Tavaszi nagytakarítás „zölden”
Egyre többen figyelünk oda saját és környezetünk egészségére, viszont a könnyen és gyorsan tisztává varázsolható otthonról és ruhákról...
Egyre többen figyelünk oda saját és környezetünk egészségére, viszont a könnyen és gyorsan tisztává varázsolható otthonról és ruhákról...
A terület rekonstrukcióját 2012-ben kezdték el, kifejezetten kisüzemi módszerekkel, hiszen a területen számos védett növény- és állatfaj...
Ifjú kócsagőröket vár idén is Fertő-Hanság Nemzeti Park, akik nyáron megismerkedhetnek a természetvédelem gyakorlati feladataival –...
Az idei évben a nagylevelű hárs lett az év fája, az óriás énekeskabóca pedig az év rovara.
Tettre kész, természetbarát önkénteseket vár a Fertő-Hanság Nemzeti Park november 13-án, akik segítségével a Hidegség és Fertőboz között...
Helyreállítják a Fertő déli és nyugati partján az egykori gyepeket, a meglévők állapotát pedig javítják. A munkálatok a napokban kezdődnek....
Évente 15 ezer tonna egyszer használatos műanyagot - ételtartó dobozok, italpoharak, zacskók - kell kiváltani más, környezetbarátabb...
Idén is elindította a szavazást a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) a 2022-es év madarára. Az 1979-ben elindított...
Május 22. a biológiai sokféleség nemzetközi napja, amely az élővilág sokféleségére (biodiverzitás), illetve az azt fenyegető veszélyekre irányítja a figyelmet. Az ENSZ Környezeti Programjának (UNEP) Nairobiban tartott konferenciáján 1992-ben ezen a napon fogadták el a Biológiai Sokféleség Egyezmény (riói egyezmény) végleges szövegét. Az Agrárminisztérium (AM) a jeles nap alkalmából azt közölte, hogy idehaza elkezdődött az ország új nemzeti biodiverzitás-stratégiájának kidolgozása, amely a következő évtizedre vonatkozó fő célkitűzéseket és a hozzá kapcsolódó intézkedéseket határozza meg annak érdekében, hogy az élővilág meglévő változatossága hosszú távon is fennmaradjon.
Róka tévedt Bánfalvára szombat délután, erről olvasónk küldött fotókat szerkesztőségünkbe. Az állat a Bánfalvi út és a Malom utca környékén portyázott.
Március közepe és április közepe között érkeznek vissza hazánkba az Afrikában telelő gólyák. A fészkek körül először általában a hím példányokat lehet megtalálni, a tojók kicsit később érkeznek. A vonuló madarak útvonala pedig ma már a gyűrűzésnek köszönhetően nyomon követhető.
Az Agrárminisztérium, a Fürge Diák Iskolaszövetkezet és a hazai nemzeti park igazgatóságok - köztük a Fertő-Hanság Nemzeti Park - idén is várják az ifjú kócsagőrök jelentkezését. A kiválasztott jelentkezők nyáron kéthetes terepgyakorlaton ismerkedhetnek meg a természetvédelem titkaival. A program célja, hogy népszerűsítse a természetvédelmet a fiatalok körében.
A Fertő tavi vízitelep komplex fejlesztését már a kezdetektől, az első terület-előkészítő munkálatoktól szigorú természetvédelmi monitoring kíséri. Ennek lényege, hogy a területen jellemző élővilág egyes elemeit folyamatosan vizsgálni kell a hatóság által jóváhagyott kutatási terv alapján.
Az éghajlatváltozás, a megújuló energia és a környezetszennyezés is témája a DUE Médiahálózat új, edukatív játékának. A Nagy Diák Klímateszt nemcsak a problémákra hívja fel a figyelmet az online verseny során, hanem javaslatokat is tesz Földünk megmentésére.
2021-ben hazánk egyik leggyakoribb békáját, a zöld varangyot (Bufotes viridis) választotta az év kétéltűjének a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület. A faj lakott területeken is nagy számban fordul elő, így sokan találkoznak vele, de sokszor félre is ismerik. Sajnos még napjainkban sem ritka, hogy egyesek ellenszenvvel viseltetnek a varangyok iránt, holott rossz hírnevükre a legkevésbé sem szolgáltak rá.
