| 2023. augusztus. 13. | 3 perc olvasás

A sokoldalú paradicsom

A paradicsomnak megannyi fajtája létezik, azonban az mindegyikben közös, hogy egészséges, és számtalan formában felhasználható.

A paradicsom Közép- és Dél-Amerikából származik, Kolumbusz Kristóf hozta Európába. Eleinte dísznövényként termesztették, a múlt század elején lett véglegesen otthonos az európai asztalokon. 

A paradicsom a burgonyafélék családjába tartozó növény, hivatalos megnevezése ehető paradicsom. Termése a fajtától függően 1,5 – 10 cm méretű, többnyire gömbölyű, belseje kamrácskákra tagolódik, melyek alakja és száma fajtánként változó.

Zöldség vagy gyümölcs?

Évek óta vitatkoznak azon, hogy a paradicsom gyümölcs-e vagy zöldség. A vita az USA-ban kezdődött azzal, hogy egy beszállító megtagadta a paradicsom utáni zöldségbehozatali vám megfizetését, és a paradicsomot gyümölcsnek nyilvánította. Az Amerikai Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága úgy határozott, hogy a paradicsom zöldség. Az EU 113/2001 sz. rendelete a paradicsomot gyümölcsnek nyilvánította: "E rendelet szerint a paradicsom, a rebarbara ehető szárai, a sárgarépa és az édesburgonya, az uborka, a tök, a dinnye és görögdinnye gyümölcsnek tekintendő." A paradicsom tehát gyümölcs, általában azonban a zöldségek kategóriájába soroljuk, ugyanúgy, mint az uborkát, a padlizsánt vagy a babot.

Egészségre gyakorolt hatásai 

Kitűnő C-, D-, E-, B-, K-vitaminforrás, de tartalmaz káliumot, folsavat, kalciumot, vasat, cinket, rezet, mangánt és szelént is.  Egy darab paradicsom naponta fedezi az ajánlott C-vitamin-mennyiség kb. 28 százalékát. Ráadásul csak 22 kalóriát és 95 százalék vizet tartalmaz. Egy tanulmány szerint a paradicsom kivonata az aszpirinhoz hasonlóan segíthet csökkenteni a vérrögök, illetve a szívbetegségek kialakulásának esélyét, különösen azoknál, akiknek magas a vérnyomásuk.

 Mivel a paradicsomban sok a karotinoid, a vitamin és a flavonoid, a vér egészségét is védi, és segít a szervezetet megóvni például az ivóvízben található extra fluoridtól is.

Csökkenti a daganatos betegségek kialakulásának veszélyét

A paradicsomban található nagy mennyiségű béta-karotin, illetve likopin nagyon hasznos sejtvédő, és segít megelőzni a különféle rákfajták kialakulását. Kutatások szerint a gyakori paradicsomfogyasztás leginkább a mellrák , illetve a prosztata- és a hererák megelőzésében hatékony.

Cukorbetegek számára is hasznos

Kutatások szerint a paradicsomban található likopin segíthet abban is, hogy a cukorbetegek szervezetében helyreálljon a biokémiai egyensúly. Emellett a paradicsom gyakori fogyasztása a stroke és a szívbetegségek kialakulásának megelőzéséhez is hozzájárulhat.

Öregedésgátló hatású

Ez a hatása megint csak a likopinnak köszönhető, amelyről már több kutatás is bizonyította, hogy öregedésgátló tulajdonságokkal rendelkezik, és segít például abban, hogy a bőr tovább maradjon fiatalos és egészséges. Sőt egy tanulmány szerint még a DNS-t is védi. Emellett a paradicsomfogyasztás serkenti a karnitin nevű aminosav termelődését, ami 30 százalékkal is megnövelheti a szervezet zsírégető képességét.

Paradicsom befőzése tartósítószer nélkül

Hozzávalók: 1 kg paradicsom

Elkészítés:

A paradicsomokat nagyon gondosan megmossuk, előkészítjük. A csumájukat kivágjuk, félbe-negyedbe vágjuk a szemeket, majd paradicsompasszírozón áttekerjük.

A nagyon tisztára mosott üvegeket fejjel lefelé a sütő rácsára állítjuk. A sütőt felmelegítjük 100°C-ra, és az üvegeket itt tartjuk forrón, míg meg nem töltjük azokat a paradicsomlével. Egy fazékba öntjük a paradicsomlevet, és feltesszük a tűzhelyre. Erős tűzön forraljuk a forrástól számított 5 percig. Az előkészített forró üvegekbe töltjük a levet, majd azonnal lezárjuk csavaros tetővel. Ha megtöltöttük az üvegeket, száraz dunsztba tesszük, és ott hagyjuk kihűlni kb. 2 napig.

Forrás: hazipatika.com, nosality.hu, tesco.hu

Képek forrása: pixabay

Legnépszerűbb cikkek