A téli időszak megviselheti a hajkoronánkat, így ilyenkor még jobban oda kell figyelnünk rá. A hajhagymák a hidegebb évszakokban fokozottabb faggyútermeléssel védik magukat, így ellensúlyozzák ugyanis a hőmérsékletingadozást.
A zsíros haj ápolása
Otthoni kezelés szódabikarbónával és teafa illóolajjal
Ha hajmosás előtt egy kis szódabikarbónát szórunk a zsíros fejbőrre és kis ideig hagyjuk hatni, akkor az a felesleges faggyúmennyiséget maradéktalanul magába szívja, miközben nyugtatja is a fejbőrt. Ezt követően alaposan fésüljük ki a hajunkat és mossuk meg a megszokott módon.
A kezelés helyett egy magunk által – mindössze öt alapanyagból készült – remek sampont is használhatunk.
Hozzávalók: egy fél kiskanál szódabikarbóna, 2-3 csepp tetszőleges illóolaj, fél citrom leve és egy tojás.
Elkészítés: Keverjük össze az alapanyagokat, egészen addig, amíg olyan kemény habot nem kapunk, amit könnyedén fel lehet vinni a hajra. Ezt követően almaecetes vagy citromos hajöblítés javasolt; arányaiban 1 liter vízhez 1 evőkanál ecet és illóolaj.
Ha az illata miatt nem is válik a kedvenc samponunkká, a hatása mindenképp varázslatos. A fejbőr viszketése azonnal csillapítható vele és optimalizálja a faggyútermelődést is. Korpás és zsíros hajra egyaránt javasolt, elég 3-6 csepp tiszta minőségű illóolajat hozzáadnunk egy adag samponhoz.
Ráadás: szánjunk pár percet a fejbőr körkörös masszírozására, amely képes csökkenteni a stresszt, ami a hajzsírosodás egyik kiváltó oka is lehet. A túlzott masszírozással viszont épp az ellenkezőjét válthatjuk ki: a fokozottabb faggyútermelődést.
Hajpakolás zsíros hajra
Hozzávalók: három teáskanál olívaolaj, egy citrom leve és 10 csepp teafaolaj.
Elkészítés: mossuk meg a hajunkat samponnal, majd masszírozzuk a fejbőrbe az összetevők keverékét. Hagyjuk hatni 20 percig, végül öblítsük le langyos vízzel.
Száraz haj gondozása
A hideg szél, a központi fűtés, a dörzsölés, a hajszárítás és a hajformázás, a színezés mind-mind roncsolhatják a hajunkat. Számos remek pakolás van azonban, amelyekkel új életre kelthetjük.
1. Mézes-tejes hajpakolás
Egy teáskanál méz és fél csésze félzsíros tej vagy tejszín keverékét vigyük fel a hajunkra és hagyjuk hatni kb. 15 percig. Ezután öblítsük le a maszkot és mossuk meg a hajunkat samponnal.
2. Kókuszolajas hajpakolás
Gazdag fehérjékben, zsírsavakban, B- és C-vitaminban. Tartalmaz cinket, káliumot és vasat. A száraz hajjal pedig csodákra képes. Nem kell mást tennünk, mint olyankor, amikor tudjuk, hogy a hajunkat nagy stresszhatás fogja érni (kemény tél, forró nyár), vagy ha úgy találjuk, hogy a hajunk hiányt szenved valamiben, a megolvasztott kókuszolajat a fejbőrbe masszíroznunk, majd egy törülközővel körbetekernünk és 15-20 percig hatni hagynunk.
3. Hajpakolás nagyon száraz hajra
Keverjünk el 2-3 evőkanál mézet 1 tojássárgájával. Vigyük fel a frissen mosott hajra, fedjük le, majd egy óra múlva öblítsük ki. Ha fürdősapkát veszünk fel, a meleg szobában vagy a nyári időszakban akár egész éjjel is fennmaradhat a hajpakolás.
Jobb vérkeringés és hajnövekedés
Keverjünk össze öt teáskanál olivaolajat és két tojást. A keveréket egyenletesen vigyük fel a hajunkra. Alaposan masszírozzuk be az ujjpárnáinkkal, majd tekerjük körbe törülközővel. 15 perc után alaposan öblítsük le.
Regeneráló pakolás
Szükségünk lesz egy érett, pürésített banánra és néhány csepp mandulaolajra. Keverjük össze a nyersanyagokat. A pakolás fejbőrbe való maszírozása után csomagoljuk a hajunkat műanyag zacskóba és hagyjuk 15 percig hatni a keveréket. Ezután mossuk meg a hajunkat samponnal.
Csalántea minden hajtípusra
A száraz csalánlevelek leforrázása, majd a főzet hajra való használata hozzájárul a haj erősítéséhez, csillogóbbá tételéhez, annak ápolásához és a fejbőr pórusainak szabályozásához is. A csalán C-vitamint, ecetsavat, kovasavat is tartalmaz. Csak főzzünk csalánteát, és mehet is a hajra öblítőként!
Hajhullásra és a vérkeringés élénkítésére: rozmaringolaj
Fontos diagnosztizálni, hogy mitől hullik a hajunk, de gyakori, hogy a tápanyag nem jut el a hajhagymákig, vagyis a fejbőr keringésének némi serkentésre van szüksége. A rozmaringolaj erre tökéletesen alkalmas: a megszokott samponunkhoz adagoljunk kb. 3-6 cseppet. Eredményképpen a haj megerősödhet, a hajhullás alábbhagyhat és a haj elvékonyodását is elkerülhetjük vele.
Hajélesztő hajvégápoló
Egy evőkanálnyi élesztőt keverjünk el egy kevés vízben, és kenjük a hajvégekre, majd húsz perc múlva öblítsük ki. A végeredmény: gyönyörű, csillogó és egészséges hajkorona.
A természetes hajápolási receptek sora végtelen, és sokszor kísérletezgetés közben jöhetünk rá arra, hogy mi a leginkább hasznos a számunkra. Az otthoni hajápolók előnye, hogy pénztárcabarátok, és tudjuk róluk, hogy természetes anyagokból készültek. A hátrányuk annyi, hogy furcsa illatuk és állaguk is lehet.
A kencézésen túl érdemes arra is odafigyelni, hogy a műanyag fésűk helyett természetes fából vagy bambuszból készült hajkefékkel, fésűkkel fésülködjünk, ezáltal a hajszálakat is sokkal jobban megkíméljük és az elektrosztatikus hatás is minimálisra csökken.
Források: egy.hu, gettik.hu
Képek forrása: istockphoto