Üdvözlet Sopronból

Üdvözlet Sopronból

Évszázados életkép a Várkerületről

Évszázados életkép a Várkerületről

Zajlik az élet az akkoriban még inkább Sopron ütőerének számító úton. Egyesek a dolgukra sietnek, mások megállnak egy könnyed csevejre. A méretes kerekes létra feltehetően a tűzoltóké, előtte a macskakövön előtűnnek a villamos sínjei. Az egymással farkasszemet néző paloták balra a sárga Szürnyegi Horváth-ház, jobbra a Széchenyi-palota – az 1850-es évek óta őrzik ebben a formában a Várkerület Széchenyi téri torkolatát.

Soproni megyeház

Soproni megyeház

A Fő téren álló klasszicista épület 1829-34-ig épült. Az építésre indított gyűjtéshez Esterházy Miklós herceg járult hozzá kiemelkedően. Tervezője, Hild Vencel az 1808-as tűzvész után érkezett Sopronba. A várfal övezte szabálytalan telken L alakú épületet emelt, térre néző homlokzatán jókora erkéllyel. A korinthoszi oszlopok háromszögű oromzatot tartanak, rajta Sopron vármegye Szent Mihály arkangyalt ábrázoló 1919-es címerével.

Sopron első díszpolgárának a szobra, háttal a térnek

Sopron első díszpolgárának a szobra, háttal a térnek

A Széchenyi tér 1861-ben kapta a legnagyobb magyar nevét, így lett Sopron első történelmi személyiségről elnevezett közterülete. Szobrát 1897-ben avatták, mintáját Izsó Miklós készítette. A művész váratlan halála után a 3,6 méteres alkotás megvalósítása a tanítvány, Mátrai Lajos munkája. Szokatlan, hogy a szobrot a térnek háttal állították fel: így Széchenyi éppen szembe nézett a Déli pályaudvar felől a belvárosba érkező vendéggel.

Sopron új büszkesége, a Városház

Sopron új büszkesége, a Városház

Az országban egyedüliként Sopron új városház avatásával ünnepelte a millenniumot. Az Előkapu felől látható eklektikus épületet a divatos bécsi építész, Hinträger Mór és fia tervezték. Szép egységet alkot Sopron jelképével, a Tűztoronnyal. A rálátás a Várkerület felől akadálytalan, hiszen az építkezés során lebontották az Előkapu déli házsorát, hogy el tudják végezni az alapozáskor talált jelentős római kori emlékek teljes feltárását.

A Károlymagaslat fakilátója

A Károlymagaslat fakilátója

Az első faépítésű kilátótornyot Romwalter Károly nyomdász 1876-ban fiával, Alfréddel saját költségén építtette, és elkészülte után a Városszépítő Egyesületnek adományozta. Tiszteletére a 398 méteres Váris-hegyet átkeresztelték Károly-magaslatnak, és Károly-kilátó lett az új torony neve. Az időjárás viszontagságainak kitett; eső, szél útjában álló fakilátó állaga gyorsan romlott, így az egyesület 1902-ben újabb fakilátót, majd 1936-ban kőkilátót emelt.

Irány a strand!

Irány a strand!

A forró napokon népszerű Tómalom fürdőt a 19. század közepétől használhatták a soproniak hűsítő csobbanásra. Virágkorát a két világháború közti időszakban élte. A Nagytómalmot ugyanis az ipartársulat 1918-ban eladta a Soproni Városszépítő Egyesületnek fürdőtelep létesítésére. Rövidesen strandfürdőt, szállót és vendéglőt létesítettek rajta; a szemközti domboldalon néhány villa is épült.

A Löver Uszoda hűsítő vízében

A Löver Uszoda hűsítő vízében

A gyorsan közkedveltté váló Löver strandfürdőt 1911-ben vehették használatba a soproniak. Területét a Deákkúti út felől lehetett megközelíteni egy ácsolt kapu alatt, mely az ERDEI FÜRDŐ feliratot viselte. Az uszoda vízellátását a kellemesen hűvös Deák kúti forrásvíz biztosította. A parkos környezet, az erdő csendje, a jó levegő hamar népszerűvé tette a soproniak és a turisták körében egyaránt.

Kirándulásra fel!

Kirándulásra fel!

