| 2024. augusztus. 15. | 1 perc olvasás

Étkezési tanácsok kánikula idejére

A nyári hőség jelentős hatással van szervezetünk működésére, anyagcserénkre is. A meleg hónapokban ételeink és italaink figyelmes megválasztásával segíthetjük emésztésünket, szervezetünk hidratálását és vitaminraktáraink feltöltését.

Évszaktól függetlenül fontos a vízfogyasztás, de kánikulában különösen oda kell figyelni a folyadékpótlásra. Naponta átlagosan minimum 1,5-2 liternyi mennyiség javasolt, ami testsúlytól függően változhat.

A szervezet folyadékigénye a tartós meleg hatására többszörösére emelkedhet. Különösen igaz ez azokra, akik szabadtéri munkát végeznek (például mezőgazdaságban vagy építőiparban dolgoznak), vagy egyéb tartós hőhatásnak vannak kitéve

– hívta fel a figyelmet Nagy Krisztina, a Soproni Gyógyközpont csoportvezető dietetikusa, majd hozzátette: szomjoltásra elsősorban a tiszta víz javasolt. Alkalomszerűen fogyaszthatók cukormentes zöldség- és gyümölcslevek, de kalóriatartalmuk miatt érdemes feles higításban inni őket. A szervezet folyadékigényének kielégítését segíti a rendszeres zöldség- és gyümölcsfogyasztás is.

Az étkezésre rátérve a szakember elmondta, mindig a szezonálisan elérhető alapanyagokból állítsuk össze az étrendünket, így változatos, vitaminokban gazdag fogásokat készíthetünk. Napi szinten 15-20 dkg mennyiségű zöldség, illetve gyümölcs fogyasztása javasolt, ami lehet ebéd utáni befejező fogás vagy kisétkezés is.

A nyári hőségben szívesen választunk hűsítő finomságokat is. Az étrendbe alkalomszerűen belefér a fagylalt fogyasztása is, de ugyanilyen üdítőek lehetnek a kisebb kalóriatartalmú, behűtött gyümölcsök is. Pár szem lefagyasztott bogyós gyümölccsel például hűsíthetjük az italunkat, majd ezeket a végén csemegeként elfogyaszthatjuk.

A nyaraláskor jellemzően rendszertelenebbül étkezünk, sokszor korábban nem fogyasztott élelmiszereket is kipróbálunk. Arra kell ügyelnünk, hogy a szélsőségektől tartózkodjunk, étkezésnél pedig figyeljünk a higiénés előírások betartására. Ugyanakkor ne vonjunk meg mindent magunktól, hiszen az út teljességéhez, az adott közeg és étkezési kultúra megismeréséhez hozzátartozik, hogy kipróbáljunk számunkra új ételeket.

A nyaralásról hazaérkezve egyébként is visszatérünk a megszokott napirendünkhöz, ami ismét keretet ad az étkezésünknek, így tartani tudjuk a korábbi étrendünket. Egy-egy könnyebb fogás (például salátás vacsora, zöldségekből készült ebéd) beiktatásával pedig a nyaralás alatt esetlegesen felszaladt súlytöbblettől is könnyen megszabadulhatunk

– osztotta meg tapasztalatait Nagy Krisztina.

 

 

Képek forrása: Pixabay

Legnépszerűbb cikkek