| 2022. május. 1. | 5 perc olvasás

Középkori gyöngyszem Hidegségen

Az alig néhány száz lakosú falu feletti dombon áll a Szent András nevét viselő templom, melynek román kori része - a rotunda - egyrészt építészettörténeti jelentőségét, másrészt az apszisában megmaradt falképeit tekintve is Nyugat-Magyarország egyik kiemelkedő értékű műemléke. Építészeti különlegessége, hogy a templomot kívülről szemlélve a rotunda rejtve marad, mivel kívülről szögletes alaprajzú. Építési idejét a 12. századra, de legkésőbb a 13. század első felére teszik. Jellegzetes, egyedi értéket képviselő freskóit azonban csak a tatárjárás után, feltehetően 1250 körül készítették.

Az évszázadok folyamán többször átépített plébániatemplom az első időkben egy kívül négyzetes, belül kör alaprajzú, kupolával fedett hajóból és egy kívülről téglalap alakú, belül patkóíves alaprajzú, kupolás szentélyből álló, kváderkővel – faragott kövekkel – falazott rotunda, azaz körtemplom volt. A szentélyt – amely a hajónál kissé alacsonyabban helyezkedett el – egy keletre néző, a hajót pedig kettő, egymás fölé elhelyezett déli, kis félköríves ablak világította meg. Bejárata a nyugati oldalon nyílott.
A padlót az építkezés során lefektetett kőlapokkal burkolták. A szentélyt és talán magát a hajót is eredetileg nyeregtető fedhette. Építéséhez egy korábbi temető sírköveit is felhasználták, amelyek közül több ma is az eredeti falazatban látható.

(http://www.hegykoplebania.hu/)
(https://www.visitsopron.com/)

Az eredetileg szabadon álló, 30-40 főt befogadó rotunda építészeti kialakítása különleges, mert a belül köralaprajzú főteret és a szintén körívvel szerkesztett patkó alaprajzú apszist négyszögűre falazott hasábokba foglalták be. E sajátossága révén a vele rokon Pozsony megyei Dejte (Dechtice) rotundájához hasonló, amelynek szentélye azonban kívül-belül nyújtottan félköríves alaprajzú. Feltételezhető azonban, hogy Karintiában vagy Dél-Tirol területén akad még párja, mint ahogy későbbi kifestésének legközelebbi analógiája is e területen található. A centrális épület tömege sokáig keveset változott, a 17. században azonban nyugat felé bővítették, szentélye fölé a 18. században tornyot emeltek A 20. században történt bővítése során pedig nyugati oldala elé széles, háromajtós tömeget építettek.

(http://www.hidegseg.hu/)
(http://www.hegykoikirandulas.hu/)

Az 1240-es években a templom belsejét átalakították. A kupolában az ítélő Krisztus mandorlában, mandula alakú dicsfényben megjelenő, trónoló alakját ábrázolták, akit a négy evangélista jelképei vesznek körül. A kupola indítását pálmalevelek, palmetták díszítik. Ezek félköríves sora alatt a mennyei Jeruzsálemet jelképező tornyocskákkal díszített árkádívekben az apostolok alakjai állnak. A festő az apostolok és az evangélisták neveit is feltüntette a képen. A diadalívet szív alakú palmettákkal díszített sáv keretezte. A későromán falkép mestere a korabeli délnémet festészet stílusát követte.
A templom freskói  a 13. századi magyar festészetben különleges értéket képviselnek. A rotunda jobb oldalán Krisztus látható az Olajfák hegyén. A kupolán a 17. századi apostolgaléria tekinthető meg.

Az átalakítások miatt több ábrázolás elpusztult.

(https://www.visitsopron.com/)
(http://www.hegykoplebania.hu/)

A falu nevét 1274-ben említi először írott forrás, Hydegsyd alakban írva, ami Hidegsédet, vagyis hideg patakot jelent. Akkoriban IV. Béla egyik kedvelt embere - a Buzád nemzetség Csák nevű tagja - soproni várispánként Hidegségen udvarházat építtetett és birtokközpontot alakított ki. Ez időben festették ki a rotunda hajóját. A lábazati sávot díszítő festett függönyök felett Krisztus szenvedéstörténetének jelenetei sorakoztak. A bizánci stílusú falképek közül eredeti helyén ma csak az Olajfák hegyének jelenete látható. Egy másik jelenetet 1949-ben leválasztottak a falról és ezt másolattal pótolták.

