Tehát vásárlásnál ne csak arra figyeljünk, hogy mi az olaj alapanyaga és mire tudjuk használni, hanem arra is, hogy milyen eljárással jutottak hozzá a készítők az értékes zsiradékhoz.
Hogy mire jók a növényi olajok? Attól függ, hogy melyikről van szó. Van, amelyik ehető, van, amelyik nem, némelyiket sütésre, főzésre, pirításra, salátaöntet-készítésre használhatjuk, de van olyan is, aminek csak a kozmetikai felhasználása javallott, és vannak sokfunkciós olajok.
Érdemes többféle olajat tartani otthon (lehetőleg félhomályban, mert az olaj nem szereti a sok fényt!), és kiválasztani az adott ételnek, elkészítési módnak, esetleg étrendkiegészítő kúrának megfelelőt.
Nézzünk meg néhányat a legismertebbek közül!
Kókuszolaj
A kókuszolaj az egyik legfontosabb sütőolaj a trópusokon. A kókuszpálma az Indiai-óceán szigeteiről származik, onnan terjedt el világszerte, elsősorban a trópusi, szubtrópusi területeken.
Kukoricacsíra-olaj
Közép-Amerika legfontosabb gabonája egyben kiváló olajalapanyag. Míg a finomított változat íze semleges, addig a hidegen sajtolt kukoricacsíra-olaj íze intenzív. Esszenciális zsírsavakban gazdag, arányait tekintve főként omega-6 és kevesebb omega-3 jellemzi. Jelentős E-vitamin-forrás, bár a napraforgóhoz képest csak fele annyit tartalmaz. A kukoricacsírából préselt növényi olaj roboráló, vizelethajtó, gyulladásgátló hatású, de sokat segíthet a hólyaghurut, a reuma és a köszvény kezelésében is. Kiválóan lehet salátákhoz, mártásokhoz használni. Ha étrendkiegészítőként szeretnénk fogyasztani, napi két kávéskanál az ajánlott adag.
Mandulaolaj
A mandulafa is őshonos a mediterrán térségben. A mandulaolajat préseléssel nyerik ki az édes mandulából, bőrápoló hatását különösen csecsemőknél, gyerekeknél használják ki, hidratálja, puhítja a bőrt. A keserű mandulából kinyert illóolajat parfümökhöz teszik hozzá.
Napraforgóolaj
Magyarországon a napraforgó a legelterjedtebb olajnövény, Amerikából származik, és eleinte kizárólag takarmányként alkalmazták. A magjából hideg vagy meleg sajtolással előállított olajat gyógyászati, kozmetikai célokra használták, csak a 20. század második felétől kezdve terjedt el étkezési célokra. A napraforgóolaj omega-6 esszenciális zsírsavakban, valamint E-vitaminban gazdag, és kiváló növényi szterinforrás. Utóbbi hozzájárul a vér normál koleszterinszintjének fenntartásához, hiszen gátolja a koleszterin beépülését az érfalba, az E-vitamin pedig természetes antioxidáns. A napraforgóolajban polifenolok is találhatók, melyek az E-vitaminhoz hasonlóan a szabad gyökök megkötése révén hozzájárulnak a sejtek oxidatív stresszel szembeni védelméhez.
Olívaolaj
Az olajfa terméséből préselik jó esetben hidegen. Használható salátákhoz, mártásokhoz, de még sütéshez is. Előnyei szinte felsorolhatatlanok. Az olívaolaj a koleszterincsökkentő étrend egyik alapja, segít a szív- és érrendszeri problémák megelőzésében, pozitívan hat az emésztésre, enyhíti a gyomorrontás tüneteit. Rengeteg E-vitamint tartalmaz, gyulladáscsökkentő hatású. Az olívaolajnak sokféle változata van, melyeket az előállítás módja határoz meg: vannak hidegen sajtolt, első préselésből készülő extra szűz és szűz, finomított és kevert olívaolajok is.
