A gyömbér egy virágos növény, amely Délkelet-Ázsiából származik, valószínűleg először az ausztronéz népek honosították meg. A bolygónk legegészségesebb (és legfinomabb) fűszerei közé tartozik. A Zingiberaceae családhoz tartozik, és szorosan kapcsolódik a kurkumához, a kardamomhoz és a galangálhoz. Használható frissen, szárítva, porítva, olajként vagy gyümölcsléként is. A receptek nagyon gyakori összetevője, néha a feldolgozott élelmiszerekhez és a kozmetikumokhoz is hozzáadják.
Serkenti az emésztést
A gyömbérben lévő fenolos vegyületek csökkentik a bélirritációt, és segítik a tápanyagok felszívódását. Fogyasztása elősegíti a nyál- és epetermelődést. Egy tanulmány szerint, ha étkezés előtt elfogyasztunk 1,2 gramm gyömbérport, az felgyorsítja a gyomor kiürülését, és 50 százalékban csökkenti az emésztési panaszokat.
Az émelygés ellenszere
Gyömbértea vagy nyers gyömbér fogyasztása javasolt émelygés esetére is. A kínai tengerészek évezredek óta gyömbért rágcsálnak tengeribetegség ellen, de a kismamák reggeli rosszullétére is kitűnő "orvosság".
Fájdalomcsillapító
Klinikai vizsgálatok szerint a napi gyömbérfogyasztás 25 százalékkal csökkenti az izomfájdalmat. Gyulladáscsökkentő hatása miatt ízületi problémákra is alkalmazzák, és nagyon hatásos a menstruációs görcsök ellen is.
Csökkenti a vércukorszintet
2-es típusú cukorbetegségben szenvedő embereknél figyelték meg, hogy ha naponta 2 gramm gyömbérport elfogyasztottak, akkor egy hónap múlva 10 százalékkal csökkent a cukorszintjük. A gyömbér fogyasztásával a cukorbetegségek által kiváltott szövődmények is megelőzhetőek.
Csökkenti a vérnyomást
Enyhíti a magas vérnyomást, és mivel a gyömbérnek vérhígító hatása is van, ezáltal csökkenti a vérrögképződés kockázatát és a koleszterinszintet is.
Rákmegelőző hatás
A gyömbér egyik fő összetevője a gingerol. Egyes kutatások szerint ez a vegyület a rákos megbetegedések, különösen a vastagbélrák kialakulásának kockázatát csökkentheti.
Agyserkentő
Egy publikáció szerint a középkorú nőknél a napi gyömbérfogyasztás javítja a kognitív funkciókat, a memóriát, a reakcióidőt és a megfigyelőképességet.
Megfázás esetén
A gyömbér felturbózza az immunrendszert, és melegítő, izzasztó hatása miatt is természetes gyógyszerként használják megfázás és influenza kezelésére. Ilyen betegségek alatt javallott a növényt naponta többször fogyasztani, hogy a benne lévő vírusellenes, méregtelenítő és gombaölő hatások érvényesülhessenek. A növény egyébként jelentős mennyiségben tartalmaz A-, C-, E- és B-vitaminokat, magnéziumot, foszfort, káliumot, vasat és cinket.
Gyömbértea készítése:
Körülbelül egy teáskanálnyi gyömbérdarabot helyezzünk fokhagymanyomóba, és passzírozzuk át rajta - mivel nagyon koncentrált fűszerről van szó, kis mennyiség is elegendő lesz belőle. Az így kapott pépes gyömbért tegyük egy csészébe, és egyszerűen forrázzuk le vízzel. Fogyaszthatjuk a teát önmagában, vagy tehetünk bele mézet, esetleg citromot is, ha már hűlt egy kicsit.
Felhasználása
Vásárláskor figyeljünk arra, hogy a gyömbérgumók feszesek és simák legyenek. Frissen reszelve adhatjuk levesekhez, szárnyasokhoz vagy bárányhúsból készült fogásokhoz, de jó a tenger gyümölcsei és a halak fűszerezéséhez is.
Hámozatlanul néhány hétig tárolhatjuk a hűtőszekrény zöldségrekeszében. Reszelve vagy pürésítve fagyasztható is, így 6-12 hónapig áll el.
Források: femina.hu, mindmegette.hu, pécsma.hu
Képek forrása: pixabay