A tájékoztatás szerint a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program részeként megvalósuló beruházás részeként kiírtják az inváziós fásszárú fajokat, elsősorban a keskenylevelű ezüstfát, az akácot, az amerikai kőrist és a zöld juhart, valamint visszaszorítják az őshonos cserjéket.
Megőrzendő facsoportként a kisebb-nagyobb foltokban, 32,82 hektárnyi spontán beerdősödött, becserjésedett területet jelöltek ki. A meghagyott fa- és cserjecsoportok ugyanis növelik majd az élőhelyi változatosságot, és számos madárfaj számára nyújtanak fészkelő és táplálkozó helyet. A megőrzendő fa- és cserjecsoportokból kizárólag a tájidegen, inváziós fajokat távolítják el, a kialakuló lékekbe pedig őshonos fafajokat ültetnek.
A helyreállított gyepek közé ékelődő utakról és árokpartokról, illetve a fa- és cserjesávokból szintén eltávolítják az inváziós fásszárúakat, megakadályozva ezzel a környező természetes élőhelyek visszafertőződését. A munkálatok során a Fertő teljes területén kiírtják az agresszíven terjedő japánkeserűfű-foltokat.
A munkálatok első, jelentősebb beavatkozásai előreláthatólag jövő év február végéig, a fészkelési időszak kezdetéig befejeződnek, ezt követően csak kevésbé látványos beavatkozásokkal, egyebek mellett sarjak leverésével, szártépőzéssel vagy kaszálással segítik elő a természetes gyepek kialakulását.
A munkálatok során a közutakon kisebb, a mezőgazdasági utakon jelentősebb forgalomnövekedés várható.
A munkálatokról a nemzeti park folyamatosan beszámol közösségi oldalán és honlapján is.
Borítókép forrása: Fertő-Hanság Nemzeti Park Facebook-oldala