Váczi Miklós, a Fertő-Hanság Nemzeti Park őrszolgálat-vezetője is figyelte a vadmadarakat január 17-e és 19-e között. Az év ezen időszakában ez visszatérő feladat a szakértők számára. - Európai szinten, így Magyarországon is fontos feladat, hogy az északról hozzánk érkező madárcsapatokat évről-évre hosszú távon tanulmányozzuk és megszámláljuk az egyedeket – tudtuk meg az őrszolgálat-vezetőtől. - Ezeknek vannak a kísérőfajai, például a rétisas. Ez a faj nálunk is költ nagy számban, de ilyenkor érkeznek északról kóborló példányok. A sasok állományának felmérése során végignézzük a fészkelőhelyeiket, illetve azokat az időszakos megtelepedési területeiket, ahol a tapasztalataink szerint előfordulnak – fejtette ki.
Ezek a ragadozómadarak kötődnek a vízimadarak telelőhelyeihez – a Fertő-Hanság Nemzeti Parkban több ilyen terület is található. - A Fertő tó mellett, illetve a Dél-Hanságban vannak nagyobb kiterjedésű vízfelületeink – tudtuk meg Váczi Miklóstól. - Ezek ugyan befagytak, de ez nem jelent akadályt a telelő vízimadarak számára. Őket zsákmányolják a parlagi és rétisasok, esetleg az idegen tájakról hozzánk érkező fajok. Ilyen például a fekete és a szirti sas – emelte ki.
A madarak megfigyelése jelenleg kiemelten fontos, ugyanis a régiónkban újból felütötte a fejét a madárinfluenza, amely kötődhet a vadon élő állományhoz is. A szakemberek az elemzés során kiszűrik a beteg példányokat.
Borítókép: rétisas habitusa; Forrás: internet