Sokak számára ismeretlen ez a fűféle, a pannóniai – pontusi – délszibériai elterjedésű fajáról sokáig a szakemberek is hiányos ismeretekkel rendelkeztek róla. De az elmúlt évek kutatásai során Keszei Balázs, Király Gergely és Takács Gábor többfelé megtalálta a Fertő magyar oldalán is ezt a növényt.
- Korábban úgy gondolták, hogy ez a fűféle Magyarországon kizárólag a Fertőrákosi Kőfejtőnél található meg – kezdte így Takács Gábor, a Fertő-Hanság Nemzeti Park természetvédelmi szakreferense. - De mivel a határ túloldalán előfordul szikes területeken is, ezért 2001-ben elkezdtük mi is ilyen élőhelyeken kutatni. Nagyon gyorsan sikerrel jártunk: az elmúlt 18 évben nagyjából 6 lelőhelyet találtunk – részletezte a szakreferens, aki hozzáfűzte: a lágyszárúból mindösszesen körülbelül 3000 tő él Magyarországon.
A barázdás csűdfű egyik olyan hazai növényritkaságunk, amely épp most, június és júliusban ontja apró és világos, bíboros- vagy kékeslila virágait. A legjelentősebb állományok a Hanság főcsatorna töltésén, a határárok mezsgyéjén és a Fertőújlaktól Apetlon felé vezető kerékpárút mentén találhatóak. Szigorúan tilos leszedni, egy virág eszmei értéke ugyanis 50 ezer forint.
A felvételek forrása: Fertő-Hanság Nemzeti Park