A cukkini a mai Guatemala és Mexikó területéről spanyol és portugál hódítók segítségével jutott Európába. Őshazájában már több ezer éve fogyasztják. Az 1900-as évek végétől jelent meg a francia és az olasz konyhákban mint divatos ételek különleges hozzávalója. Alakja az uborkáéra emlékeztet, színe a sárgászöldtől a sötétzöldig terjed.
Kedvező élettani hatásai
A cukkini 95 százalékát víz alkotja, ezáltal kiválóan hidratálja a szervezetet. Azonban nemcsak az elvesztett folyadékot segít pótolni, hanem vitamin- és ásványianyag-tartalma is kiemelkedő. Tartalmaz többek között káliumot, foszfort, cinket, magnéziumot és kalciumot is. Gazdag A-, B1-, B2- és B6-vitaminokban. Kiváló folsavforrás, magas a rosttartalma. Rendkívül jó hatással van az emésztésre, sőt enyhe hashajtó hatással is rendelkezik.
Tápcsatornáink számára laza szerkezeténél fogva könnyen hasznosítható zöldség, amelyet természetesen nagymértékben befolyásol elkészítésének a módja. Használjunk minél kevesebb olajat egy-egy cukkinis fogás elkészítésekor, ezáltal még könnyebben meg tudja emészteni a szervezetünk. A legjobb, ha cukkinis ételeinket sütőben készítjük el, de még ennél is egészségesebb, ha nyersen fogyasztjuk a zöldséget, például salátaként.
Ha lehet, a héjától se szabaduljunk meg, mivel béta-karotint és antioxidánsokat tartalmaz, így segít megelőzni a sejtek károsodását. A legtöbb lutein szintén a cukkini héjában található, ami jótékony hatást fejt ki a szemre. A zöldség rendszeres fogyasztása csökkenti a szklerózis multiplex kialakulásának rizikóját is.
A cukkini értékes alkotóeleme lehet a fogyókúrás étrendnek, hiszen 100 grammjában átlagosan mindössze 16 kalória található. Emellett rendelkezik enyhe hashajtó hatással is, illetve magas víztartalmának köszönhetően kiváló vértisztító is. Erősen lúgosító hatású növény, így segít megakadályozni szervezetünk túlsavasodását és helyreállítja a sav-bázis egyensúlyt, így sok betegség megelőzésében szerepet játszhat.
Béta-karotin- és C-vitamin-tartalmának köszönhetően védi az érfalakat, enyhíti az asztmát, illetve segít megakadályozni az ízületi és reumatikus panaszokat is. Egyes kutatások szerint a cukkini fogyasztása a férfiaknál szerepet játszhat a jóindulatú prosztata-megnagyobbodás megelőzésében.
A cukkini felhasználása
A legtöbb esetben a cukkinit még fiatalon, zsengén érdemes leszedni, amikor a hossza még nem éri el a 20 cm-t. Akár 90 cm hosszúra is megnőhet egy-egy termés, de ekkor már túlságosan fás, kemény a fogyasztáshoz. Mihamarabb együk meg azokat, amelyeknek sérült, repedt a külsejük, mivel ezek a termések igen gyorsan rothadásnak indulhatnak. Hogy minél tovább eltartható legyen, mosatlanul, zárható zacskóba téve tároljuk a hűtőben. Fogyasztás előtt óvatosan mossuk meg a külsejét, vágjuk le a két végét, majd szeleteljük fel vagy aprítsuk fel vékony csíkokra.
A cukkini elkészítése
Számos izgalmas fogás alkotóeleme lehet a cukkini. Készíthetünk cukkinifasírtot, töltött cukkinit sütőben sütve, de köretként cukkinispagettit is tálalhatunk. Salátaként vagy önálló fogásként is megállja a helyét. Nyersen, grillezve, párolva, fokhagymával, petrezselyemmel, paradicsommal, olívával vagy csak egyszerűen magában elrágcsálva is finom.
Olyan ételekben is megtalálható, mint például a lecsó (vagy ratatouille), de kenyérfélékbe, muffinokba is belesüthetjük. Olívaolajon megpirítva, szezámmaggal finom köretet alkot.
Glutén- és laktózmentes, extra gyorsan elkészíthető, diétás cukkinis süti
Hozzávalók:
20 dkg cukkini
20 dkg liszt (fele rizsliszt, fele kukoricaliszt, de lehet hagyományos fehér liszttel is)
15 dkg nyírfacukor (kiválható a hagyományos cukorral)
2 tojás (M vagy L méret)
1 dl olaj (még egészségesebb a kókuszolaj)
15 dkg durvára vágott dió
10 dkg mazsola (lehet akár 20 dekányit is)
1/2 csomag sütőpor
1 kiskanál fahéj
csipet só
Elkészítés:
Nagy lyukú reszelővel lereszeljük a hámozatlan cukkinit, majd hozzáadjuk a folyékony kellékeket és összekeverjük. Egy másik tálban összeöntjük a szilárd halmazállapotú hozzávalókat. Ezután vegyítjük a két tál tartalmát. A teljes művelet mintegy 10 percet vesz igénybe. A tésztát kikent kenyérformába öntjük és 175 °C-on 60 percig sütjük. Csak akkor szeletjük fel, ha már kihűlt, különben széteshetnek a szeletek.
Forrás: wellnessiranytu.hu, hobbikert.hu
Képek forrása: pixabay