A Soproni Parkerdő turistaútjainak Fáber-rét közeli kereszteződése az egy tőről hajtott, héttörzsű bükkfáról kapta nevét. Az 1930-as években a Városszépítő Egyesület a sétautaknál irodalmi táblákat helyezett ki. A Hétbükkfa is ihletett egy verset: Mészáros Sándor, a Frankenburg Irodalmi Kör főtitkára írta. A famatuzsálem utolsó törzsét a II. világháború idején vihar csavarta ki. A Soproni Postás Természetjáró Szakosztály tagjai a 1970-es években elültettek 8 bükkcsemetét, közülük 6 életerős fa ma is itt magasodik.

Strandidő

Strandidő

Végre itt a nyár, eljött a strandolás ideje. A soproniak körében kedvelt Tómalom már a 19. század derekától kezdve élénk fürdőéletnek adott otthont. A strandfürdő az 1920-as évek elején újult meg, ekkor épült a 14 szobás Tómalom-fürdő szálló és vendéglő, a 30-as években további létesítményekkel bővítették. Igazi virágkor volt ez Tómalom fürdő történetében, melyet a II. világháború súlyos pusztításai szakítottak később meg.

Látkép a Szent Mihály-templomra szüret idején

Látkép a Szent Mihály-templomra szüret idején

A szinte idilli, békés képen őszre jár az idő, jó termés ígérkezik a szőlőn – a Koronázódombon javában szüretelnek a poncichterek. A domb alatt, a régi temetőkert tövében, még poros úton húzzák a lovak a szekeret. A Szent Mihály-plébániatemplom a mellette emelkedő Szent Jakab-kápolnával együtt fenségesen uralja a panorámát. A Balfi külváros kicsiny lakóházai szerényen bújnak meg alattuk.

Árvíz az Ikván

Árvíz az Ikván

Sopronban hirtelen nagy esőzéskor gyakran volt árvíz, mielőtt az Ikva medrének rendezése az 1920-as években megtörtént volna. A képen az 1900. április 8-i áradás látható, háttérben a Patak utca hídjával. Az Ikva árvizei erősen veszélyeztették az Ikva sort; a Rózsa utca és Szélmalom utca torkolatát, mivel a Rózsa utcai Felsőházat S-kanyarral kellett megkerülnie. Az épületet 1905-ben el is bontották, így gyorsabb lett a víz elfolyása.

Ünnepi üdvözlet

Ünnepi üdvözlet

Az Anna-napi jókívánságokkal teli képeslap kiemelkedő pillanatot ragad meg Sopron életéből is. 1900. április 30-án adták át a forgalomnak a város új, 1000 mm nyomtávú villamosvonalát. Ez alkalomból az 1-es számú villamoskocsi feldíszítve, magyar címerrel látható a Kossuth utcai szakaszon, ott, ahol a kocsiszíni vonal kiágazott a Flandorffer (ma Táncsics) utcai csarnokhoz. A soproni villamos 1923. május 31-ig üzemelt, ezzel az ország legrövidebb ideig működő vonala volt.

Városunk egy neves tanodája

Városunk egy neves tanodája

Városunk rangos tanodája 100 éve viseli a legnagyobb magyar nevét. 1850-ben nyílt meg, és 1876-ban átvette az állam mint főreáliskolát. Első otthona a Városmajorban volt. 1856-ban költözött az addig sörházként működő épületbe, melyet a város alakíttatott iskolaházzá. A Templom és akkor még Iskola utca sarki épület háromszori hozzáépítéssel 1893-ra nyerte el jelentős méretét. Az intézet Széchenyi Istvánról való elnevezését a vallás-és közoktatásügyi miniszter 1922 májusában kelt rendeletével engedélyezte. Az 1935-36. tanévtől gimnáziummá szervezték át.

Sopron kedvenc kőmadara

Sopron kedvenc kőmadara

A hattyúkutat 1929-ben helyezték át az Orsolya térről a Hunyadi utca gróf Tisza István úti torkolatába (mai Béke út). Eredetileg még a Széchenyi tér díszítésére készült a Városszépítők javaslatára, akik hiányolták a szobrokat Sopron köztereiről. Az 1944. december 6-i bombázás erőteljesen érintette a környéket, a jobb oldali zárt erkélyes sarokház is ekkor pusztult el.

Tényleg ez is Sopron lenne?

Tényleg ez is Sopron lenne?