Fogyasztó- és környezetvédelmi szempontból egyaránt aktuális probléma a tervezett elavulás - derül ki a Klímapolitikai Intézet és a Századvég együttműködésében készült reprezentatív kutatásból.
Idén tavasszal is a madarak védelmére kihelyezett fészektartókkal várja a gólyákat az E.ON Hungária Csoport. Korábban összesen 4 399 védőeszközt telepítettek, idén márciusra újabb 48 került fel az oszlopokra az energiacég szolgáltatási területein. A már meglévő fészektartókat ellenőrizték, ha kellett, cserélték a szakemberek, hogy a visszatérő madarak biztonsággal használhassák azokat, és az áramellátás zavartalanságát se veszélyeztessék.
A január elsejei sűrű köd miatt eltévedt vadludakat mentett a Soproni Madármentők Alapítvány a Fertő-Hanság Nemzeti Park munkatársaival, amelyeket szombat délelőtt engedtek szabadon megjelölésüket követően a szakemberek – olvasható a Magyar Madártani Egyesület Soproni Helyi Csoportja és a Fertő-Hanság Nemzeti Park közösségi oldalain.
Etetőkkel segítik a madarak táplálékhoz és folyadékhoz jutását a hideg idő beköszöntével Fertőszéplakon. Az önkormányzat néhány hete pályázatot írt ki etetők készítésére, amelyeket a Ligetben helyeztek el – olvasható a Fertő-parti település közösségi oldalán.
A Varázslatos Magyarország és a Fertő-Hanság Nemzeti Park közös akciója keretében október 3-án megtisztítják és megszépítik a Fertőújlakról induló Sziki őszirózsa tanösvényt. Az akcióra várják a természetbarátok jelentkezését is, hiszen a munka mellett a résztvevők a terület élővilágát is megismerhetik.
Fokozottan védett madarat engedtek szabadon szerdán a Fertő-Hanság Nemzeti Park munkatársai. A gólyatöcs gyakori vendég a Fertő szikes tavaiban, azonban a nagy meleg okozta oxigénhiányos vízben elszaporodó baktériumok tavibénulást okozott a madárnál.
A cigánycsuk lesz az év madara 2021-ben idehaza, miután a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) szavazásán ez a faj kapta a legtöbb voksot. Az egyesület jövőre fokozott figyelmet fordít a mezőgazdasági területeken folytatható természetkímélő megoldások bemutatására.
Ritkaságnak számító madarat, egy darázsölyvet engedtek vissza természetes élőhelyére a Fertő-Hanság Nemzeti Park szakemberei a harkai platón. A madár legyengült fizikuma miatt került a nemzeti park gondozásába.
Kevesebb a nyári lúd, ezzel együtt a fióka állomány is a Fertő tó magyarországi részén. A fiókákat és néhány nagyobb példányt a napokban megjelölték, hogy nyomon követhessék vonulásukat, élőhelyhasználatukat és később a szaporodásukat is a szakemberek.
Ismét meghirdette nemzeti parki védjegy pályázatát a Fertő-Hanság Nemzeti Park. A címet azoknak a jellegzetes, helyi előállítású termékeknek adományozzák, amelyeket az igazgatóság működési területén, természetvédelmi oltalom alatt álló területen termeltek, vagy készítettek, és előállításuk a természet védelmével összhangban történik.
Természet, programozás, kézművesség – sokan várták már azt a kormányrendeletet, amely megengedi, hogy a szünidőben táborozhassanak a gyermekek. Sopronban színes a kínálat, a teljesség igénye nélkül sorra vettünk néhány napközis tábort.
Jó hír a természet szerelmeseinek, hogy a pünkösdi hétvégétől ismét részt lehet venni a Fertő-Hanság Nemzeti Park szakvezetéses túráin, igaz, a járvány-veszély miatt egyelőre kisebb létszámú csoportokat indítanak. Emellett a Lászlómajori látogatóközpont bolt része is kinyit.
Online játékot hirdetett a Madarak és fák napja alkalmából a Magyar Madártani Egyesület soproni csoportja. A játékban bárki részt vehet vasárnap reggel kilenc és este tizenegy óra között.
Az intenzív erdőhasználatok miatt egyre fogyatkozó öreg, odvas fák hiányát, a modern, szigetelt, résmentes épületek térhódítását az egész Európában veszélyeztetett, így hazánkban is védett denevérek sínylik meg leginkább. A denevérekkel foglalkozó szakemberek évtizedek óta kísérleteznek mesterséges denevérodúkkal, amelyek valamilyen szinten segíthetik a pihenő és költőhelyeiket vesztő denevéreket – emelte ki a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatósága a Facebook-bejegyzésében.
