Alapszabályok
A tiszta grill tapadásmentes. Ezért mindenképp szerezzünk be egy jó grillkefét, és időnként tisztítsuk meg a rácsot az odaégett, odatapadt maradványoktól. Különösen, ha nyers húst vagy halat grilleztünk. Azután olajba mártott papírtörlővel töröljük át a rácsot.
Ha édes mártást vagy bármilyen édes szószt használunk a húsokhoz, ne kenjük meg vele túl korán, mivel a cukor hamar égni kezd. Várjunk ezzel az utolsó néhány percig.
A húst és a halat pácoljuk be előző nap, viszont ehhez csak kevés olajat használjunk. A sót és a mézet lecserélhetjük otthon szárított fűszerekre, friss fűszernövényekre, borsra vagy összetört fokhagymára. Persze, aki a pikáns ízekért van oda, az nyugodtan használhat chilipaprikát is.
A grillezést érdemesebb a zöldségekkel és a gyümölcsökkel kezdeni, de mindenképp tartsuk távol őket a nyers hústól és a haltól. Nemcsak a grillrácson, hanem a konyhában is.
Szószok
A kerti grillezésben az egyik legvonzóbb kétségkívül az a sok-sok isteni szósz, amit a hús mellé ehetünk. A legjobb megoldás, ha a ezeket otthon készítjük el, ugyanis az üzletekben kaphatóak rengeteg cukrot és tartósítószert tartalmaznak. Ha pedig vendégségbe megyünk, a háziak minden bizonnyal örülni fognak, ha egy-két finom, ráadásul egészséges szósszal lepjük meg őket.
Két remek vegán szósz receptje:
Tartáros
Hozzávalók: 3 ek. veganéz (növényi majonéz), fél citrom leve,1 gerezd fokhagyma, só, bors, mustár.
Fűszerajánlatok: paprika, koriander, hagymapor, fokhagymapor, cayenne bors, majoránna, kapor, petrezselyem, friss koriander.
Zöld istennő
Hozzávalók: fél érett avokádó, 3-4 ek dióolaj, 1 nagy citrom leve, 1 nagy csokor aprított petrezselyem,1 tk. fokhagymapor, vagy 1 gerezd préselt fokhagyma, só, bors.
Opcionális: vegan majonéz (veganéz).
Csak kalóriaszegényen!
Lehetőleg sovány húsokat vagy halat válasszunk, köretnek pedig friss salátát vagy grillezett zöldségeket. Isteni grillen sütve a cukkini, a hagyma, a citrom, a káposzta, a gomba, a padlizsán, a paprika, a paradicsom, a kukorica és az articsóka is. Ízesíthetünk borssal, illetve a saját magunk által termesztett rozmaringgal és zsályával. Ha a sót el akarjuk kerülni, érdemes átdörzsölnünk friss fűszernövényekkel a halat és a húst.
A kukorica és a burgonya ínycsiklandó eledel vajjal megkenve, befűszerezve, alumínium fóliába csomagolva és megsütve.
A halak kevésbé hízlalnak, mint a marha vagy a sertés. A grillezett lazac például nemcsak mennyei egy kis citrommal és friss salátával, de sokkal kevesebb telített zsírt tartalmaz, mint a tradicionális barbecue húsok, ráadásul tele van omega-3 zsírsavval, amitől gyönyörű lesz a bőrünk is. A halhoz használjunk halrácsot vagy csomagoljuk grillfóliába, így biztosan nem fog szétesni. Pikáns citromlével meglocsolva, citromborssal megszórva. A húsnál figyeljünk rá, hogy ne villával forgassuk, mert amint beleszúrjuk, eltávozik belőle a nedvesség, így száraz lesz. Használjunk inkább fogót!
Ha van rá lehetőségünk, készítsünk magunknak nyársat. A látványára összefut a nyál a szánkban, és fel sem tűnik, hogy tulajdonképpen csak zöldségeket és húst eszünk köret nélkül. Mert csak akkor lesz igazán kalóriabarát a vacsora, ha mellőzzük a kenyeret és más pékárukat a tányérunkról. Kombináljunk egy kis csirkemellet cukkinivel, kaliforniai paprikával, gombával és hagymával – látványos és ízletes kombináció!
Nem árt egy jó ételhőmérő, hiszen így biztos lehetünk abban, hogy a hús kellőképp megsült. Ezzel megmenekülhetünk az ételmérgezéstől és az ezzel járó többnapos rosszulléttől. Az égett hús továbbá rákkeltő is.
Desszert
Nincsen vacsora desszert nélkül. Persze, nem feltétlenül kell egy óriási kalóriabombával elrontanunk az est sikerét, mivel a grillrácson is lehet pompás desszerteket készíteni, méghozzá a gyümölcsökből. Fimon például az alma, a barack, a dinnye, az ananász, az avokádó, a füge, a szilva, a nektarin, a körte és a banán grillezett formában. Megkenhetjük egy kis mézzel is, de a természetes cukrok enélkül is hőre karamellizálódnak, így extra ízt és édességet adnak a gyümölcsöknek.
Forrás: life.hu, origo.hu
Képek: pixabay