Legyen szó bizsu vagy nemesfémből készült ékszerről, egy idő után mindkettő elhasználódottá válik. Előbbi különösen látványosan és gyorsan oxidálódik, de a fém és az arany is fényét veszti, ha nem megfelelően viseljük, tároljuk őket.
Arany és ezüst
Ha fénytelen, szennyeződött az ékszer, többféle tisztító módszer közül is választhatunk. A legismertebb és mindkét nemesfémnél alkalmazható a szódabikarbóna. Ehhez keverjünk össze ¼ csésze szódabikarbónát két evőkanál vízzel, majd egy puha, nedves rongy segítségével dörzsöljük át a pasztával az ékszerek felületét! Ha kész, hideg vízzel öblítsük le őket!
Szintén mindkét esetben alkalmazhatjuk a fogkrémes módszert, ám ezzel érdemes vigyázni. Csak olyan fogkrémet használjunk, ami nem tartalmaz apró mikroszemcséket, hiszen azok megkarcolhatják az ékszer felületét. Vegyünk egy puha rongyot, vagy ha barázdált az ékszer, egy fogkefét, nyomjunk rá kevés fogkrémet, és azzal töröljük át óvatosan az ékszert, majd öblítsük le hideg vízzel!
Az arany ékszert patikában megvásárolható magnéziumporral is meg lehet tisztítani: kevés magnéziumport keverjünk el egy pohár vízben, helyezzük bele az ékszert, és hagyjuk állni egy napig! Ez a módszer remek akkor, ha idő hiányában szenvedünk.
Ezüst tisztítása otthon
Ha napfénynek és levegőnek tesszük ki ezüst ékszereinket, idővel homályossá válhatnak és megfakulhatnak. Ezt könnyen helyre lehet hozni azonban, ha tudjuk, hogyan kell tisztítani az ezüstöt, hogy visszanyerje a csillogását. Használhatjuk finom drágaköves ékszerek tisztításánál is a következő módszert: finoman dörzsöljük át az ékszert melegvizes, kímélő mosogatószeres oldattal, öblítsük le tiszta vízzel, és hagyjuk megszáradni a levegőn (vagy konyhai papírtörlővel töröljük szárazra, ha nincsenek benne ragasztott kövek)!
Kipróbálhatjuk a speciális ezüstfényezőt is. Ezeket a fényező eszközöket a legjobb sima ezüst ékszeren használni, amelyek nem tartalmaznak foglaltot. Így történik a tisztítás: vigyünk fel kis mennyiségű fényezőanyagot egy erős háztartási papírtörlőre! Dörzsöljük felfelé-lefelé irányuló (nem körkörös) mozdulatokkal, mindig fordítva egyet az anyagon, hogy elkerüljük a szennyeződés visszajutását a felületre! Ezután öblítsük le meleg vízzel, majd fényesítsük ki az ékszert száraz konyharuhával, de még jobb az erős és puha háztartási papírtörlő.
Sima ezüst ékszerek tisztítására a leggyorsabb tipp, ha fogunk egy üvegtálat, az aljára alumíniumfóliát teszünk a fényes felületével felfelé, majd felöntjük meleg, de nem forró vízzel. Ebbe tegyünk egy evőkanál szódabikarbónát és egy evőkanál konyhasót, alaposan keverjük el, majd helyezzük bele az ékszert. Várjunk tizenöt-húsz percet, majd öblítsük le, és töröljük szárazra!
Drágakő és gyöngy
Az ilyen típusú ékszerekkel nagyon óvatosan kell bánni. A gyöngy hosszantartó fényét úgy lehet a legkönnyebben megtartani, ha enyhén nedves, puha ronggyal rendszeresen áttöröljük. Érdemes jól záródó, puha szütyőben tárolni, hogy ezzel is óvjuk a további szennyeződésektől. A drágaköves ékszereket megtisztíthatjuk kevés folyékony mosószer és egy fogkefe segítségével. Óvatosan dörzsöljük át vele, majd öblítsük le!
Bizsu
A bizsuk legegyszerűbb tisztítási módszere, ha egy tálat kibélelünk alufóliával, teszünk bele egy evőkanál szódabikarbónát vagy mosószódát, és felöntjük forró vízzel. Ebbe helyezzük bele az ékszereket, hagyjuk állni tizenöt percig, majd vegyük ki őket! Egy puha ronggyal töröljük át őket, és máris újból csillogni fognak. További előnye a szódabikarbónának, hogy a kellemetlen, fémes szagot is eltünteti.
Ugyancsak hasznos még a fogkrém és a ketchup. Előbbit tegyük fogkefére vagy szivacsra, és töröljük át vele az ékszert! A ketchupot pedig rakjuk egy tálba, abba helyezzük az ékszert, hagyjuk állni tizenöt-húsz percig, majd fogkefével dörzsöljük át! Öblítsük le vízzel, és töröljük szárazra!
Ha rendszeresen figyelmet fordítunk az ékszereink tisztítására, és nem várjuk meg, amíg látványosan elhasználódnak, ezekkel az egyszerű, házi módszerekkel sokáig újszerűek maradnak.
Források: retikul.hu, zewa.net
Képek forrása: pixabay