| 4 perc olvasás

Tisztítsuk meg a szervezetünket még az ünnepek előtt!

Az év két időszaka, a tavasz és az ősz a legalkalmasabb szervezetünk megtisztítására. A természet megújul, átváltozik, ritmusát követve pedig az ember is könnyebben eléri céljait. Még az ünnepek előtt érdemes megtisztítanunk a szervezetünket, esetleg megszabadulnunk a felesleges kilóinktól.

Hogyan tegyük mindezt úgy, hogy az egészségünknek csak a javára váljon, és minél látványosabb eredményeket hozzon?

Helyezzük előtérbe az idényételeket!

A természet "okosan van kitalálva": minden évszakban azok a gyümölcsök, növények teremnek meg, amelyek kifejezetten jót tesznek az adott időszakban a testünknek. Bár a hűvösebb időben szervezetünk már kívánja a tartalmasabb ételeket, ősszel is fontos a zöldségek és gyümölcsök fogyasztása.

 A szezonnak megfelelő és helyben termelt zöldségek és gyümölcsök több vitamint és ásványi anyagot tartalmaznak, mint az utaztatott vagy tartósított termékek.

 Az ősz számos vitaminban gazdag gyümölcsnek – alma, körte, őszibarack, szilva, szőlő, birsalma – a szezonja. Fogyasszunk sok zöldséget – hagymafélét, paprikát, paradicsomot, retket –, az ételek alapanyagaként pedig használjunk fehér- és sárgarépát, édesburgonyát, gombát, karfiolt, céklát, padlizsánt, póréhagymát, hüvelyeseket, babot, borsót, lencsét, káposztaféléket, karfiolt, brokkolit, tököt, sütőtököt, cukkinit. Tízóraira, uzsonnára és desszertként együnk almát, körtét, szőlőt, szilvát, birsalmát, fügét, gesztenyét és olajos magvakat!

Vitaminpótlás mértékkel

A vitaminokat tartalmazó táplálékkiegészítőkről fontos tudni, hogy nem helyettesítik az egészséges életmódot; és túlzott bevitelük kockázatokkal járhat.

C-vitamin

Szervezetünk számára a természetes eredetű C-vitamin-forrás a legjobb: a citrusfélék és a zöldségek nagy mennyiségben tartalmaznak természetes forrásból származó aszkorbinsavat. Számításba kell venni azonban, hogy nagyon érzékeny anyag, így bizonyos élelmiszerek elveszítik C-vitamin-tartalmuk nagy részét a tárolás vagy főzés során.

D-vitamin

A napsütés hatására képződő D-vitamin is elengedhetetlen az egészég megőrzéséhez, mert létfontosságú a csontok fejlődéséhez, a sejtek növekedéséhez, az immunrendszer egészséges működéséhez, ezen kívül segíti a hormonműködést, szabályozza a kalcium felszívódását. A D-vitamin két formája: a növényi eredetű D2-vitamin és a főleg állati eredetű táplálékokban lévő, valamint a napfény hatására a bőrben termelődő D3-vitamin. Ezeket a szervezetünk (máj és vesék) a végső hatását kifejteni képes hormonvegyületté alakítja. Táplálkozással nehéz elegendő D-vitaminhoz jutni, ezért bevitelét a legegyszerűbben napozással tudjuk növelni. Ősszel és télen, amikor az UV-index 3-nál alacsonyabb, végezzünk a déli időszakban szabadtéri tevékenységeket, úgy, hogy néhány bőrfelület – például a kar és az arc – fedetlen maradjon.

Akik életmódjuk miatt nehezebben juthatnak napfényhez, mert sok időt töltenek zárt térben, azoknál felmerülhet a D-vitamin hiányának veszélye, amit vérvizsgálattal lehet ellenőrizni. (Évente egyszer javasolt laborvizsgálatot végeztetni, mellyel számos egészségügyi probléma megelőzhető.) A napfényből származó D-vitamin-többletnek nincs negatív hatása, de az étrendkiegészítők nagy dózisban idővel D-vitamin-toxicitást okozhatnak. Ennek leggyakoribb következménye a hiperkalcémia (túl sok kalcium van a vérben), melynek tünetei közé tartozik az émelygés, a kiszáradás, a székrekedés.

