Nagyanyáink jól ismerték a háztartásvezetés titkait. A házban vagy a ház körül fellelhető anyagokat használtak, amelyek nem károsak sem az egészségre, sem a környezetre. Egyes kutatások szerint ugyanis a tisztítószerekben található vegyszerek belélegzése takarítás közben legalább olyan ártalmas a tüdőnek, mint a dohányzás.
Melyek azok az összetevők, amelyeket érdemes kerülni?
Mindenekelőtt a kőolajszármazékok, parabének, formaldehid, SLS, szulfátok, szintetikus adalék- és illatanyagok, színezékek, optikai fehérítők és a klór. Ezek egyébként nemcsak a tisztító-, hanem a kozmetikai szerek zömében is megtalálhatók.
Készítsünk saját tisztítószert!
A legtöbb természetes tisztítószer ugyanazokból az alapanyagokból épül fel.
Az ökotakarítás fontos eleme, hogy a takarítószerek házilag, természetes anyagokból készüljenek. Több generáció szorgos házimunkával sok tapasztalatot gyűjtött már össze a vegyszermentes takarításhoz, mosáshoz használt szerekről. Néhány fontos dolgot azért szem előtt kell tartani. Százszázalékos töménységben erősen maró hatásúak is lehetnek, és semmiképpen ne együk vagy igyuk meg egyiket sem! A felhasználás során viszont már csekély mennyiségben kerülnek az egyes tisztítószerekbe.
Mit mire használhatunk?
Citrom – vízkőoldás, zsíroldás, fertőtlenítés, szagtalanítás
Citromsav – erős vízkőoldó; fürdőszobai és konyhai felületek, WC tisztítására
Ecet – általános lemosás, felmosás, fertőtlenítés, ablak-üveg-tükör tisztítása, vízkőoldás
Szódabikarbóna – általános csodaszer, szagtalanításra, penész ellen és duguláselhárításra is bevethető
Kukoricakeményítő – ablak- és szőnyegtisztításra, mosásra, zsíroldásra, extra erős súrolószer készíthető belőle
Mosószóda, mosószappan, nátrium-perkarbonát (folttisztító só) együtt – mosásra
Illóolajok – házi tisztítószerek illatosítása, fertőtlenítés és öblítő helyett
A gőz erejéről is ejtenünk kell néhány szót. A gőztisztítóval zéró tisztítószer-használat és minimális vízfogyasztás mellett takaríthatunk költséghatékonyan és higiénikusan a lakás összes helyiségében. A háztartási baktériumok 99,99 százalékát megszünteti, és a nehezen elérhető helyeken is sikereket érhetünk el vele.
A takarítás sztárja
Egy remek természetes alternatíva, ami ráadásul hulladékmentes változatban is elkészíthető a vegyszermentes tisztítókendő.
Hozzávalók: 1-2 evőkanál mosószappan reszelve, 1-2 dl ecet, 3 dl meleg víz, 10-15 csepp illóolaj (pl. kakukkfű: antimikrobiális, antibakteriális és szagtalanító hatású)
Elkészítés: Vegyünk elő egy nagyobb, zárható üveget vagy dobozt. Tegyük bele a tetszés szerinti méretre vágott, jó nedvszívó képességű textileket (feldarabolt régi póló, konyharuha, törölköző, pelenka stb.). A szappant oldjuk fel meleg vízben, és adjuk hozzá az ecetet és az illóolajat, majd a keveréket öntsük rá a rongyokra. Ezután kétféleképpen járhatunk el: hagyhatjuk ebben a keverékben a rongyokat, ebben az esetben viszont a használat előtt kicsit ki kell majd nyomkodni őket. Ám úgy is elkészíthetjük, hogy a tálban lévő keverékbe egyesével megmártóztatjuk a kendőket, és kicsavarva, összehajtogatva tesszük a tárolóedényünkbe.
Fürdőszobában, WC-ben, konyhában ragyogó, fertőtlenített felületeket kapunk. Általános törlésre, lemosásra, felmosásra, sőt autótisztításhoz is használhatjuk: mindenre, amire az egyébként eldobható tisztítókendőket. Annyi a különbség, hogy a mi rongyocskáinkat nem kell eldobni: használat után mossuk ki, és használjuk azokat újra meg újra.
Mennyit takaríthatunk meg?
Elég nehéz 1-2 evőkanál reszelt szappan vagy 10 csepp illóolaj árát kiszámolni, de maximum 100 forintból kijön a tartós, újrahasznosított takarítókendő-csomagunk, amit bármikor után tudunk tölteni. A vegyszeres higiénikus kendők ára csomagonként megközelíti az 1000 forintot is. A környezetbarát kendők ennél még borsosabb áron kaphatók, ráadásul arra is ráírják, hogy öko, ami bizonyítottan nem az, de természetes hatóanyagot IS tartalmaz a többi, sok káros mellett. Viszont ha otthon készítjük el, garantáltan mindenmentes, öko, bio, organikus lesz, és még a zero waste életformát is támogatjuk.
Forrás: divany.hu, otthonokesmegoldasok.hu
Képek forrása: pixabay