Az ünnepek alatt mennyei ételek, sütemények illata szál, a karácsonyfa utánozhatatlan fenyőaromája tölti be a szobákat, és ezeknek a kombinációja bizony nemcsak a helyiségeket, hanem a lelkünket is karácsonyi hangulatba öltözteti. Az illatok rendkívül fontosak, hiszen a szaglás a legősibb érzékszervünk: egy illat képes felidézni emlékeket: a nagymama süteményének illatát, a felhőtlenül boldog gyerekkort, vagy éppen a keserű orvosságot. Van néhány olyan illat, aroma, amelyek használatával az otthonunkban ünnepi hangulatot tudunk varázsolni, süteményekbe téve pedig ünnepi ízeket tudunk előcsalogatni. Íme, néhány illat, aroma, amely akár fürdővízbe vagy szárított virágra csepegtetve is kifejti hatását.
Ánizs
A színtelen, halványsárga illóolaját használhatjuk emésztési zavarok, köhögés valamint légzőszervi és szájüregi megbetegedések, nőgyógyászati problémák és – baktériumölő hatása miatt – fertőzések okozta bőrbántalmak kezelésére is. A csillagánizs-aroma reumás panaszok enyhítésére, valamint étvágyjavításra, emésztés elősegítésére alkalmas elsősorban.
Fahéj
A Sri Lankán, Madagaszkáron, Dél-Indiában, Burmán és Indokínában őshonos örökzöld, trópusi fa leveleiből desztillált illóolajat depresszióra, mentsruációs panaszokra, emésztési zavarokra, meghűlésre, fogyasztásra, izomfájdalmak kezelésére és szájápolásra alkalmazhatjuk. Gyógytulajdonságait az illóolajok általános felhasználási módszerein keresztül tudjuk elérni: aromalámpás párologtatással, bedörzsöléssel, illatos fürdővízzel és szájöblögetéssel. Influenzás időszakban, meghűléses megbetegedéseknél fertőtlenítő szájöblítőként is használhatjuk higított formában.
Ötletek:
Ajtó- vagy asztali díszre tűzzünk fahéjrudakat is, amelyek így észrevétlenül illatoznak. Készítsünk illatpárnát, amelynek töltőanyaga közé őrölt fahéjat is szórunk, ily módon az otthonunk bármely zugát fahéjillatba öltöztethetjük. Öntsünk gyertyát, amit fahéjrudak vesznek körbe, ez látványnak sem utolsó.
Gyömbér
Az erősen aromás, pikáns illatú gyömbér széles körben alkalmazott emésztést elősegítő fűszer (szélhajtó, gyomorerősítő), illatszerkomponens és hangulatjavító afrodiziákum. Egyéb gyógytulajdonságai: fájdalomcsillapítás (fejfájás-, izom- és ízületi fájdalmak, sportsérülések), vérkeringés-fokozás, gyulladáscsökkentés. A bőrön és a nyálkahártyákon keresztül fejti ki jótékony hatását külsőleg és belsőleg egyaránt. A hagyományos alkalmazási módszerek (aromalámpás párologtatás, illatos fürdő, inhalálás) mellett készíthetünk speciális lábfürdőt is, de az ne legyen melegebb 38 fokosnál!
Lucfenyő
Az olajat a hazánkban is közkedvelt karácsonyfából, a lucfenyő tűleveleiből és terméseiből vonják ki. Legfőbb aromaterápiás alkalmazási területe a légzőszervi fertőzések, a fájdalomcsökkentés, valamint a máj és a vese tisztítása, karbantartása. Közismert, hogy a légúti megbetegedések sokszor a helységek helytelen légkondicionálására vezethetők vissza. Erre a problémára és
Narancs
Az illóolaj fertőtlenítő és antibakteriális, emellett emésztést javító és görcsoldó hatású. Számos gyógyító hatása is ismert a sárga színű narancsolajnak: főként az emésztésre és a tüdőre hat, emellett étvágygerjesztő, epehajtó, hurutoldó, köhögéscsillapító; serkenti a vérkeringést, vértisztító, szíverősítő, lázcsillapító, és kedélyjavító. A keserű narancsból készült illóolajat elsősorban légúti fertőzések idején alkalmazzák a légtér illatosításra, valamint masszázs- és fürdőolajok alkotórészeként. A kellemes narancsillat felélénkít, legyőzi a stresszt és a feszültséget, alkalmazhatjuk fürdővízben, párologtatással, bedörzsöléssel és szájöblögetéssel is, keverve rózsafa- citromfű- vagy bergamottolajjal.
Ötletek:
Egész narancsba szúrjunk szegfűszeget, amit szalaggal átkötve fel is lógathatunk szobadísznek. Szeleteljük fel a narancsot, és hagyjuk lassan kiszáradni. Az így kapott narancskarika nemcsak a lakás, de a karácsonyfa dísze is lehet.
Szegfűszeg
A világossárga vagy megbarnult szegfűszegolaj gyógytulajdonságait elsősorban a fog- és szájápolás, a légúti panaszok, az izom- és ízületi fájdalmak, a sportsérülések kezelése, a reumás megbetegedések és a bőrproblémák esetén fejti ki. Az illóolajat hatásfoka miatt inkább külsőleg használjuk, például mozgásszervi panaszok kezelésénél kenőcsök alkotórészeiként, illetve párologtatáshoz fertőtlenítő és köhögéscsillapítóként.
Néhány könnyen beszerezhető illóolajból mi is könnyedén készíthetünk karácsonyi illatkeveréket:
Hozzávalók: tömjén, fahéj, mandarin, édesnarancs
A fenti illóolajokból azonos mennyiséget tegyünk a keverékbe. Egy párologtatás alkalmával a tér nagyságától függően 8-15 csepp illóolajat használjunk.
Amire érdemes figyelni:
Ajánlott egy üvegbe előre elkészíteni egy nagyobb adag keveréket, és a párologtatóba már ebből a cseppenteni.
Valamilyen citrusféle illóolaját mindenképpen érdemes a keverékbe tenni, ugyanis “megbolondítja” a végeredményt.
A nehezebb illatokkal óvatosan bánjunk, először inkább kevesebbet tegyünk a keverékbe belőlük, nehogy túlságosan hangsúlyossá váljanak.
Érdemes hagyni, hogy az összetevők alaposan elkeveredjenek, és csak utána szagolni.
Az olcsó illatolajok nem valódi illóolajok, akár a fejünk is megfájdulhat a használatuk után.
Források: dejavuvilag.hu, femina.hu, gyogynovenysziget.hu, lurkovilag.hu
Képek forrása: pixabay