Hulladékmentes háztartás
Míg nálunk épp, hogy csak elkezdődött, addig külföldön már nagy divat a zero waste, vagyis a hulladékmentes élet. Sok család döntött úgy ugyanis, hogy nem szeretnék tovább szennyezni a Földet. Ezzel a kis változással az egészségükért és a pénztárcájukért is sokat tesznek. Egyre inkább terjedőben van a hulladékmentes háztartás kialakításának igénye, és bár ez elsőre szinte lehetetlennek hangzik, de nem megvalósíthatatlan. Persze nem arról van szó, hogy mindent újra kell hasznosítanunk, illetve nem dobunk ki semmit, hanem arról, hogy a lehető leginkább lecsökkentjük a keletkező hulladék mennyiségét. A hulladékmentes háztartás kialakítása során megtanulhatunk hasznosítani mindent, ami körülöttünk van, és megtalálhatjuk az alternatív forrásokat is.
A zero waste mint életstílus
Környezetvédelemmel ma már nem csak pár kiválasztott személy foglalkozik. Mindannyian egészséges, szeméttől és vegyi anyagoktól mentes környezetben szeretnénk élni. Az egészségtelenül kialakított fogyasztói életstílus arra késztet minket, hogy folyamatosan vásároljunk. Étel, ruházat, kozmetikumok, tisztítószerek – persze minden műanyagba, papírba vagy dobozba csomagolva. Minden egyes hazaszállított termékkel rengeteg hulladékot is magunkkal viszünk.
Amikor tudatosítjuk, hogy nemcsak magát a terméket fizetjük meg, de a műanyag csomagolást is, amit vásárlás után egyszerűen a kukába dobunk, akkor tiszta lelkiismerettel megfogadhatjuk, hogy olyan háztartást szeretnénk kialakítani, ami nem termel hulladékot!
Természetesen már az is sokat számít, ha szelektíven gyűjtjük a szemetet, spórolunk a vízkészletekkel, és a lehető legkevesebb a károsanyag-kibocsájtásunk. A hulladékmentes háztartás kialakítása nem könnyű folyamat, de ennek segítségével sokat tehetünk azért, hogy a bolygónk a jövőben élhetőbb legyen. Az első lépés – mint minden életmódváltás esetén – az elhatározás, és az alapos felkészülés.
A vásárlási szokások megváltoztatása
A hulladék nagy része a korlátozás nélküli bevásárlások miatt keletkezik, amelyek főleg az utóbbi években lettek gyakoriak. Ezt a gondolkodásmódot nem egyszerű megváltoztatni, de megéri. Olykor elég pár apró változás, amelyek az élet összes területén megmutatkoznak. Az életmódváltás mindig fejben dől el, de a hulladékmentes otthon kialakítása különösen. A zero waste életmódhoz átszervezésre lesz szükség, ugyanis az áruházak és az élelmiszerboltok nem lesznek ebben igazán partnerek, hiszen minden csomagolással együtt kerül az üzletekbe.
A legkönnyebben ezt úgy érhetjük el, ha a lehető legtöbb dolgot megtermeljük magunknak, viszont ezt kevesen tehetik meg, ugyanakkor piac már a kisebb falvakban is akad. A nagyobb hipermarketekben is van már lehetőség a zöldségeket textil „zacskókban” lemérni. Inkább a többször használható megoldásokat válasszuk a műanyag helyett! A nejlon szatyor helyett vigyünk magunkkal vászontáskát, esetleg fonott kosarat, mert ezek is a hulladékmentesség jegyében készülnek. Persze nem lehet mindent megvásárolni a piacon, de törekedjünk rá, hogy az árukat, ha lehet, csomagolás nélkül kérjük. Ha van a közelünkben tejautomata, ott is beszerezhetjük a friss tejet. A bolti joghurt sem a legegészségesebb választás. Használjuk otthoni joghurtkészítőt! Viszonylag olcsó, de a benne készült egészséges házi joghurt megfizethetetlen.
Hulladékmentesen a konyhában
Friss fűszernövények a kertből, erkélyről vagy a virágcserépből: sokkal jobbak, mint a boltban kapható szárítottak. Nyáron levághatunk pár ágat, amit könnyen meg lehet szárítani. Sokan nem tudják, de a teatasak olyan anyagokat is tartalmaz, amelyek nem kimondottan hasznosak a szervezet számára. Egy nyári séta során gyűjthetünk hársfavirágot, mentát, kakukkfüvet. Ne vásároljunk cukros italokat és ásványvizeket! Rengeteg pénzt spórolhatunk meg vele, és a szervezetük számára is az a legjobb döntés.
A főzésen túl
Az élelmiszerek esetében sem lesz könnyű dolgunk, de még mindig egyszerűbb az alapanyagokat beszerezni hulladék- és csomagolásmentesen, mint a tisztítószereket. Szerencsére Sopronban van csomagolásmentes bolt, ahol kimérve lehet kapni kozmetikumokat és tisztítószereket is. Szintén érdemes a házi készítésű, természetes tisztítószerek mellett letenni a voksunkat, így amellett, hogy spórolhatunk, a környezetet is kíméljük. Ha szeretnénk ennél is többet tenni, az egyszer használatos egészségügyi termékeket, mint például a zsebkendő, a vattakorong vagy a pelenka, szintén lecserélhetjük többször használatos megoldásokra.
Amit szintén érdemes a hulladékmentes életmóddal elsajátítani, az a tudatos gondolkodás, hiszen egy komoly önfegyelmezési tréningnek is beillik, hogy megtanulunk bizonyos dolgokról lemondani. De ha jól belegondolunk, ezekre a felesleges dolgokra nincs is igazán szükségünk.
Források: 30felett.hu, elegansotthon.hu
Képek forrása: pixabay