A 16. század második felében a templom a protestánsok kezére került. Valószínűleg ekkor meszelhették le a középkori freskókat. Később a templom leégett és javításra szorult. 
A katolikusok még 1638 előtt visszakapták, amikor újra kifestették a templom belsejét. Ekkor készültek a hajó kupoláján látható apostolképek. 1659 után elbontották a rotunda hajójának nyugati felét. Új főoltárt is készítettek, ami miatt levésték a román kori apszis két sarkát és áthelyezték a déli oldalra a gótikus szentségházat.

A templom középkori és 17. századi falképeit Stornó Ferenc fedezte fel az 1860-as évek elején.

(http://www.hegykoplebania.hu/)

A 18. század elején villámcsapás érte a templomot. A barokk átalakítás ez után történt, a század közepén. A barokk torony 1748-ban épült a rotunda apszisa fölé. Két harang lakik benne, a régebbit Köchel János György öntötte Sopronban 1777-ben. Az egyszerű falusi torony nagy súlyával erősen terhelte a román kori szentélyt, főként a diadalívet. Ennek következtében a rotunda falában repedések keletkeztek. A barokk átalakítás kiterjedt a templom egészére, amely fölé cseh süvegboltozatot építettek. Ennek során a késő reneszánsz apostolsor alsó része elpusztult, az alakok felső része pedig a padlástérbe került. A hajó nyugati oldalán két pilléren késő barokk orgonakarzat készült, mint a legtöbb korabeli templomban. A templom háromhajós, magtárra emlékeztető bővítése az 1930-as években készült el, ezzel befogadóképességét jelentősen megnövelték.

(http://www.hegykoikirandulas.hu/)

A főoltár 1954-ben készült vörös márványból, Fellegi Mihály csornai szobrász alkotása. A mellékoltáron oldalt két angyal foglal helyet. A Szent Szívet ábrázoló oltárkép a bécsi J. Kessler munkája 1876-ból. Az oltárhoz tartozó két, a 18. század második felében faragott faszobor (Szt. Ágoston és Nagy Szt. Gergely) a hajóban található. A szószék 1953-ból való. Az orgona a bécsi Deutschmann-műhelyből származik. A Szent Családot ábrázoló festmény Samodai József műve (1957). Szt. András apostolt egy ismeretlen szerző olajképe és Matthioni Eszter színes kőmozaikja ábrázolja. A szent szobra a főoltár mellett áll. Az újabb rész bejárata fölött, a templom tetején elhelyezett vaskakas a hagyomány szerint annak állít emléket, hogy a 16. század utolsó évtizedeitől a 17. század közepéig a község lakói az evangélikus hitet vallották.

(http://www.hegykoikirandulas.hu/)
(http://www.hegykoplebania.hu/)

Több kisebb iparművészeti alkotás is kiemelhető a templom értékei közül. Ilyen a kovácsoltvas rács a rotunda déli ablakában, amely még a késő reneszánsz bővítéskor készülhetett. Műves részlet a barokk keresztelőmedence, amely felfelé szélesedő, kanellurázott kőhasábból és kőmedencéből áll. A kút fafedelén elhelyezett szoborcsoport Krisztus megkeresztelését ábrázolja. A kőemlékek közül a legkorábbi az a sírkő, amelyet a templom homlokzatából emeltek ki. A koporsó keresztmetszetű kőhasáb középtengelyében süllyesztetten cikk-cakk motívumú bevésés található. A fej tájékán bevésett latin kereszttel ez a sírkő az igényes román kori sírkövek közül való.

1949-ben bukkantak rá a lemeszelt középkori freskókra és ekkor restaurálták őket. Az 1969–1972 között végzett régészeti feltárás eredményei alapján a középkori rotundát Sedlmayr János építész tervei szerint rekonstruálták és leválasztották a templom többi részéről, a freskókat pedig újra helyreállították.

(http://www.hegykoplebania.hu/)
(http://www.hegykoplebania.hu/)
(https://hu.wikipedia.org/)

Forrás: http://www.hegykoplebania.hu/

 http://www.hidegseg.hu/

Borítókép: https://kirandulastervezo.hu/

Legnépszerűbb cikkek