Mivel március közepétől már el lehet ültetni néhány zöldséget és virágot, ha nem szeretnénk az utolsó pillanatban kapkodni, ideje készülődni a tavaszra.
Papíron rendezzük be kertünket: hová szeretnénk virágokat, hová zöldségeket, hová fűszernövényeket telepíteni.
Ha erkélyünk van, szedjük elő a tavalyi balkonládákat és cserepeket, mossuk ki őket, hogy amikor ültetni kell, már minden rendben legyen.
A megmaradt, ám felbontott virágföldet idén már ne használjuk fel, mert minden fontos tápanyag kiment belőle, inkább szórjuk ki a kertbe, vagy olyan növényekhez használjuk fel, amelyeket az idén már nem ültetünk át, csak a felső talajrétegüket kell lecserélni. Nézzük át szobanövényeinket is, és szerezzük be a megfelelő nagyságú és mennyiségű cserepet és virágföldet, hogy ne kelljen egyszerre sokat vásárolnunk.
Mielőtt nekilátnánk a kerti munkának, fontos, hogy hatékonyan rendszerezzük a szerszámokat. Így a tavaszt egy rendezett, átlátható szerszámtárral kezdhetjük, ami segíthet abban, hogy semmilyen feladatról ne feledkezzünk meg. A munkavégzés is hatékonyabb lesz, ha az idő felét nem a szerszámok keresgélésével töltjük. A kerti házikónkban rendezzük úgy a dolgainkat, hogy a leggyakrabban használt szerszámok mindig kéznél legyenek.
Ha tavaly tönkrement néhány szerszám, vagy eltört pár cserép, ideje újakat beszerezni, vagy megélezni őket. A virágmagokat már most elkezdhetjük kisebb mennyiségben megvásárolni, így nem kell sok pénzt elkölteni egyszerre. Ne felejtsük el a megfelelő tápoldatot is megvenni, hiszen nem adhatunk minden növénynek ugyanolyat.
Ezzel együtt a fűnyírót is érdemes átvizsgálni. Ha benzines, töltsük fel üzemanyaggal, indítsuk be, és győződjünk meg róla, hogy megfelelően működik-e, hiszen sok bosszúságtól kímélhetjük meg magunkat, ha nem akkor kell megjavítani, amikor már nagyra nőtt a fű, és vágni szeretnénk vele.
Ha még nem tettük meg, gyűjtsük össze a lehullott lombokat, és amennyiben lehetséges, komposztáljuk őket. A komposztálás segítségével a konyhai maradékokat is újrahasznosíthatjuk, javítja a talaj összetételét, s megvédi a növényeinket a különféle betegségektől.
A fák megmetszése -2 fok felett már lehetséges, azonban érdemes egy olyan napot választanunk, amikor a hőmérséklet 5 fok körül van. Nagyon hideg, fagyos napokon a metszéssel könnyen sérülnek és törnek az ágak, többet ártunk nekik, mint használunk. A metszési munka nem egy egyszerű feladat, ám ahhoz, hogy gyümölcsfáink egészségesek legyenek és sok termést hozzanak, elengedhetetlen. Első lépésként egy kézi ágvágó segítségével el kell távolítani a nagyobb méretű, sérült ágakat, valamint az elszáradt részeket a bokrokról és a fákról.
A kisebb ágak vágásához már csak egy metszőollóra lesz szükségünk. Mielőtt nekiállunk a metszésnek, érdemes megvizsgálni az ágakat: valóban nem fagyosak-e, a fagyos ágak metszésével ugyanis rontunk a helyzeten. Érdemes szakember vagy az internet által tájékozódni arról, hogy bizonyos gyümölcsfáknak mikor van az ideális metszési idejük és azt hogyan kell végezni, a nem szakszerűen végzett műveletet ugyanis a növények megsínylik. A metszést követően a fák gyökereit szellőztessük meg: a fát kapáljuk körbe, lazítsuk meg körülötte óvatosan a földet, így a talaj és a gyökerek is szellőzni fognak.
A már nem fagyos talaj puhításában remek szolgálatot tehet egy kapálógép, a rögös, kemény talajt ugyanis nagyszerűen át lehet forgatni vele. A talaj átforgatása után következhet a trágyázás művelete. Általa a föld tápanyagtartalma alkalmas lesz a növények, palánták elültetésére.
Ha ügyesen ütemezzük kertünket és a vásárlást, talán nem érezzük soknak majd a kiadásokat, viszont februártól szeptemberig gyönyörű, virágos-zöldséges kert köszönt minket minden reggel.
Források: kertvarazsmagazin.hu, kondelamagazine.com, onlinepenztarca.hu
Képek forrása: pixabay