László András a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóságnak a magyar nemzeti parkok hete alkalmából szervezett rendezvényén közölte: a magyar és európai uniós forrásokból megvalósuló fejlesztések bemutatására az Innovációs és Technológiai Minisztérium európai uniós fejlesztésekért felelős államtitkársága országos kampányt indított, amelynek keretében hat nemzeti park igazgatóság eseményeihez csatlakoznak.
Kiemelte: a rendezvényeken népszerűsítik azokat a fejlesztéseket, amelyek hozzájárulnak Magyarország természeti értékeinek megőrzéséhez és megismertetéséhez. Hozzátette, a fejlesztések többsége a növényi és állati élővilág rekonstrukciójára irányul, de megvalósulnak infrastrukturális fejlesztések is.
A miniszteri biztos közölte: Magyarország rendkívül sikeres az uniós források felhasználása terén, hiszen a régióban élen jár a pályázatok meghirdetésében, valamint a források lehívásában. Mint mondta, az erős magyar gazdaságnak és az ésszerű költségvetésnek köszönhetően a 2014-2020-as fejlesztési ciklusban a Magyarország számára rendelkezésre álló csaknem 9200 milliárd forint összegű keret 104 százalékára ítélt már meg támogatást a kormány.
Magyarország eddig az összeg 33 százalékát hívta le Brüsszelből, miközben 67 százaléka már ki is lett fizetve a projektek végrehajtóinak. László András kitért arra: a felelős költségvetési politikának köszönhetően a különbözetet a magyar kormány megelőlegezi a pályázóknak, hogy a projekteket minél előbb elkezdhessék megvalósítani. Ugró Sándor, a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság vezetője elmondta: nemzeti parkjuk törekvéseit, az élőhelyek és azok bemutatásának fejlesztését a Széchenyi 2020 program 15 projekt keretében mintegy 3,3 milliárd forintnyi forrással támogatja.
A forrásnak köszönhetően végezték el a tiszaalpári Nagy-tó mederrekonstrukcióját, amelyhez bemutatási funkció is társul, a fülöpházi Naprózsa Ház és a bugaci fogadótér, de megújul a Kolon-tavi Fürkésző és a Kurgán Természetvédelmi Bemutatóház is. A program segítségével továbbá természeti élőhelyek rehabilitációja, vízszabályozás, erdőfelújítás és egyéb természetvédelmi fejlesztések valósulnak meg. Az államtitkárság kilencedik alkalommal elindított kampánya Dévaványa és Lakitelek-Tőserdő után június 1-én Ipolytarnócon, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság rendezvénysorozatán folytatódik.
Bivalycsordát hajtanak át a Kiskunsági Nemzeti Park területén (Fotó: MTI/ Ujvári Sándor)