| 3 perc olvasás

Mire használhatjuk a szódabikarbónát a háztartásban?

Nehéz elképzelni olyan háztartási alapanyagot, amelyet több célra lehetne felhasználni, mint a szódabikarbónát. Eltávolítja a házban megbújó kellemetlen szagokat, megemeli a süteményeket a sütőben, és segíti tisztára mosni a piszkos ruhákat. A szódabikarbóna takarításhoz, szépségápoláshoz, gyógyításhoz és a ház körüli feladatok elvégzéséhez is hasznos segítséget nyújthat. A teljesség igénye nélkül nézzünk néhány példát arra, hogy mi mindenre használhatjuk a szódabikarbónát a háztartásban!

Mi az a szódabikarbóna?

A szódabikarbóna vagy – ahogy a kémia tankönyvben találkozhattunk vele – nátrium-hidrogén-karbonát egy vízben oldódó, enyhén lúgos só. Képes semlegesíteni a savakat, ilyenkor szén-dioxid szabadul fel. Használata igen hosszú múltra tekint vissza, hiszen már az ókori Egyiptomban is használtak nátron tartalmú kőzetporokat szépségápolásra.

 A vegyszermentes takarítás egyik legnépszerűbb anyaga, hiszen alacsony ára ellenére tömérdek módon használható. A szódabikarbóna hatalmas előnye, hogy ártalmatlan a környezetre szemben az olyan foszfortartalmú takarítószerekkel, amelyek a vízkörforgásba jutva vízvirágzást (eutrofizáció) okozhatnak.

A szódabikarbóna felhasználása

A szódabikarbóna kiemelkedően sokoldalú vegyület. Számos eltérő kultúrában ismerték fel előnyös hatásait, így a nátrium-hidrogén-karbonát a világ legtöbb országában használt és ismert anyag. Az alábbiakban összegyűjtöttük a szódabikarbóna használatának pár izgalmas módját.

Mosószóda és szódabikarbóna keverékét használják penészedésgátló szerként.

Gyakran fogfehérítésre alkalmazzák a szódabikarbónát. Ez azonban veszélyes lehet a fogzománcra, így ezt a felhasználási módot nem javasoljuk.

A népi gyógyászatban a gyomorégés megszüntetésére használják a szódabikarbónát.

A szódabikarbónát alkalmazzák korpátlanításra.

Bőrviszketés elleni szerként használható a nátrium-hidrogén-karbonát.

Szódabikarbóna takarításhoz

Áztatás

Áztatással megszabadulhatunk a makacs foltoktól és a kellemetlen szagoktól. Ehhez környezetbarát választást jelenthet a mosószóda és a szódabikarbóna. Ahhoz, hogy ruháink illatosak és tiszták legyenek, kövessük az alábbi instrukciókat: áztatás előtt a makacs szennyeződéseket kefe segítségével próbáljuk eltávolítani! 5 liter meleg vízhez adjunk 1-2 evőkanál mosószódát, és áztassuk a ruhát 1-2 órán keresztül! Erősen szennyezett ruhák esetén az áztatás több órán keresztül is folytatható.

Gyors, félórás áztatáshoz 6-8 evőkanál mosószóda és 1 evőkanál szódabikarbóna használható. Az áztatás után öblítsük ki a ruhákat! Az áztatást követően a ruhák alacsonyabb hőfokon moshatóak, így elegendő lehet a 40°C-os mosás is!

Csempetisztítás

A csempe réseibe ragadt vízkő nehezen eltávolítható szennyeződés. Pont ezért tartozik a csempetisztítás a legkevésbé kedvelt takarítási feladatok közé. Jó hír, hogy a szódabikarbóna megkönnyítheti a vízkő és egyéb permanens szennyeződés eltávolítását: keressünk egy érdes felületű törlőkendőt vagy súrolószivacsot! Szórjunk 15-30 gramm szódabikarbónát a szivacsra! Erős körző mozdulatokkal kezdjük el dörzsölni a megtisztítani kívánt csempefelületet!

Felmosás

Keverjünk össze 30-50 gramm szódabikarbónát és 5-10 csepp illóolaj egy vödör forró vízben! Törekedjünk arra, hogy egységesen keverjük el az összetevőket! Ha felmosunk a kapott keverékkel, garantáltan elégedettek leszünk a végeredménnyel.

Szőnyegtisztítás

A szőnyegtisztítás sok munkával járó feladat. Választhatunk a költséges szőnyegtisztító üzlet, a drága szőnyegtisztító porszívó és a nehezen használható szőnyegtisztító habok közül. A szódabikarbóna valódi csodafegyver, amely akár szárazsamponként is alkalmazható a szőnyeg tisztításához. Szórjunk vastag réteg szódabikarbónát a szőnyegre! Ehhez akár 1 kilogramm szódabikarbónára is szükségünk lehet. Hagyjuk 20 percig a szőnyegen, majd porszívózzuk fel a port!

Autó szagtalanítása

Ha kellemetlen cigarettafüst szaga érződik az utastérben, és szeretnénk tőle megszabadulni, akár házilag is készíthetünk autóillatosítót. Ehhez mindössze egy apró lyukacsos fedelű tárolóba (például egy kilyukasztott tetejű befőttesüvegbe) kell helyeznünk 250 gramm szódabikarbónát, és azt az autóba helyeznünk. Ha még az ízlésünknek megfelelő illóolajat is csepegtetünk a szódabikarbónára, biztos, hogy az utastérben hosszantartó kellemes illat lesz.

Cipő-szagtalanítás

A gyakran használt cipők illatosan tartása valódi kihívás. Ez különösen igaz a sportcipőkre, amelyek a fokozott izzadás miatt hamar kellemetlen szagúakká válhatnak. Ahhoz, hogy a kedvenc lábbelik ismét illatosak legyenek, használhatunk szódabikarbónát: keressünk egy 10-15 centiméter hosszú szövetzsákot vagy egy használaton kívüli zoknit! Töltsük meg a zsákot szódabikarbónával, és zárjuk le a végét! Ügyeljünk arra, hogy a zsákban lévő por ne szivárogjon! Csepegtessünk az ízlésünknek megfelelő illóolajat a zsákra, majd helyezzük a szagtalanítani kívánt cipőbe! Várjunk 1-2 napot, majd távolítsuk el a zsákokat! Ezt követően cipőnk ismét kellemes illatú lesz.

Lefolyótisztítás

Ha eldugult a lefolyó, és a vegyszermentes takarítás híveként inkább tartózkodnánk a foszforsavas tisztítószerek használatáról, akkor csak a következő lépésekre van szükség: oldjunk fel 2-3 evőkanál szódabikarbónát kevés langyos vízben, majd öntsük az oldatot a lefolyóba, és öntsünk rá 200 ml étkezési ecetet! Zárjuk le a lefolyó nyílását, és várjunk 15 percet!

Források: eurofamily.hu, szodabikarbona.hu

Képek forrása: istockphoto

Legnépszerűbb cikkek