Nem egyszerű felismerni a képen a Széchenyi tér sarkát, a Mátyás király utca mai torkolatának helyét. A két világháború között a megnövekedett gépjárműforgalom miatt sürgetővé vált a közvetlen átjárás a Várkerület és a GySEV pályaudvar között. Ez a Mátyás király utca áttörésével valósult meg 1934–1938 között, a Domonkos-templom bal oldalán álló Tschurl-féle ház elbontásával.

Egy békebeli, csendes utca

Egy békebeli, csendes utca

Ma már nem látni a Kossuth utcát gépkocsik sora nélkül; ráérősen ügyet intéző, nézelődő járókelőkkel. Annak idején a környéken élők Hoffman Gyula kereskedésében vásárolhattak be és szomjukat Schmidl Károly szomszédos vendéglőjében olthatták. Ma már egyik épület sem létezik, helyükön a II. világháborús bombázások óta zöld terület van a vasúti pálya Erzsébet-kert felőli oldalán.

Széchenyi tér, még kevésbé zölden

Széchenyi tér, még kevésbé zölden

A tér első köztéri óráját 1913-ban állították fel. Erre haladt ekkoriban a Sopron két pályaudvarát összekötő villamos vonala - rápillantva tudhatták az utasok, időben érkeznek-e a vonatra. Ugyanezen évben készült el a város nagyszabású, magyaros szecessziós Postapalotája. Nem nőttek még meg a napjainkban Széchenyi szobra körül magasodó, kellemes árnyat adó zöld fák.

Életkép boroskocsival

Életkép boroskocsival

A macskaköves Várkerületen a 20. század elejéhez képest zajlik az élet, boroshordókat szállító lovaskocsik közelednek. A fotós feltehetően még feltűnést kelt, hiszen a járókelők nagy része rá figyel. A villamosmegállón látványos csokoládéreklám; a Pannónia szálló előtt fedett kiülős terasz, melyet az I. világháború előtt alakítottak ki és a II. után bontottak el. Baloldalt ott húzódnak az árusok bódéi.

Vajon szép időnk lesz-e?

Vajon szép időnk lesz-e?

A közkedvelt szecessziós hangulatú tornyocska 1911 óta díszíti a Deák teret az Alsólővér utca torkolatában. A város második időjelzőjét a Soproni Városszépítő Egyesület emeltette saját költségén és a helyi iparosok hozzájárulásával. Hamar Sopron egyik jellegzetes pontja lett: úgy kirándulók, mint szerelmesek találkahelye, túrák kiindulópontja.

Van, ami nem változik

Van, ami nem változik

Így a Tűztoronyból nyíló panoráma sem. Ez a kép akár ma is készülhetne. Előtérben a városháza oromdísze, a Stornó-ház teteje, a Patika-ház és a Kecske-templom – még járdával körben. A háttérben Sopron többi jellegzetes tornya: az evangélikus templomé, az orsolyitáké és a domonkosoké. Az egészet pedig körülöleli az alkonypírban fürdő Lőverek.

Finomságok a sarki cukrászdából

Finomságok a sarki cukrászdából

Az Erzsébet utcát 1873-ban nyitották meg. Két évvel később kapta meg Erzsébet királyné nevét, Ferenc Józseffel történt házasságkötésének 21. évfordulója alkalmából. A Széchenyi tér felőli sarokház földszintje megépítésétól fogva üzletnek adott helyet, eredetileg kettőnek is. A sarkon lévő a Roth család cukrászdája volt, mellette egy hentesüzlet, amelyet később egybenyitottak a cukrászdával. Azóta is folyamatosan édes finomságok tárháza található itt.

A soproniak őrei

A soproniak őrei

A tűzoltólaktanya épületét 1913-ban adták át rendeltetésének, a Várkerületről az Árpád utcába vezető kis utcát azóta nevezik Tűzoltó köznek. Rösch Frigyes 1923-ban bekövetkezett halála óta viseli az egykori tűzoltó főparancsnok, az első hazai torna- és tűzoltó egyesület egyik alapítójának nevét. Az udvaron mentőkocsik és beteghordóágy látható, ekkoriban még önkéntes egyesületi formában működött az életmentés is.

