100 év után újra költ daru a Hanságban!
Hétvégén az MME Kisalföldi Helyi Csoport két önkéntesének hatalmas szerencsében volt része a Dél-Hanságban.
Hétvégén az MME Kisalföldi Helyi Csoport két önkéntesének hatalmas szerencsében volt része a Dél-Hanságban.
Október első hétvégéjén rendezték meg az Európai Madármegfigyelő Napokat. A nemzetközi eseménysorozathoz a MME Soproni és Kisalföldi...
Billenőajtóval fedett postaláda felszerelésével, valamint a környékre kihelyezett mesterséges odúkkal megelőzhető a széncinegék postaládákba...
A ma közigazgatásilag Sarródhoz tartozó Fertőújlakot korábban Mekszikópusztának nevezték. Nevét a tragikus sorsú Habsburg Miksa főhercegről,...
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) felhívása szerint a talált madárfiókák többsége nem árva, nem szorul megmentésre,...
A vízimadarak etetése felesleges, különösen nyáron, amikor korlátlanul találnak maguknak táplálékot, ezért a Magyar Madártani és Természetvédelmi...
Ritkaságnak számító madarat, egy darázsölyvet engedtek vissza természetes élőhelyére a Fertő-Hanság Nemzeti Park szakemberei a harkai...
Madarakat gyűrűznek, odúkat tisztítanak és felújítanak a Vas-és Villamosipari Szakképző Iskola diákjai egy kutatóprogram keretén belül....
Magyarország természeti környezetének, biológiai sokféleségének jelenlegi állapota nem igényli az egész éves etetést, áprilistól-októberig másként lehet és kell segíteni a madarakat. Azonban a téli madáretetés befejezésének megfelelő időzítésével és az utolsó hónap madáreleség kínálatának némi átalakításával különösen a települési madarak számára nyújthatunk kora tavasszal is segítséget.
Az utóbbi napokban futótűzként kezdett el terjedni a Facebookon egy bejegyzés, amelynek írója azt állította, hogy több madár is elpusztult, miután nekirepültek a Páneurópai Piknik látogatóközpontnak. A feltöltő mindezt egy szemléletes fotóval igazolta. Ezzel kapcsolatban rengeteg megkeresés érkezett a Fertő-Hanság Nemzeti Parkhoz, akik részletes közleménnyel válaszoltak az érdeklődőknek.
Madárgyűrűzést tartottak a Jereváni Kék Tagóvodában pénteken. Az intézmény környékén változatos madárvilág él, a gyűrűzésre is több mint 10 különböző fajt sikerült befogni a Fertő-Hanság Nemzeti Park szakemberének segítségével.
Január közepén számlálták meg a Fertő-Hanság Nemzeti Park szakemberei az északról hozzánk érkező madárcsapatokat. Ezzel párhuzamban pedig elemezték a vízimadarakhoz több szempontból is köthető sasokat. A madarak megfigyelése az olyan tényezők miatt is fontos, mint a madárinfluenza, amely az utóbbi időszakban ismét felütötte fejét Európában.
Több tízezer madár bukkant fel a Fertőnél a közelmúltban. Az északról, több mint 4000 kilométerről érkező nagy lilikek a tél bizonyos részében összegyűlnek a nagyobb tavaink környékén.
Az évek óta hagyományosan meghirdetett Madarak Karácsonya eseményen idén is sokan felkeresték a Kőhalmi Vadászati Múzeumot szombaton.
Madarakat gyűrűznek, odúkat tisztítanak, túráznak a Vas-és Villamosipari Szakképző Iskola diákjai egy kutatóprogram keretén belül. A középpontban a madárfajok megfigyelése áll. A környezetvédő fiatalok szerdán kora hajnalban keltek, hogy a Soproni Egyetem Botanikus Kertjében egy izgalmas programon vegyenek részt.
Mintegy 2000 madarat gyűrűznek meg a Fertő-Hanság Nemzeti Park munkatársai július vége és október közepe között. A szakemberek így követik nyomon a vonuló madarak útvonalát, és azt is, hogy a populációra hogyan hat a klímaváltozás.
Olyan, akár egy kicsinyített gólya - leginkább így lehet jellemezni a gólyatöcsöt, amely nevét is onnét kapta, hogy első látásra akár a kémények királyának fiókája is lehetne. A szárnyast azonban nem csak ez teszi különlegessé - a madár mindmáig sok kérdést vet fel a tudósok számára. A gólyatöcs ennek is köszönhetően lett a 2019-es év madara. A Soproniakhoz szó szerint közel áll ez a madár, ugyanis kiválóan érzi magát a Fertő-Hanság Nemzeti Parkban is, sok egyed figyelhető meg például Mexikópusztánál is.
Bodnár Ágota évek óta ment sérült madarakat, amelyek zöme árván és csupaszon, sokszor sérülésekkel megtépázva kerül a középiskolás lány kezei közé. A hivatalos madármentők akkor figyeltek fel rá, amikor a Facebook-on szakszerű tanácsokkal segített egy sérült ékestollúra bukkanó felhasználónak. Ágota hangsúlyozza, hogy ha bajbajutott madarat találunk, akkor fontos a gyors cselekvés, de nem minden példánnyal kell szakemberhez fordulni.
Az országban már több helyen megérkeztek a gólyák – Sopron környékére is bármikor beröppenhetnek!
A hideg időjárás és a szinte mindent befedő, jeges hó a madarakat is számos kihívás elé állítja. Sorsukon könnyíthetünk etetéssel, azonban nem mindegy, hogy mit adunk az ékestollúaknak – ha nem figyelünk arra, mit teszünk ki nekik, akár el is pusztulhatnak!