Az új típusú koronavírus-járvány jelentős súlyként nehezedik az ingatlanpiacra. Ez annak is köszönhető, hogy a kórokozó terjedésének megfékezésére, március derekán elrendelt intézkedések már eleve nem túl ideális helyzetben érték ezt az ágazatot.
- 2020 első egyedévében már úgymond stagnálásnak voltunk részesei, ugyanis az előző éveknek az áremelkedése leállt, lelassult, néhol egy picit már átment árcsökkenésbe – világított rá Németh Zsolt, az Otthon Centrum értékesítési vezetője. - Ebben az állapotban jött a járványhelyzet, amely pedig a vevőoldal jelentős csökkenését jelentette. A keresőknek mintegy 80 százaléka eltűnt a piacról és ez okozza azokat a jelenségeket, amelyeket érzünk a szegmensben – fejtette ki.
Ez a helyzet a vásárlók számára kedvező alkupozíciót eredményezhet. Ennek minősége azonban nagyban függ az ingatlan típusától, helyétől, illetve a tulajdonos helyzetétől is. - Ez attól függ, hogy az ingatlan árusítójának mennyire fontos értékesítenie a tételt – emelte ki Németh Zsolt. - A mostani számítások szerint az alku lehetősége családi házak esetében, Budapesten és környékén 10 százalék, Sopron esetében pedig azt mondanám, hogy 5 és 10 százalék közé tehető. De még egyszer kiemelem: ez nagyon függ attól, hogy a tulajdonos milyen helyzetben van. Tehát aki mondjuk megszorult anyagilag a járvány hatásai miatt és muszáj eladnia, biztosan nagyobb árengedményt ad. Viszont nagyon sok olyan tulajdonos van, aki kivár, most nem ad el, hanem azt mondja, hogy nem szeretné realizálni ennek a helyzetnek a negatívumát. Vagyis megvárja, amíg jobbra fordul a gazdasági helyzet – részletezte.
Nagyon fontos kérdés tehát az ingatlanpiac tekintetében, hogy meddig tart ez a járvány és a hozzá kapcsolódó intézkedések. A szakértők szerint erre konkrét válasza senkinek sincs, de vannak már biztató jelek: Ausztriában és Németországban könnyítéseket vezettek be – azonban az bizonytalan, hogy ez a magyar piacra hat-e majd és ha igen, mikor, illetve milyen mértékben. Gátolja az is a vásárlói kedvet, hogy a bankok hitelezése lelassult – jelen helyzetben sokkal nehezebb hitelhez jutni. A szakértők szerint ha a jelenlegi válságos helyzet elhúzódik féléves viszonylatban, az stabilan csökkentheti majd az ingatlanok árait.
Borítókép: illusztráció; Forrás: internet