Hiába van rengeteg paprikafajta, egy dologban az emberiség egységesen egyetért: ha egy kis izgalmat, pikánsságot akarunk adni az ételhez, nyúljunk valamilyen fűszeres-csípős paprikához. Fura módon ugyanis van abban valami mámorító, amikor a falat megkapargatja a torkunkat, és incselkedik az ízlelőbimbóinkkal, mégis harmonikusan simul az ízek közé.
A paprikafogyasztás előnyei
Talán legismertebb előnye a paprikának, hogy tele van C-vitaminnal – Szent-Györgyi Albert professzor Nobel-díjat kapott kutatásaiért, melyhez paprikából vonta ki a C-vitamint. Rosttartalma magas, ami segíthet a fogyásban is, de az egészséges emésztéshez elengedhetetlen – emiatt is ajánlott akár mindennap fogyasztani. Tápanyag-összetétele fajtánként változik, de megtalálható benne a B6-, az E- és az A-vitamin, valamint folát és kálium. Színanyagai antioxidáns tulajdonságúak, számos jótékony élettani hatásuk ismert. A vörös színét adja például a kapszantin, sárgás színéért többek között a lutein és zeaxanthin felelős, mely a szem egészségének támogatására kitűnő, de astaxanthin vagy likopin is található egyes árnyalatokban. Az erős paprikák csípős ízéért felelős kapszaicin pedig a fogyókúrában lehet segítségünkre.
A paprika fajtái - a teljesség igénye nélkül
Rengeteg húsos és vékony, csípős és édes, mindenféle színű és formájú paprika létezik. A színbeli eltérés nem feltétlen jelent külön fajtát, sokszor ugyanaz a paprika hamarabb leszedve sárga vagy zöld, viszont idővel bepirosodik. Ilyenkor az íze is egészen más lehet – vegyünk példának egy "fűízű"zöld kápiát, mennyire más ugyanaz bepirosodva – kifejezetten édes lesz, miután beérett.
Vegyük sorra azokat a fajtákat, melyeket itthon is viszonylag könnyen beszerezhetünk!
TV paprika
Minden boltban megtalálható. Nevét nem a televízióról kapta, a TV a "tölteni való" rövidítése. A TV paprikát nem kell senkinek bemutatni: fogyasztható nyersen (ezt szoktuk leginkább kenyér mellé enni), ebből készül a savanyított, káposztával töltött változat és a hagyományos darált húsos töltött paprika. A TV paprika megnevezés többféle paprikafajtát takar, közéjük tartozik a cecei. Ez a sima, halványsárga húsú, nem csípős, de nem is édes „zöldpaprika” a magyar lecsó, zsíros kenyér, illetve a reggeli szendvicsek elengedhetetlen hozzávalója. Gazdasági szempontból Magyarországon ez a legjelentősebb paprikafajta, amelyet azért leginkább frissen fogyasztunk.
Hegyes erős
Szintén hagyománya van a fogyasztásának, ez az, ami után csuklani lehet, de azért meg kell enni. Ha nem bírjuk a nagyon csípős ételeket, de az ízét szeretjük, vágjuk ki az ereket, és kerüljük el a magokat! Ügyeljünk arra, hogy miután megfogtuk, alaposan mossunk kezet, és a szemünkhöz semmiképp ne nyúljunk! Ezt is szokás nyersen fogyasztani, de bármelyik paprikás ételhez is adhatjuk, ha szeretjük a pikáns, csípős ízeket.
Pritaminpaprika
Ez a lapított, gerezdes, paradicsom alakú paprika egy hagyományos magyar típus. Magas a cukortartalma, és főleg a feldolgozóiparban jelentős a felhasználása.
Kápiapaprika
A kápia egyre népszerűbb fajta. Alakja hosszú, de robosztusabb, mint a hegyes paprikáé, színe sötétzöldről mélyvörösre vált az érés során. Nem csípős, viszonylag magas cukortartalmú, amely rendkívüli tartósságával és remek sütésállóságával lopta be magát az emberek szívébe. Piros változata édes, kicsit olyan ízű, mint a kaliforniai paprika, de az állaga inkább a hegyes erősére emlékeztet. A kápia remek alapanyag a grillezéshez. Elkészíthető belőle a hagyományos izraeli reggeli, a shakshuka, ami a mi tojásos lecsónkra hasonlít leginkább. Szokták olajban tartósítva antipastiként árulni, de a kápia a híres ajvár, azaz sült paprikakrém alapanyaga is.
Kaliforniai paprika
Az összefoglaló név általában két fő típust, a blockyt és a lamuyot takarja, amelyek sötétzöld színről váltanak az érés során sárga, narancs, piros, sőt lila színre. Nem csípősek, nagyon húsosak, édesek. Remekül süthetők, így egytálételekbe is jól passzolnak, de alakja miatt töltésre is alkalmasak. A vastag húsú paprikafajtát érdemes hidegtálakra megtölteni, grillezni, ázsiai ihletésű wokos zöldségek közé pirítani, pizza tetejére csíkozni. Itt is a zöld a legkevésbé édes, egészen más íze van, mint a pirosnak.
Fűszerpaprika
Ha hazánkban paprikáról esik szó, sokan nem is elsősorban a friss termésre, inkább a fűszerre gondolnak, hiszen a fűszerpaprika termesztésének itthon nagy hagyományai vannak.
Jalapeno és chili
A csilinek egész kultusza alakult ki az utóbbi időben. Bulikban a férfiasság és bátorság fokmérője, hogy ki mennyire bírja. Csípősségét az úgynevezett Scoville-érték alapján határozzák meg. Kapható csilipehely, őrölt fűszer formában, de végtelen számú chiliszósz, lekvár, dzsem és mindenféle egyéb termék is létezik már különböző vicces nevekkel ellátva, attól függően, mennyire csípős a termék.
A jalapeno paprika tulajdonképpen egy chilifajta, melyet nem érlelnek be pirosra. Szószokba, salátákba, pizzára szokták tenni. Itthon ritkán lehet frissen kapni, de sós lében eltéve már a legtöbb nagy áruház polcain megtalálható.
Almapaprika
Eredetileg csípős (már létezik édes változata is), sárga, sárgásfehér színű, kerekded fajta, amelyet leginkább a konzervipar hasznosít – kiváló savanyúság-alapanyag.
Cseresznyepaprika
Apró gömb vagy lapított gömb alakú, pirosra érő paprikafajta, amelyet elsősorban savanyításra, ízesítésre, illetve szárítva-megőrölve fűszerezésre használhatunk. Friss fogyasztása kevésbé elterjedt, leginkább csípős változatát kedveljük, de létezik édes verziója is.
Nyers paprika vásárlásnál mire figyeljünk, és hogyan tároljuk a paprikát?
Amikor megvesszük, ügyeljünk rá, hogy fényes, sima legyen a héja, ne legyen rajta puha folt! Nézzük meg a végeit is, azon hamarabb látszik, ha már nagyon régen szedték le! Hibátlan, de ráncos paprikát is nyugodtan vehetünk, ha rögtön megfőzzük.
A paprika tárolása nagyon egyszerű: száraz, hűvös helyen kell tartani - így mehet mosás nélkül a hűtő zöldségtartó fiókjába. Vigyázni azzal kell, hogy ne induljon romlásnak a fölösleges nedvességtől.
Források: magyarkonyhaonline.hu, netamin.hu
Képek forrása: pixabay, internet