A tiszteletadás a Sopronkőhidai Fegyház és Börtön falán elhelyezett GULAG emléktáblánál kezdődött, ahol Farkas Ciprián polgármester, Dr. Simon István és Csiszár Szabolcs alpolgármesterek helyeztek el koszorút és tisztelegtek főhajtással 1945-ben, az akkor itt fenntartott gyűjtőtáborból a Szovjetunióba elhurcolt lakosok és kényszermunkások emléke előtt. A sopronkőhidai eseményen részt vett Tóth Éva önkormányzati képviselő, valamint intézmények, szervezetek képviselői is.
A megemlékezés a Szent Mihály temetőben folytatódott, ahol Szántó Róbert főhadnagy nyughelyénél csendes főhajtás mellett koszorúzott a városvezetés, Tóth Éva és Magas Ádám önkormányzati képviselőkkel közösen.
A Szent Mihály temetőben 1919. július 4-én, alig pár perccel 5 óra előtt végezték ki a mindössze 21 éves Szántó Róbertet, és társát Fennesz Rezsőt, annak ellenére, hogy Kun Béla parancsot adott a gyilkolássorozat beszüntetésére – többek szerint ők az akkori hazai vörös terror utolsó áldozatai.
A főhajtás alkalmával Farkas Ciprián polgármester felidézte, hogy az Országgyűlés 2000-ben elfogadott határozata minden év február 25-ét a kommunizmus áldozatainak emléknapjává nyilvánította. 1947-ben a szovjet hatóságok ezen a napon tartóztatták le Kovács Bélát, a Független Kisgazdapárt főtitkárát, aki nyolc évet töltött fogságban, mert kiállt a kommunizmus eszméi ellen. Világszerte mintegy 100 millióan vesztették életüket a korszak eszméi miatt, emlékük nem merülhet feledésbe.