Virágzik a gyöngyvirág a védett Szárhalmi erdőben és a Soproni hegység bizonyos részein. Érdemes fokozottan figyelni, mit viszünk haza az erdőből, ugyanis a méltán népszerű és finom medvehagyma könnyen összekeverhető a gyöngyvirág levelével, mely mérgező az ember számára.
Nyolc pontból áll a Klíma- és természetvédelmi akcióterv, amelynek intézkedései megfelelnek a klímapolitika három elvárásának, miszerint hozzájárulnak a károsanyag kibocsátás csökkentéséhez, alkalmazkodást jelentenek az éghajlatváltozáshoz, valamint szerepük van a szemléletformálásban - mondta Palkovics László innovációs és technológiai miniszter szerdán sajtótájékoztatón, Budapesten.
A július óta tartó online szavazás végén 1483 voksot ért el a fertőszéplakiak büszkesége, így a képzeletbeli dobogó harmadik fokán terebélyesedhet. Első helyen a kaposvári Szabadságfa végzett, míg második a dunakiliti Millenniumi tölgy lett. A Széchényiek körtefája 590 szavazattal előzte meg a negyedik helyezett Gerlai nagy platánt.
Madarakat gyűrűznek, odúkat tisztítanak, túráznak a Vas-és Villamosipari Szakképző Iskola diákjai egy kutatóprogram keretén belül. A középpontban a madárfajok megfigyelése áll. A környezetvédő fiatalok szerdán kora hajnalban keltek, hogy a Soproni Egyetem Botanikus Kertjében egy izgalmas programon vegyenek részt.
Magyarországon egyharmadára csökkent az erdőtüzek száma, köszönhetően az erdőgazdálkodás és a katasztrófavédelem erdőtűz-megelőzési programjának. A néhány éve indult kezdeményezés keretében Sopronban és környékén is kiváló az együttműködés az érintettek között. Ennek is köszönhető, hogy a városunkat övező erdőkben egyetlen tűz sem pusztított az utóbbi esztendőkben.
A szúbogarak a Sopron környéki erdőkben is komoly pusztításokat vittek végbe az elmúlt évtizedekben. Ezért a kutatók és szakemberek számára egyaránt fontos cél, hogy megtalálják a kártevők elleni védekezés hatékony módját. Vajon egy, az osztrák médiában felröppent technika jelentheti a megoldást?
Műanyagmentes július – ezzel a mottóval indult a héten egy világszerte népszerű kezdeményezés, melynek a célja, hogy egy hónapon keresztül próbáljunk meg nem vásárolni semmit, ami egyszer használatos műanyagból készült. Az évente megtermelt 300 millió tonna műanyagnak egyes becslések szerint mintegy fele egyszer használatos műanyag, melyet hiába dobunk ki nagyon gyorsan a használat után, még évszázadokig fogja szennyezni a bolygót.
Mintegy negyven milliárd forintot fordít a kormány a 2014-2020-as időszakban a Széchenyi 2020 programban a nemzeti park igazgatóságok csaknem száz projekt keretében megvalósuló fejlesztéseire – mondta a fejlesztéspolitikai kommunikáció összehangolásáért felelős miniszteri biztos szombaton Lakitelek-Tőserdőn.
25 évvel ezelőtt kezdte meg működését a közös magyar-osztrák Fertő-Hanság és Neusiedler See-Seewinkel Nemzeti Park. Ezt ünnepelték meg csütörtökön a régi és jelenlegi vezetők jelenlétében a fertőújlaki Csapody István Természetiskolában. A jelenleg is kiválóan működő kezdeményezés célja a Fertő tó és környéke egyedülálló természeti értékeinek határon átnyúló megőrzése, példamutató nemzetközi összefogás által.
A Magyar Közút Nonprofit Zrt. 2019. április 29-én, hétfőn tartotta „Jobb, ha el se dobod!” című szemétgyűjtési akcióját, melynek során több mint 12 ezren közel 1000 tonna út menti illegális hulladékot gyűjtöttek össze. A társaság bízik benne, hogy az akcióval már rövidtávon is sikerül szemléletváltást elérnie a notórikus szemetelőknél.