Repceolaj
A világ egyik legnépszerűbb kultúrnövénye a mediterrán térségből származik. Régebben volt némi kockázata a túlzott repceolaj-fogyasztásnak, mivel eikozénsavat és eruksavat tartalmazott, ami szív- és érrendszeri problémákat okozhatott. A növény nemesítése során azonban sikeresen kiiktatták ezeket, így most már nem kell számolnunk az olaj káros hatásaival. A repceolaj – a napraforgóhoz hasonlóan – ugyancsak kitűnő növényi szterin- és E-vitamin-forrás. Íze és illata semleges vagy enyhén zöldes, így egyaránt alkalmas hideg és meleg felhasználásra.
Ricinusolaj
A ricinus egy dísznövény, amelynek magjából kiváló növényi olajat lehet kinyerni. Afrikából származik, de már régóta meghonosodott a mediterrán térségben, és Magyarországon is előszeretettel nevelik dísznövényként. Amilyen szép, olyan veszélyes is, ugyanis a magja mérget (ricint) tartalmaz. A sajtolás után azonban forró vízzel felfőzik, így már veszélytelen a méreg, és élvezhetjük jótékony, emésztést serkentő hatását.
Szezámmagolaj
A szezámnövény Indiából származik, a szezámmagolajat több mint 6000 éve ismerik és használják. A sütés során jellegzetes mogyoróízvilággal gazdagítja az ételt, de alkalmazzák gyulladáscsökkentőként, és bőrápoló hatása is közismert.
Szójaolaj
A szójabab Japánból érkezett, és mára ez lett a világ legtöbbet használt olajnövénye. Hosszú évtizedeken át csak a pozitív hatásait hangsúlyozták: sok benne az E-vitamin, bőségesen tartalmaz többszörösen telítetlen zsírsavakat, valamint segít a rákos eredetű megbetegedések kialakulásának megelőzésében. Ám az utóbbi években komoly támadások érik elsősorban az USA-ban. A kutatások szerint a cukorbetegség és az elhízás mellett komoly neurológiai problémákat okozhat a szójaolaj túlzott fogyasztása. Szerencsére nem kell végleg száműznünk az étrendünkből, viszont érdemes odafigyelni, hogy csak mértékkel alkalmazzuk.
Szőlőmagolaj
A szőlőmagból készült növényi olaj kiváló bőrápoló hatással bír. Az ősszőlő valahonnan a mai Georgia (Grúzia) és Örményország területéről származik, de villámgyorsan terjedt el a világban. A szőlőmagolaj eredetileg a borászat melléktermékeként jött létre.
Csökkenti az LDL-szintet (vagyis a „rossz” koleszterin szintjét), közben pedig növeli a HDL szintjét (a „jó” koleszterin). És ha mindez nem lenne elég, jó hatással van a vérrendszerre, a keringésre, a szívre, gátolja az érelmeszesedést.
És hogy mire használhatjuk a konyhában? Pirításra, sütésre kiválóan alkalmas, például wokban a pirított-rázott zöldség szőlőolajon elkészítve hihetetlenül finom.
Tökmagolaj
A tök Amerikából érkezett, hogy növényi olajként meghódítsa Európát. A tökök – a lopótök kivételével – Amerikából származnak, a spanyol és portugál hajósok hozták át Európába a 16. század végén. A hagyományos, magyaros eljárás során melegen sajtolják ki a hibátlan tökmagokból az ízes, jellegzetes színvilágú olajat, amit aztán számtalan dologra lehet használni (haj- és bőrápoló hatású, javítja a keringést, enyhíti a menopauza és a prosztatabetegségek tüneteit stb.).
Ám a tökmagolajnak is van hidegen sajtolt változata, amit elsősorban salátákra, kencékhez használhatunk, vagy kúraszerűen (napi 1-2 evőkanállal) elfogyasztani.
Amerikában a szójaolaj, Európában a repce-, a napraforgó- és az olívaolaj, a trópusi országokban a kókuszolaj a legelterjedtebb. Egészségünk megőrzésének érdekében az olajokat mértékkel érdemes fogyasztani, ez különösen igaz a szójaolajra.
Forrás: wellandfit.hu, olajmuhely.hu
Képek forrása: pixabay