalogló Trianon-menet gesztusát kiegészítve, idén Versailles-ból tiltakozó futással teszi teljessé a magyarság Európának szánt üzenetét. A koronavírus okozta világjárvány keresztülhúzta terveit. Így született meg a gúnyhatár mentén haladó Trianon-maraton terve, amelynek becsült hossza 2020 kilométer.
Juhos Gábor rajtját befogadta Sopron város önkormányzata, amely 2020. június 4-én 16 óra 30 perckor koszorúzta meg a hűség zászlaját. A rajtnál támogatólag jelen volt a Magyarok Világszövetségének Győr-Moson-Sopron Megyei Szervezete és a Trianon Társaság Soproni Tagozata – tudtuk meg a két szervezet vezetőjétől, Pap Gyöngyitől és Tóth Andrástól.
Juhos Gábort futásának első szakaszán elkíséri Fuksz Sándor, az MVSZ korábbi elnökhelyettese, aki egyben az MVSZ Felvidéki Országos Tanácsának az elnöke.