Teázzunk a karcsúságért és az egészségért!

A hűvösebb napok újra felélesztik a teázás meghitt szokását: kávé helyett igyunk zöld- vagy mate-teát, és a napi 2-3 liter folyadékszükséglet egy részét tegyék ki a zsírégető teák: a csalántea, a Lapacho tea, a Chai, Mate, a Roiboos, a borsmenta, a gyermekláncfű, az oolong, a gyömbér, a borsmenta mind hozzájárulnak a szervezet tisztulásához, a karcsúsodáshoz és emésztőrendszerünk problémáin is segítenek.

Fogyjunk szénhidrátszegény étrenddel!

Ha a fogyás is a célunk, a tisztítókúrát végezzük pékáruk nélkül: két hétig az idénygyümölcsökön-zöldségeken kívül csak fehérjét fogyasszunk! Ha fogyni nem, csak méregteleníteni szeretnénk, szénhidrátigényünket teljes kiőrlésű termékekből fedezzük! Ha a lassúbb ütemű fogyás a célunk, szénhidrátból egy keveset fogyaszthatunk reggelire és ebédre – a vacsora álljon csak fehérjéből és zöldségből!

Fogyasszunk minőségi fehérjét!

A sovány húsok, tejtermékek is beépíthetők az étrendbe, ám a valódi tisztuláshoz inkább húsmentes étrendet kövessünk, és fehérjéből is érdemes minőségi, magas értékű fehérjét fogyasztani – erre a legalkalmasabbak a fehérjeturmixok. Ám vigyázzunk: sok adalékanyaggal ellátott, cukorral dúsított fehérjeport is kínálnak a polcok, amelyek mindenre jók, csak épp tisztításra és fogyásra nem. A turmixokban az a jó, hogy bármilyen zöldségből, gyümölcsből, sőt még akár magokkal kiegészítve is gyorsan elkészülnek – fogyasszuk őket akár reggelire, akár a nap bármely más szakaszában csillapítanánk éhségünket.

Kerüljük a cukrot és a fehér lisztet!

Legalább 2 hétig semmilyen cukrot, finomított lisztet tartalmazó ételt ne fogyasszunk! Ennyi idő elegendő arra, hogy a szervezet tehermentesítődjön, ám

 ha meg szeretnénk őrizni karcsúságunkat és egészségünket, a tisztítókúra után váltsunk életmódot: a cukor és a fehér liszt csak ritkán kapjon helyet ezentúl is az étrendünkben!

Tartsuk be az arányokat!

A tisztítókúrát a következőképpen végezzük: 2 hétig csupán természetes ételeket fogyasszunk, köztük is kiemelten az idényzöldségeket és -gyümölcsöket! Étrendünk 60 százaléka zöldségekből, gyümölcsökből álljon ebben a két hétben! 20-30 százalékot tegyen ki a minőségi fehérje, és csak kis mennyiségben fogyasszunk teljes kiőrlésű kenyereket, tésztákat – fogyni vágyók ez utóbbit is fehérjével helyettesítsék!

Mozogjunk!

Természetesen a mozgás sem maradhat ki – sétáljunk nagyokat a színesedő fák alatt, jógázzunk, találjuk meg a számunkra legkellemesebb mozgásformát! Már pár percnyi mozgás is csodákra képes: időhiányban szenvedőknek jó megoldás lehet az intervallum edzés, amely rövidsége ellenére az egyik legjobb kilófaló. Ősszel különösen ajánlottak a szabadtéri sportok, mint a gyaloglás, kocogás, futás vagy a nordic walking. Sportolás előtt szánjunk időt az alapos bemelegítésre, mert a hideg, merev izmok sokkal sérülékenyebbek.

Források: egeszsegkalauz.hu, egeszsegvonal.gov.hu

Képek forrása: pixabay

Legnépszerűbb cikkek