A betegség általában évek alatt alakul ki. Gyakori, hogy kezdetben egyáltalán nincsenek tünetei. Daganatos állapotot jelezhet például a véres széklet megjelenése, a hasi görcsök, a székletritmus megváltozása, a vérszegénység vagy az indokolatlan fogyás. Ilyen esetekben mindenképpen indokolt a szűrés elvégzése.
„A vastagbéldaganatok megjelenése 50 éves kor felett válik gyakoribbá, ezért az 50-70 év közötti lakosságot szűrjük célzottan. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ által koordinált szűrőprogram keretében a korcsoport tagjai kétévente meghívót kapnak a vizsgálatra. A vastagbélszűrés jelentősége abban áll, hogy a daganatmegelőző elváltozások vagy a panaszokat nem okozó daganatok még a tünetek és a panaszok megjelenése előtt, korai stádiumban felfedezhetők.” – hangsúlyozta dr. Horváth Tibor, a Soproni Gyógyközpont Belgyógyászati-Gasztroenterológiai Összevont Osztályának osztályvezető főorvosa.
A szűrés „kétlépcsős”: először a székletben lévő – gyakran szabad szemmel nem is látható - vér vizsgálata történik – ismertette a szűrés részleteit dr. Nagy Attila, az endoszkópos labor részlegvezető főorvosa. A szűrésre behívottak a háziorvosuktól vehetik át a székletminta vételére szolgáló pácienscsomagot. Amennyiben a szűrés pozitív eredményt mutat, szükség van a „második lépcsőre”, a vastagbél tükrözéses (kolonoszkópos) vizsgálatára a vérzés helyének és okának megállapítására.
A Soproni Gyógyközpontban a vastagbéltükrözés előjegyzés alapján történik. A vizsgálat során – béltisztítást követően – a vastagbél belső felszínét endoszkóppal nézik át. Ha olyan eltérést találnak, ami a vastagbél szövetéből kitüremkedik (pl. polip), azt azonnal el is tudják távolítani, így az nem tud daganattá alakulni. A vizsgálatot kérés esetén bódításban is elvégzik – fejtette ki dr. Nagy Attila.
A Soproni Gyógyközpont endoszkópos laborjában 2019 óta közel 800 vastagbél-szűrővizsgálatot végeztek el a szakemberek, a betegek 70-80 százalékánál találtak valamilyen eltérést. Mintegy 200 betegnél fedeztek fel polipokat, melyeket eltávolítottak és szövettani vizsgálatra küldtek. További 200-300 betegnél pedig megtalálták azokat a rejtett okokat, melyek a székletvér pozitivitást előidézték - részletezte a főorvos, majd hozzátette: aki nem került bele az életkor szerinti célzott programba, de tüneteket észlel, a háziorvosán keresztül kérheti panaszai kivizsgálását.