Az idén ültetett növények közül a borsó volt az egyik első, amelyik kibújt a földből. - Ez egy korai fajta, de más növények is fürdenek már a tavaszi napfényben, például a konyhánkból nélkülözhetetlen petrezselyem. Illetve, egyes hagymák is megmutatják már magukat, például tavaly ősszel elültetett fokhagyma – emelte ki Dr. Varga Mária agrármérnök. - Ezután következik a bab, az uborka, és a káposztafélék. Az ablakainkban pedig már nőnek a palánták is, mint a paprika, és a paradicsom. Kinek előrébb, kinek hátrább vannak a fejlődésben – fűzte hozzá.
A tapasztalatok alapján környékünkön inkább ez utóbbi a jellemző. A vetemény szerény mérete annak köszönhető, hogy eddig hűvös volt az időjárás. Azonban, a jó idő beköszöntével hamar behozzák a lemaradást. Főleg, ha betartjuk az ültetéssel kapcsolatos legfontosabb praktikákat. - Arra ügyeljünk, hogy tér kell minden egyes magnak. Olyan növényt nem tudunk vásárolni, aminek nincs meg ez az igénye – szögezte le Dr. Varga Mária. - A növény ültetésére szolgáló ároknál arra figyeljünk, hogy megfelelő legyen a mélysége. Mi azt tartjuk ideálisnak, ha az árok mélysége a mag átmérőjének körülbelül ötszöröse. Az is fontos, hogy a magágyat jól képezzük ki. Bátorkodjunk az aljára érett trágyát szórni, aztán ezt öntözzük meg és helyezzük bele a magot – fejtette ki a növényvédelmi szakember, aki hozzáfűzte: a növények felelősségteljes gondozásához legalább a magok csomagolásán lévő tanácsokhoz érdemes hűnek lenni.
A szakember felhívta a figyelmet egy egyre gyakoribb betegségre is: a palántadőlésre, amely többféle kórokozók együttesével pusztít. - A betegség pusztítása elleni védekezésre számos kiváló növényvédelmi szer kapható. Ha szükség esetén nem fordulunk ezekhez, a palántadőlés óriási károkat tehet akár az egész állományban is – hívta fel a figyelmet.
Dr. Varga Mária azt is hangsúlyozta: ha szeretnénk, hogy az elvetett növényeink jól érezzék magukat, és nagyra nőjenek, akkor nem szabad a gondozásukat félvállról venni!