A hosszú ideig tartó mozdulatlanság következménye lehet a keringési rendszer károsodása is. A mozgásszegény állapot miatt a vér lassabban áramlik, az alsó végtagokban kialakuló pangás növeli a trombózis kockázatát. A friss levegő és a fizikai aktivitás hiánya negatívan befolyásolja a hangulatot és csökkenti az energiaszintet is. Az ülő életmód következtében az anyagcsere is lelassul, ami kedvez a testsúlygyarapodásnak.
– tanácsolta Ávár Anna, a Soproni Gyógyközpont gyógytornásza.
A testmozgás mellett fontos a munkakörnyezet ergonomikus kialakítása, a megfelelő bútorok kiválasztása. Az állítható magasságú székek lehetőséget adnak, hogy lábainkat derékszögben hajlítsuk be, a talpak pedig stabilan érjék a padlót, miközben a hát megfelelő megtámasztást kap. Az asztal magasságát úgy kell beállítani, hogy a könyök 90 fokban legyen behajlítva.
Figyelni kell a monitor elhelyezésére is, felső széle szemmagasságban legyen, hogy a fej és a nyak természetes pozícióban maradjon, ami segít elkerülni a nyaki fájdalmakat. Érdemes figyelni arra is, hogy a képernyő középpontjához képest 50-70 cm-es távolságban legyünk. A klaviatúra és az egér elhelyezése is befolyásolja a kéz, a csukló és a karok egészségi állapotát. Az egér közvetlenül a billentyűzet mellett legyen, így csökkenthetjük a karok és a vállak szükségtelen megterhelését. A memóriahabos egérpad és csuklótámasz hatalmas segítséget jelenthet az ún. kéztőalagút szindrómák megelőzésében.