Erzsébet-kerti emlék

Erzsébet-kerti emlék

Az ország első közparkjában 1889-ben épült meg a zenepavilon, ahol aztán fél évszázadon át szórakoztatta a katonazenekar a nagyérdeműt. Mögötte a Sörpavilon vagy Kioszk néven emlegetett kerti vendéglő, melyet az 1904-es Iparkiállításra építettek és sokak kedvenc helyévé lett. A II. világháborúban mindkettő elpusztult. A pavilont 2015-ben újraépítették, a Kioszk egykori helyét zöld kerítéssel jelölték ki.

A soproni „Himli”

A soproni „Himli”

A Kuruc-dombon, ahol szinte mindig fúj a szél, 1841-től három évtizeden át forogtak a méltóságteljes szélmalom kerekei. Az 1870-es évekre gazdaságtalanná vált az üzemeltetése, így átépítették kaszárnyának. A helyiek rögtön el is keresztelték „Himli”-nek, Mennyországkaszárnyának, mert olyan közel volt az éghez. 1928-ig lakták katonák, azóta bérház. Sopron számos pontjáról látni, a város egyik ikonikus építménye.

Magasan a legjobb

Magasan a legjobb

1936-ban épült meg a Károly-kilátó 21 méteres terméskőből készült változata, kiváltva 60 esztendőt megélt, időjárás tépázta fa elődjét. A fatorony nevét is megörökölte: az alapító, Romwalter Károly nyomdász és városszépítő után kapta. Ő változtatta egy tollvonással a korábbi Váris-hegy nevét is Karlhöhére, Károly-magaslatra. Sopron egyik jelképe, mesés panorámával a városra és a Lőverekre.

Jó szerencsét Brennbergbányáról!

Jó szerencsét Brennbergbányáról!

A hajdani szénrakodó téren állt 1878-1956 között a bányaigazgatóság takaros központi irodája. Jobb oldalán hagyta el a teret a keskenynyomtávú vasút vonala - kezdetben lóvontatással, később gőzössel szállították rajta a szenet Ágfalvára. Napjainkban a Vasút sor őrzi emlékezetét. A máig meglévő kis pirostetős épület mázsaházként működött, itt mérlegelték a bányászok járadékként kapott tüzelőjét.

Érkezik a gőzös

Érkezik a gőzös

A Déli vasút állomás peronján sokan várják az érkező gőzöst. Sopron város első állomását 1847-ben építette a Sopron-Bécsújhelyi Vasút. Különlegessége, hogy falazott pilléreken álló önálló vonatfogadó csarnokot is létesítettek. A Déli Vasút 1865-ben átadott Szombathely-Sopron pályája dél felől csatlakozott be az állomáshoz, mely a későbbiekben a Déli Vasút saját pályaudvara lett. Az utolsó menetrend szerinti vonat 1998. május 23-án hagyta el.

Sopron büszkesége

Sopron büszkesége

Hangsúlyosan jelenik meg a lapon a 19. század végi Sopron büszkesége, az 1841-ben átadott színházépület. Ezután kapta a körülötte lévő Szinház-tér is akkori nevét, melyet 1869-1906-ig viselt. Az Eszterházy-ut – hivatalosan: Herceg Esterházy utca – a mai Wesselényi utca korábbi neve; a szellős villaszerű épületeknek is már csak az emléke maradt. A bal sarokban a millenniumi Várkerület hangulata is felvillan.

Ahol az utak elágaznak

Ahol az utak elágaznak

A Kossuth utca északi torkolatánál ágazott ki a soproni villamos kocsiszíni vonala a Flandorffer utcában lévő csarnokhoz. Az 1000 mm nyomtávú pályát 1900 áprilisában adták át a forgalomnak, s hat motorkocsival és két pótkocsival hazánkban a legrövidebb ideig, 23 évig üzemelt. A Déli pályaudvarról tartott a városmagot megkerülve a GySEV pályaudvar felé. Az elágazásnál 1915-ben köztéri órát is emeltek (ez a mai „órás körforgalom”).

Belvárosi díszkert gázlámpával

Belvárosi díszkert gázlámpával

A 20. század eleji Széchenyi tér páratlan oldali házsorából kiemelkedik a volt Takarékpénztár romantikus homlokzata, Handler Nándor kiemelkedő alkotása. 1856-ban építtette Szentgyörgyi Horváth Antal, később Széchenyi Jenőé lett, akitől a Soproni Takarékpénztár vette meg. A szomszéd ház aljában működött Fleischer József üzlete. A házak előterében ott a villamos sínpárja. A díszkert esti kivilágításáról gázlámpával gondoskodtak. Hiányzik még a később Hűségzászlónak nevezett Országzászló, azt csak 1931-ben emelték a tér elején.

…én még nem felejtettem el a kis Gizuskát, sőt igen is jó emlékezetben tartom…

…én még nem felejtettem el a kis Gizuskát, sőt igen is jó emlékezetben tartom…

Nem kell a sorok között olvasni, hogy kiderüljön, mi történhetett a szerzővel és Gizuskával a lap írását megelőzően… S vajon mit csinált mindeközben a Kedves nagymama? Az üzenet hordozója a város új büszkeségét, az akkor 3 éve átadott városházat ábrázoló litográfia, amely 1899-ben készült. Beazonosítható a bal oldalán diszkréten feltüntetett kiadó alapján: Verlag No 69 Ludwig Kummert, Sopron. A mai Fő tér akkori elnevezése Városháztér volt, s közepét valamivel nagyobb zöld terület díszítette, mint napjainkban.

Lővér-részlet

Lővér-részlet

A soproni Lövér-részletet ábrázoló lap része egy 1940 körül a Löverről kiadott sorozatnak. A háttérben a Károly-magaslaton már a Károly-kilátó 1936-ban átadott kőből készült változata áll, a napjainkban emblematikus tv-torony még hiányzik a látképből. A Löver szinte beépítetlen. Az előtérben az Egeredi-domb, a később támfalai miatt Citadella-parknak elnevezett területtel. A falnál támaszkodó nővérruhát viselő hölgy lehet az akkoriban a közelben működő ifjúsági vöröskeresztes üdülőház segítője.

„…sokszor csókollak Benneteket: Margit”

„…sokszor csókollak Benneteket: Margit”

A képen a napsütötte Caesar-ház még a Müller Paulin utcanév táblával áll. A kereskedő nevét 1945-ig viselte a mai Hátsókapu. A középkori eredetű saroképület névadója dr. Caesar Gyula orvos, leszármazottai 1952-ig voltak a ház tulajdonosai. Orsolya téri szomszédja a díszes Proszwimmer-ház, mely a II. világháborúban súlyosan károsodott, ezért lebontották. Helyén ma egy egyszerű homlokzatú társasház áll. Vajon kiknek és mit kívánt 1928 nyarán Margit?

„Rózsák” Sopronból

„Rózsák” Sopronból

A Várkerület belső oldala a várfalak előtti vizesárok feltöltését követően épült be. Az 1900-as évek elején még teljes a belső házsor. A Szálloda a fehér rózsához 1788-ban nyitott, és hamarosan a város legelőkelőbb fogadói közé tartozott. Berzsenyi élete alkonyán, ha Sopronban járt, csakis a Fehér rózsa kávéházába ment. A 20. század elején „elhervadt” korábbi dicsősége, 1930-ban Molnár Szálló lett az új neve, aztán a háborúban leégett. Hogy kik lehetnek a lap tetején mosolygó hölgyek? Azt az olvasók fantáziájára bízzuk.

„Legjobb olajfestéknek gőzerőveli gyártása”

„Legjobb olajfestéknek gőzerőveli gyártása”

A 20. század eleji macskaköves Várkerület külső ívén a házak földszintjén kiskereskedők boltjai, előttük árusok bódéi várták a vásárlókat. A Torna utca sarkán túl hangsúlyos a Handler Nándor tervezte oromzati díszes épület. Tűzfalának szabadon álló részét Dürböck kocsifényező, szobafestő reklám céljára kibérelte. Szomszédja az 1893-ban megépült Pannónia szálló előkelő homlokzatát a Városházát is megálmodó bécsi Hinträger tervezte. 1900-1923 között előtte volt a soproni villamos egyik megállója.

Itt mulatunk megint egy nagyot

Itt mulatunk megint egy nagyot

„Viszontlátásra itt! Itt mulatunk megint egy nagyot.” A soproni Royal nagykávéházat ábrázoló lapra írt üzenet jelentőségét az adja, hogy az I. világháború idején íródott. A Royalt 1911-ben Szüsz Károly nyitotta a még macskaköves Várkerület és az Ötvösök utcája sarkán. Tulajdonosváltásokkal egészen az 1940-es évek végéig működött, majd helyén létesült az Állami Áruház. A kereszteződésben az akkoriban Sopronban is divatossá váló automobilok egyike látható.